ErfgoedAllerlei Unaniem juryoordeel PUBLICATIES Tot 1 oktober 2010 kon iedereen meedoen aan de fotowedstrijd van de SCEZ rond het thema van Open Monumentendag 2010: 'De smaak van de 19e eeuw in Zeeland'. De uitdaging was om een bijzondere, aansprekende, eigenzinnige of gewoon een heel mooi foto te maken van een monument of historisch object uit de negentiende eeuw. De jury - bestaande uit vakfotografe Mechteld Jansen, oud-wethouder Gerrit Schoenmakers en Tony Veenstra, SCEZ-sectorhoofd instandhouding - heeft uit een voorselectie van tien foto's twee winnaars gekozen. De winnaar voor de categorie jeugd is Céline den Engelsman uit Oost-Souburg geworden; de andere win naar is mevrouw Matty Geschiere uit Grijpskerke. Beiden hebben uit handen van Wim Scholten, directeur van de SCEZ, op 24 november hun prijs in ontvangst genomen. De twee winnaars van een cadeaubon voor een iPod. Rechts op de foto Céline den Engelsman. Mevrouw Geschiere kon niet bij de uitreiking aanwezig zijn, zij werd vertegenwoordigd door haar echtgenoot. Het juryberaad, met (v Tony Veenstra, Gerrit Schoenmakers en Mechteld Jansen. Eervolle vermelding (midden v.l.n.r.) Drie inzenders kregen van de jury een eervolle vermelding: 'Kunstlicht' - Niek Beeke, 48 jaar. Middelburgs contrast- Jelte Mense, 20 jaar. "Broeksknopen van mijn overgrootvader' - Jordy Eggebeen, 11 jaar. Overige kanshebbenden (onder v.l.n.r.) 'Interieur van de mooie kamer van Hoeve Van der Meulen in 's-Heer Abtskerke' - Piet Grim, 67 jaar. 'Zeeuwse muziekschool in Goes' - Mark Joosse, 11 jaar. "Vismarkt of Sint-Jacobshofje aan de Sint-Domusstraat in Zierikzee' - Jörgen Heming, 38 jaar. Middelburg' - Jack Gravenmaker, 59 jaar. 'Huis aan de Seissingel in Middelburg' - Jacqueline Pruijsers, 54 jaar. SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Ben van den Aarssen (red.) et al., Grepen uit 01^-70^6^^ verleden. Jaarboek Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, vol. 7 (Tholen: Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 2010) 60 pag.; ill., foto's; 978-90 808651-8-1. In dit jaarboek onder meer bijdragen over de wiellerronde van 31 augustus 1948, de mensen achter de wapens op de schouw in het ambachtsherenhuis, het leven op het stoomgemaal, straatnamen in Oud-Vossemeer en de vos in het wapen van Oud-Vossemeer. Rinus Antonisse, Echt Zeeuws?! (Huizen: Contour uitgevers, 2010) 64 pag.; ill., foto's; ISBN 978-94-6132-002-5. Uitgegeven in samenwerking met de SCEZ en het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. In dit boekje zijn - in het kader van het Jaar van de Tradities (2009) - Zeeuwse tradities in tien groepen en evenzo veel hoofdstukken ingedeeld: volkssporten, streekproducten, streekdrachten, streektaal, volkskunst, volksfeesten, jaargebruiken, spelen, religieuze tradities en fietsen. Michal Bauwens, Tussen theocratie en tolerantie. De classis Walcheren en haar invloed op religieuze coëxistentie in Walcheren en Staats-Vlaanderen. Met bijlage (1602-1630) (Gent: Michal Bauwens, 2010) 162 183 pag.; ill., foto's, krt., grav., tab. In deze thesis van de Universiteit Gent gaat de auteur in op de Reformatie, de verhouding tussen kerk en staat en de omgang met dissidente religieuze groeperingen. Bevat een bibliografie en een uitgebreide bijlage in een aparte bundel. Johan D.C. Berrevoets, Schouwen-Duiveland in de jaren 1970-1990 gezien door de ogen van fotograaf Johan D.C. Berrevoets met teksten van Marijke Vael. Omslagtitel: Het juiste moment (Zierikzee: JeVanHet, 2009) 62 pag.; ill., foto's. Fotoboek van de Schouwen-Duivelandse fotograaf Berrevoets met veel aandacht voor personen, waterstaatkundige werken, en andere historisch belangrijke evenementen die plaats hadden. Dick en Joan Blonk-van der Wijst, Zelandia