Opgraving vroegmiddeleeuwse Duinburg in Domburg Domburg na de Vikingtijd Walcheren Residence Wijngaerde in ontwikkeling. In het centrum van Domburg ontwikkelt ARCUS exploitatie bv Residence Wijngaerde. Hier is in november/december 2010 een archeologisch onderzoek uitgevoerd door Archaeological Research and Consultancy bv (ARC bv) en de Walcherse Archeologische Dienst. Op deze plek is zo'n elfhonderd jaar geleden een grote ronde versterking aangelegd tegen de invallen van de Vikingen, de zogenaamde ringwalburg. De onderzoekslocatie bevindt zich in het noordwestelijke kwart van de burg. Hoewel resten van de Duinburg op verschillende locaties in Domburg zijn opgetekend blijft onze kennis over de ringwalburgen en de bewoners beperkt. Voor de opgraving bij 't Groentje is de bodem uitgegraven tot op het niveau van de aan te leggen parkeerkelder. Hierbij hebben de archeologen meerdere bewoningsniveaus binnen de burg opgegraven. De onderste (en oudste) niveaus bevinden zich nog dieper en blijven in de bodem bewaard, onder de vloeren van de nieuwbouw. Nooit eerder kon de burg op zo'n grote schaal bestudeerd worden. Cirkelvormige versterkingen Vanaf de negende eeuw teisterden de Vikingen of Noormannen de kust- en rivierengebieden van West-Europa. Ook de rijke handelsnederzetting Walichrum bij Domburg werd hierbij niet gespaard. Als reactie wierp men, vermoedelijk onder centraal bestuur van de graaf van Walcheren, aan het eind van de negende eeuw drie ringwalburgen op: de zuidelijke burg te Souburg, de middelste te Middelburg en de duinburg te Domburg. Aanvankelijk hadden de burgen enkel een verdedigende functie. De burgen van Middelburg en Souburg waren al snel na hun oprichting bewoond; die van Domburg is pas vanaf 1000 na Chr. bebouwd. De burgen bestonden uit cirkelvormige aarden wallen, met een gracht en een houten palissade. In het centrum stonden huizen. Twee hoofdwegen kruisten elkaar in het centrum en gaven uit op een toegangspoort. Vanuit de ringwalburgen ontwikkelden zich de Walcherse dorpen en steden. De Duinburg verviel snel. Vanaf de elfde eeuw is de locatie herhaaldelijk overstoven met duinzand. In de dertiende eeuw werd de burg definitief verlaten. Een bron uit 1235 spreekt van Domburg 4 castellum' en 'extra castellum (Domburg binnen en buiten de wal). De wal was in die tijd dus nog zichtbaar, want vormde de scheiding tussen een westelijke parochie met als moederkerk die van Westkapelle en een oostelijke parochie met als moederkerk die van Oostkapelle. In 1320 verplaatste men de oostelijke parochiekerk, gewijd aan Sint Agatha, meer inlands naar het huidige Aagtekerke. Het nieuwe Domburg ontwikkelde zich ten westen van de burg, rond de kerk. Het centrale wegenpatroon van de Duinburg is nog herkenbaar in het huidige stratenpatroon. 'De Noormannen voor Dorestad', een bekende schoolplaat van J.H. Isings, circa 1928. T Impressie van het leven in de ringwalburg van Oost-Souburg (-tekening C. de Jonge). Boerderijen Het archeologisch onderzoek op de Duinburg leverde spectaculaire resultaten op. Ondanks het winterse weer is nagenoeg het hele terrein onderzocht en in kaart gebracht. Op basis van de eerste bevindingen zou het onderzochte niveau rond 1100 na Chr. dateren, de jongste bewonings- fase van de burg. Verder onderzoek moet dit uitwijzen. Zeeuws Erfgoed 10 maart 2011/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 10