Monumenten waar muziek in zit. Staatsbosbeheer krijgt subsidie voor restauratie van fort Rammekens www.fortrammekens.nl M n umenten Een categorie monumenten waar vaak - zowel letterlijk als figuurlijk - aan voorbij gegaan wordt, vormen de muziektenten. Een opmerkelijk gegeven als men bedenkt dat deze objecten vaak centraal in een stad of dorp gelegen zijn. Maar zoals voor andere monumenten ook geldt, speelt de herbestem- mingsproblematiek de muziektenten al enige tijd parten. Sinds enkele decennia raken muziektenten steeds meer in onbruik, waardoor menig exemplaar al het veld heeft moeten ruimen; vaak vormen ze een sta-in-de-weg bij nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen, en daarbij zijn de onderhoudskosten meestal onevenredig hoog. In Zeeland staat nog een aanzienlijk aantal muziektenten, waarvan enkele op zeer markante locaties zoals in Groede en Nisse. En hoewel muziektenten ogenschijnlijk allemaal gelijk aan elkaar lijken te zijn, zijn er bij nader inzien verschillen in datering, materiaalgebruik en soms detaillering. De vormgeving is in Zeeland vaak gelijk, een achthoekige grondvorm met een licht verhoogde vloer (podium). Daarentegen kan het materiaal van zowel de kolommen als het dak verschillen. Zo hebben de meeste muziektenten in Zeeuws-Vlaanderen gegoten ijzeren kolommen, terwijl de kolommen van de tenten op Zuid-Beveland veelal van hout zijn. De meeste Zeeuwse muziektenten zijn overigens gebouwd tussen 1900 en 1960, waarbij de tenten uit de wederopbouw periode opvallen door het gebruik van ruitpanelen, dit om de muzikanten zoveel mogelijk tegen wind en regen te beschermen. Het merendeel van de ooit in Zeeland gebouwde houten en bakstenen muziektenten is anno 2011 verdwenen. Van de exemplaren die de tand des tijds hebben doorstaan, zijn er een paar die een gemeentelijke of rijksbeschermde status hebben. De overige 'muziektempels' genieten geen juridische bescherming en zouden relatief eenvoudig uit het straatbeeld kunnen verdwijnen. Dat is jammer, aangezien muziektenten een belangrijke cultuurhistorische waarde hebben. Het zijn in eerste instantie voorbeelden van klein erfgoed, met architectonische waarde wat betreft vorm en details. Daarnaast hangt de geschiedenis ervan nauw samen met die van de plaatselijke muziekvereniging en meer in het algemeen met die van de dorpsgemeenschap. Het is daarom belangrijk dit gebouwde erfgoed te koesteren en eveneens zorg te dragen voor instandhouding en een goed hergebruik en/of goede herbestemming. De achthoekige muziektent van Nieuwvliet, in 1950 gebouwd in wederopbouwstijl. Publieksfunctie De restauratie van fort Rammekens biedt betere mogelijkheden voor het publiek en voor het organiseren van evenementen. Op dit punt werkt Staatsbosbeheer intensief samen met het Zeeuws maritiem muZEEum, Zeeuws Erfgoed 15 Staatsbosbeheer heeft op 13 januari uit handen van staatssecretaris Zijlstra van OCW een subsidie gekregen van 1.406.392 euro voor de restauratie van fort Rammekens bij Ritthem. Het oudste zeefort van West-Europa verkeert al jaren in vervallen staat; door de verstrekking van deze incidentele rijkssubsidie zal hier binnenkort een einde aan komen. Uniek fort Fort Rammekens is als verdedigingswerk uniek omdat het een van de weinige bewaard gebleven forten is dat in Italiaanse renaissancestijl is opgetrokken. Het werd in 1547 in opdracht van landvoogdes Maria van Hongarije gebouwd op de zuidoostpunt van Walcheren, een strategische locatie aan de toegangspoort tot de Zeeuwse Delta. Vanuit hier konden de economisch belangrijke vaarverbindingen en de plaatselijke bevolking beveiligd worden. Ontwerper van het fort was Donato de Boni di Pellezuoli, een Italiaanse ingenieur in Spaanse dienst die eveneens het Keizersbolwerk in Vlissingen (1548) ontwierp. Het fort, dat ook enige tijd in Engelse en Franse handen was, werd in 1869 als vesting opgeheven. Vervolgens werd het onder andere gebruikt als kruitmagazijn en als champignonkwekerij. In 1972 kwam het fort in beheer van Staatsbosbeheer. dat de openstelling en de pr voor het fort verzorgt. Het ligt in de verwachting dat het aantal bezoekers de komende jaren zal toenemen, zeker nadat het Nationaal Historisch Museum fort Rammekens vorig jaar heeft aangewezen als zogenaamde 'plaats van herinnering'. De restauratie van het fort zal overigens niet geheel met rijksgelden bekostigd worden; naast het ministerie van OCW hebben ook de Provincie Zeeland, de gemeente Vlissingen, het havenbedrijf Zeeland Seaports en Staatsbosbeheer zelf financiële middelen beschikbaar gesteld. De werkzaamheden zullen naar verwachting na de zomervakantie starten. Van de oorspronkelijke aanleg van fort Rammekens is, behalve twee halfbastions met kazematten, de natuurstenen toegangspoort in vroege renaissancestijl overgebleven.

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 15