Themamiddag historische landbouwschuren Rapport Havens en ligplaatsen digitaal beschikbaar Het rapport kunt u vinden op: www.scez.nl/havens-en-ligplaatsen de gemeenten om deze eigenaren zo goed mogelijk te informeren en te adviseren. Ondersteuning zou kunnen plaatsvinden in natura (aanbieden van faciliteiten, het verstrekken van hulp en advies), als door het verlenen van financiële bijstand (onkostenvergoeding of subsidieverstrekking). Draagvlak Beleidsmatig kan binnen gemeenten bescherming zoveel mogelijk geborgd worden binnen de beleidsterreinen RO (bestemmingsplan, welstandsnota) en monumenten zorg (gemeentelijke monumentenlijst, specifieke subsidieregelingen). De aanwezige monumenten ambtenaren onderschreven het belang hiervan, maar de meesten benadrukten dat binnen de eigen gemeente weinig draagvlak hiertoe bestaat. Zeker met het oog op de bezuinigingen heeft monumentenzorg geen prioriteit en wordt veel overgelaten aan het particuliere initiatief. Niet in alle gemeenten blijkt er echter sprake van een negatieve teneur; zo vervult binnen Zeeland de gemeente Borsele nog steeds een voorbeeldfunctie als het gaat om behoud van agrarisch erfgoed. De monumentenambtenaar van de gemeente wist dit in zijn presentatie goed te verwoorden. Positieve reacties Naast bovengenoemde presentatie werden ook inleidingen gegeven door de mede-eigenaar van boerderij Land en Zeezicht, de SCEZ, de Provincie Zeeland en de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. De regiovertegen woordiger van de rijksdienst lichtte een tipje van de sluier op over de inhoud van de nieuwe beleidsfolder van de rijksdienst over herbestemming van agrarisch erfgoed. Deze folder zal ook in Zeeland een toegevoegde waarde hebben in de informatievoorziening over behoud en herbestemming. De aanwezigen waren positief over het verloop van de themamiddag en konden zich vinden in de woorden van de (mid)dagvoorzitter dat deze bijeenkomst vooral gezien moet worden als een aftrap voor een nadere uitwerking van de problematiek in de nabije toekomst. Een rondleiding door landbouwschuur van boerderij Land en Zeezicht maakte deel uit van het programma. Op 15 september organiseerde de SCEZ in samen werking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een themabijeenkomst over de instandhouding van historische landbouwschuren. De themamiddag was specifiek bedoeld voor de monumentenambtenaren van de Zeeuwse gemeenten, daarnaast waren direct betrokken organisaties zoals de Boerderijenstichting Zeeland, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de stichting Dorp, Stad en Land uitgenodigd. De bijeenkomst vond plaats in de onlangs gerestaureerde landbouwschuur van de rijksmonumentale boerderij Land en Zeezicht in Kamperland. Rol Zeeuwse gemeenten De themabijeenkomst werd georganiseerd met het oog op de rol die de Zeeuwse gemeenten kunnen spelen bij het behoud van cultuurhistorisch waardevolle landbouw- schuren. Veel van deze schuren verdwijnen onnodig uit het Zeeuwse landschap, mede doordat boerderijeigenaren onvoldoende op de hoogte zijn van de mogelijkheden voor behoud en herbestemming. Het is onder andere aan Het rapport Havens en ligplaatsen in de Zeeuwse Delta is nu ook als pfd-document te raadplegen. Het rapport, dat in 2008 door het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland werd opgesteld, staat sinds kort op de algemene SCEZ-website, www.scez.nl. In het rapport wordt een overzicht gegeven van havens en ligplaatsen voor historische schepen in Zeeland. Hierbij is zowel rekening gehouden met het type als de afmetingen van de schepen. Vooral de eigenaren van de grotere schepen, veelal in gebruik als charterschepen, ondervinden knelpunten bij het varend houden van hun erfgoed; steeds meer lig- en passantenplaatsen verdwijnen of dreigen op korte termijn te verdwijnen. Daarbij is het aanbod van voorzieningen zoals water en elektra niet overal voldoende en ontberen havens vaak veilige af- en opstapplaatsen. Voor een duurzame instandhouding is het van groot belang dat bij toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen het varend erfgoed zoveel mogelijk een centrale rol krijgt toebedeeld. In het rapport wordt hierop ingespeeld door de huidige lig- en aanlegplaatsen zo goed mogelijk weer te geven en mogelijkheden voor de toekomst duidelijk te vermelden. Historische schepen aan de Loskade in Middelburg tijdens Koninginnedag 2010. Zeeuws ErfgOed 6 december 2010/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 6