Schelden doet geen zeer! Hoe wij elkaar typeren pk if "'A - 1 11de Nederlandse Dialectendag in Delft Sdiefdett doe f geen zeer! Hoe wij etkoar typeren.- V v R II Elfde Nederlandse Diatectendag 26 maart 2011 l Op 26 maart 2011 is het weer zover. De tweejaarlijkse Nederlandse Dialectendag wordt zoals altijd in de maand maart gehouden. Dit jaar is de Stichting Nederlandse Dialecten (SND) te gast in Delft in het Unesco-IHE Institute for Water Education. Voor de Zeeuwse dialectliefhebbers valt de afstand dus mee, dit jaar. Het thema van deze elfde dialectendag is 'Schelden doet geen zeer! Hoe wij elkaar typeren'. Hoe typeren we anderen in de diverse dialecten. Scheldwoorden, schimp namen, vloeken, het uiten van gevoelens, enz. zijn geen objectieve taaluitingen. Mensen worden meestal getypeerd aan de hand van (afwijkende) karaktereigen schappen of uiterlijke kenmerken. Die spelen ook bij het schelden, het vloeken of het geven van bijnamen een rol. Je emoties uitdrukken door te schelden, te vloeken of door het uitvergroten van handelingen en toestanden kent in de taal heel wat variatie. Op deze elfde dialectendag komen enkele facetten hiervan aan bod. In het ochtendprogramma kunt u luisteren naar drie plenaire lezingen. Na de verwelkoming door de voorzitter en de directeur van het erfgoedhuis Zuid-Holland, leert Piet van Sterkenburg ons emowoorden kennen in 'Emoties, karaktereigenschappen en kalmeringsmiddelen voor nerveuze en agressieve neigingen'. Karaktereigenschappen zijn verantwoordelijk voor allerlei soorten taal. Wanneer iemand een afwijkende eigenschap bezit, willen we die uitvergroten. Karaktereigenschappen zijn niet alleen het voorwerp van spot en uitvergroting. Zij doen nog veel meer; zij verrijken onze taal met veel woorden en vaste verbindingen voor positieve en negatieve emoties, de emowoorden. Siemon Reker, oud-voorzitter van de Stichting, heeft het over woorden als strontbezopen, ladderzat, poedelnaakt in het noorden en zuiden van het taalgebied: 'Dronkener dan dronken, moeër dan moe en nog naakter dan naakt. 'Dikke' woorden in enkele dialecten van het Nederlandse taalgebied'. Willy Van Langendonck neemt ons mee naar de schoolbanken en onderzoekt op welke manier scholieren en studenten bijnamen verzinnen voor hun leraars. In zijn bijdrage 'Motivaties in bijnamen van Vlaamse leerkrachten' toont hij aan dat jongeren focussen op uiterlijke, vooral lichamelijke kenmerken, op opvallend gedrag of een speciaal karakter. Wellicht herkennen we hier en daar een leraar uit onze schooltijd. Als afsluiter van het ochtendprogramma is er Sjaak Bral, bekend van het Groen Geile Boekie. Deze bekende Nederlandse cabaretier/columnist/schrijver zal ons ongetwijfeld onderhouden over zijn liefde voor de Haagse taal: 'Haags: de oeahtaal der mensheid'. Na tien dialectendagen heeft de SND besloten het concept van het middagprogramma te veranderen. Na de lunch vervallen de traditionele workshops en het café chantant. De infomarkt blijft behouden maar is nu enkel te bezoeken vanaf 13.00 uur tot 15.00 uur. Op de infomarkt zelf zullen enkele korte presentaties van een kwartier te zien of te volgen zijn. Deze presentaties kunt u naar eigen voorkeur volgen tussen 14.00 uur en 15.00 uur. U hoeft zich niet vooraf aan te melden, maar u kiest op de dag zelf. Bij de bevestiging van uw deelname, ontvangt u wel al een lijst van wat er allemaal te beleven is. U krijgt de mogelijkheid om drie of vier interessante presentaties te volgen. De SND heeft uiteraard ook de Zuid-Hollandse (dialect)verenigingen uitgenodigd voor deze dialectencarrousel. Hebt u zelf iets dat u wilt laten zien aan dialectliefhebbers, neem dan contact op met het bestuur van de SND. Een presentatie mag niet langer duren dan een kwartier. De SCEZ laat hier bijvoorbeeld de Zeeuwse Klapbank zien en beluisteren. Van 15.00 uur tot 15.45 uur luisteren we in het auditorium naar de Haagse flamencogroep de Régahs. Daarna is er een dialectquiz waaraan bekende en minder bekende dialectliefhebbers zullen deelnemen, maar waarbij ook het publiek actief zal betrokken worden. Wie liever de stad Delft wil bezoeken, kan deelnemen aan de geleide wandeling. Deze wandeling van 1,5 uur kost 3 euro per persoon en vertrekt om 13.30 uur. Het dialectenboek krijgt na tien kleurige en altijd dikker wordende boekjes een nieuwe vorm en lay-out. Hoe het nieuwe boek er uit zal zien, ziet u pas op de dialectendag zelf. Uiteraard vindt u er weer de lezingen van het ochtendprogramma in. In het regionale gedeelte komen veel diverse kleinere artikelen, anekdotes, columns enzovoort. Het boek zal na 26 maart te koop zijn voor 20 euro. Als u het boek op de dialectendag zelf meeneemt, krijgt u 25% korting en betaalt u 15 euro. Wil u erbij zijn op 26 maart, dan kunt u een inschrijf formulier aanvragen bij adviseur streektalen Veronique De Tier, of downloaden vanaf www.scez.nl. Inschrijven kost 17,50 euro per persoon (inclusief koffie en lunch). Voor meer informatie kunt u ook bij de adviseur terecht: v.de.tier@scez.nl. Meer informatie ook op www.scez.nl of www.nederlandsedialecten.be of www.erfgoedhuis-zh.nl. J 4 Zeeuws Erfgoed 13 maart 2011/01 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 13