Landelijke Cursus over groene geschiedenis afgerond Landelijk dekkend netwerk interieurwacht? inter ienrwicht Mn pubfteke zaaK11 Onder uitzonderlijke omstandigheden werd op zaterdag 27 november 2010 de succesvolle cursus 'Grepen uit de groene geschiedenis van Walcheren' afgerond. De eerstgevallen sneeuw van het seizoen maakte de omgeving van de eendenkooi in het Slikkenbosch bij Oostkapelle tot een waar sprookje. Anton van Haperen leidde daar de cursisten rond. Er waren vier cursusavonden aan voorafgegaan; elk daarvan was gewijd aan een thema op het snijvlak van geschiedenis en ecologie: de buitenplaatsen in de Manteling; de wegbeplanting in de (voormalige) Tuin van Zeeland; de naoorlogse kreekgebieden; en het duingebied tussen Westkapelle en Vrouwenpolder. Twintig deelnemers volgden de cursus - georganiseerd in een samenwerkingsverband van Staatsbosbeheer, SCEZ en Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit dat voor herhaling vatbaar is. Een vervolg op de cursus behoort dus zeker tot de mogelijkheden. De groene geschiedenis van Walcheren, van Zeeland biedt nog tal van kansen! Historische interieurs staan steeds meer in de belang stelling, zeker sinds 2001, het Jaar van het Historisch Interieur. Sindsdien zijn een groot aantal initiatieven ontplooid om de belangstelling voor en de kennis over historische interieurs te stimuleren. Vaak door onwetendheid, maar ook door renovatiewoede van nieuwe eigenaren van monumentale panden, verdwijnen delen van of soms zelfs complete historisch waardevolle interieurs. Dat komt omdat deze interieurs niet beschreven staan als onderdeel van het rijksmonu ment, maar ook omdat de nieuwe eigenaren hier geen weet van hebben. Op 25 november 2010 vond ten kantore van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE) in Amersfoort een symposium plaats met de titel 'Interieurwacht moet monumenten van binnen beschermen'. Ook werd er het rapport Landelijke interieurwacht: een publieke zaak? gepresenteerd. Dit rapport onderstreept het belang van het opzetten van een landelijk netwerk van interieur-wachters dat ervoor kan zorgen dat de nog aanwezige bijzondere historische interieurs van tienduizenden Nederlandse en ook Zeeuwse rijksbeschermde monumenten behouden blijven. Dit kunnen de interieurs betreffen van kastelen, kerken, woonhuizen, (voormalige)overheidsgebouwen, maar ook historische boerderijen en scholen. Het rapport is opgesteld door de rijksdienst en Monumentenwacht Nederland. Door achterstallig onderhoud, slechte klimatologische omstandigheden, onachtzaamheid of onwetendheid van eigenaren en het ontbreken van periodieke inspecties, ontstaat aan monumentale interieurs vaak onnodig veel en soms onherstelbare schade. Eigenaren en beheerders willen graag de juiste maatregelen treffen, maar hebben vaak niet de kennis of de mogelijkheden om verantwoord onderhoud te plegen. Zoals elke provincie in Nederland een eigen monumen- tenwacht heeft die de buitenkant van monumenten inspecteert, noodreparaties uitvoert en eigenaren adviseert over het onderhoud ervan, zo zou een landelijk dekkend netwerk van provinciale interieurwachten in navolging van de reguliere monumentenwachten wenselijk zijn. In Noord-Brabant en Vlaanderen zijn al enkele jaren interieurwachters actief, wat een groot succes blijkt te zijn. Hun inspectierapporten zorgen voor duurzaam behoud van de historische interieurs. Het rapport is te downloaden vanaf de website van de RCE, www.cultureelerfgoed.nl (zie: actueel/pers- berichten/interieurwacht moet monumenten van binnen en buiten beschermen). Een papieren exemplaar is aan te schaffen bij de balie van de SCEZ aan de Groenmarkt 13 in Middelburg voor 7,50 euro. Cursisten op excursie in het winterse Slikkenbosch (foto Maurits Schipper). Zeeuws Erfgoed 20 maart 2011/01 CULTUURHISTORIE Monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 20