Zorgen over kerken gedeeld Op 21 september vond op het gemeentehuis van Reimerswaal een dialoogavond tussen kerk en overheid plaats over instandhouding van de in deze gemeente aanwezige kerkgebouwen. De gemeente Reimerswaal werd vertegenwoordigd door wethouder Jaap Sinke en er waren vertegenwoordigers van de vele kerkgenootschappen die de gemeente rijk is. De avond werd geleid door Peter van Hecke, voorzitter en initiatiefnemer van het Platform Historische Kerken Zeeland (ondersteund door de SCEZ). Het doel was uitwisseling: enerzijds om de problemen die er zijn in kaart te brengen en anderzijds om met elkaar te kijken naar mogelijke oplossingen. Te vaak proberen kerken immers binnen eigen kring problemen op te lossen terwijl soortgelijke problemen ook elders voorkomen en ook bepaalde oplossingsrichtingen al beproefd zijn. Diverse onderwerpen passeerden de revue. Technische problemen zoals scheurvorming en onderhoud, maar ook problemen waarbij een kerkelijke gemeente voor de keuze staat een van de twee gebouwen af te stoten. In dit laatste geval werden de alternatieven besproken: welke vormen van her- of nevenbestemming zijn mogelijk om het andere gebouw te sparen, en welke factoren dienen in een dergelijk proces meegewogen te worden? Vanuit de aanwezigen kwamen bijvoorbeeld de tips om gemeenteleden mee te laten denken over de (her)bestemming van beide kerken, maar ook om - als het onvermijdelijk is - een besluit tot sluiting snel te nemen zodat de gemeenteleden kunnen wennen aan het idee. Vanzelfsprekend vormden exploitatie en financiële situatie van de kerken ook een belangrijk thema. Hierbij zijn diverse organisaties genoemd die kerkelijke gemeenten van dienst kunnen zijn. De SCEZ gaf ook allerhande beleidsmatige informatie. De wethouder concludeerde aan het einde van de avond veel nieuwe dingen gehoord te hebben. De uitwisseling werd door de aanwezigen als waardevol ervaren. Met name om te horen hoe 'anderen' het doen, om eens over de muren van het gebouw heen te kijken en om kennis te delen. De volgende dialoogavond die vanuit het Platform Historische Kerken Zeeland georganiseerd zal worden, zal plaatsvinden in Terneuzen, voorjaar 2011. De in expressionistische stijl gebouwde Petruskerk in Vlissingen, voorbeeld van een leegstaande kerk, wachtend op herbestemming (foto's Ramon de Nennie). Zeeuws Erfgoed 9 december 2010/04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2010 | | pagina 9