STREEKTAAL Varia Cursus 'Kennismaking met het Zeeuws' Nieuws uit de Zeeuwse Dialect Vereniging Enthousiaste deelnemers tijdens de laatste cursusdag in december 2010. In het najaar van 2010 verzorgde de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) in samenwerking met de SCEZ een cursus 'Kennismaking met het Zeeuws'. Voor de cursus, mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland, schreven achttien bereidwillige of nieuwsgierige dialectliefhebbers zich in. Een kwart van hen sprak zelf geen Zeeuws en/of was niet in Zeeland geboren en opgegroeid. De meesten woonden op Walcheren en Zuid-Beveland. Een dappere Zeeuws-Vlaming maakte zes keer de oversteek naar de overkant. In zes avonden van twee uur kregen de deelnemers inzicht in de geschiedenis van de dialecten in het algemeen en van het Zeeuws in het bijzonder. Per regio kwamen uitspraak, grammatica en woordenschat aan bod. Ook dialectspelling kwam even aan de orde. In de mate van het mogelijke werden de cursisten bij de cursus betrokken. Sommigen vertelden een verhaal in hun dialect dat als uitgangspunt voor de regionale beschrijving diende; anderen gaven een bijdrage over hun eigen specifieke dialect, zoals het dialect van Westkapelle. De cursisten hadden het niet getroffen met het weer. Toch trotseerden de meeste deelnemers sneeuwbuien, gladde wegen, hagel en regen om zo veel mogelijk aanwezig te zijn op die maandagavonden. Het smaakt naar meer. Zowel de lesgever als de cursisten waren enthousiast. Uiteraard waren er ook wat minpuntjes, het was immers de eerste keer dat deze cursus werd aangeboden. De aangeboden stof was soms iets te moeilijk, maar over het algemeen waren de evaluaties positief tot zeer positief. De SCEZ overweegt om een dergelijke cursus ook te verzorgen op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws- Vlaanderen, als er voldoende belangstelling is. Bent u geïnteresseerd in een cursus over het Zeeuws, dan horen we dat graag (v.de.tier@scez.nl). Samen met de ZVU wordt dan nagegaan waar de cursus kan worden aangeboden. Adri Scheele uit Axel wordt de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Dialect Vereniging. We wensen hem veel boeiende uren en hopen dat hij net als zijn voorganger heel wat mooie initiatieven neemt samen met zijn bestuur. Rinus Willemsen, de secretaris van de vereniging, ging eind 2010 op pensioen als leerkracht. Rinus is altijd al heel bedrijvig geweest in de vereniging. Hij is niet alleen secretaris, maar ook eindredacteur voor het dialectgedeelte in het tijdschrift Nehalennia (het ledenblad van de vereniging). Verder houdt hij zich bezig met geschiedenis, schrijft hij columns in de PZC en is hij verhalenteller. Nu hij op rust is, zullen we ongetwijfeld nog meer van hem horen in de dialectwereld. We wensen hem veel plezier en succes in deze nieuwe periode in zijn leven. Rinus Willemsen nam eind 2010 afscheid van zijn collega's in het onderwijs. Zeeuws Erfgoed 12 maart 2011/01 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 12