comitatus. Geschiedenis en Cartobibliografie van de provincie Zeeland tot 1860 (Houten: HES de Graaf, 2010) 513 pag.; ill., foto's, krt., grav.; ISBN 978-90-6194-240-5. Fraai gebonden standaardwerk over de cartografie van Zeeland. Na een inleidend hoofdstuk over de kartering van Zeeland in de periode 1549-1860 waarin alle kaartenmakers de revue passeren, volgt een chronologische cartobibliografie, lijst van historische kaarten en deelkaarten. Met summary, lijst van bibliotheken, beeldverantwoording, lijst van kaarttitels, literatuur en register. Barbara Van den Bossche en Rinus Willemsen, Biervliet tussen eb en overvloed (Terneuzen: Gemeente Terneuzen, 2010) 238 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978-90 804637-4-5. Geschiedenisboek van Biervliet in dertien hoofdstukken. Hierin onder meer aandacht voor de geografische situering, het twaalfde-eeuwse Biervliet, de ontwikkeling van de stad, stormvloeden, de Tachtigjarige Oorlog, de Staatse Tijd (1573-1794), de Franse Tijd, onderdeel van het Koninkrijk der Nederlanden en drie hoofdstukken over de laatste anderhalve eeuw. Bijlagen bevatten lijsten van onder meer pastoors, predikanten en burgemeesters. Bevat verder een kalendarium, begrippenlijst en index. Carlo Buijsrogge, Lamswaarde door de jaren heen (Lamswaarde: [s.n.], 2010) 365 pag.; ill., foto's, krt., tab.; ISBN 978-90-9025390-2. De geschiedenis van Lamswaarde in dertien hoofdstukken over onder meer de geschiedenis van de abdij Boudelo, natuur- en oorlogsgeweld in de zestiende en zeventiende eeuw, het bestuur van het Hulsterambacht, de parochie Hulst, onderwijs, veldwachters, de Tweede Wereld oorlog, de watersnood van 1953 en overige buurtschappen. Met voorwoord, nawoord en lijst van geraadpleegde werken. Jacques Cats, De Schelde schrijft geschiedenis (Middelburg: Jacques Cats, 2010) 162 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-815856-1-3. De geschiede nis van de scheepswerf verteld in korte stukjes thematische tekst van telkens twee pagina's. Hierbij komen niet alleen gebouwen en schepen aan de orde, maar ook vliegtuigbouw, werk nemers, het dopen van schepen en andere zaken. Clifford Crane Bear, Caroline van Santen en Lea Zuyderhoudt (tekst), Ivo Wennekes (foto's), Zwartvoet indianen. De collectie Sprenger (Middelburg: Zeeuws Museum, 2010) 65 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-74038-21-8. De in deze publicatie opgenomen Zwartvoet citaten zijn afkomstig uit een in 2009 en 2010 uitgevoerd film- en onderzoeksproject door de auteurs die hen de objecten uit de verzameling lieten zien. Alle afgebeelde objecten behoren tot de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en werden in 2010 tentoongesteld in het Zeeuws Museum. Frans PJ. Doeleman, Met oog voor detail. 25 jaar Middelburgs Theater (Middelburg: Middelburgs Theater, 2010) 80 pag., ill., foto's. Gaat in op de 25-jarige geschiedenis van het theater in de Zeeuwse hoofdstad dat is ontstaan uit de fusie van drie theaterverenigingen. Het boek bezit geen inhoudsopgave. Marjan Groothuis (et al.), In het licht van Walcheren. Schildersweek Domburg 2010 (Domburg: Stichting Art Performance, 2010) 96 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90-79875 11-5. Overzicht van de schildersweek die van 7 tot en met 16 mei van 2010 werd gehouden in Domburg. Daarnaast komen alle 25 deel nemende kunstenaars en hun werk aan bod. De getoonde werken van de kunstenaars vormen tezamen een caleidoscopisch beeld van post- impressionistische taferelen tot modernistisch realistische schilderkunst. Ludo Haers, Bhewoste mee juun Bloedworst met uitjes. Een culinaire biografie, een passie voor eten en drinken (Sas van Gent: Ludo Haers, 2010) 120 pag.; ill., foto's. Ludo Haers, geboren en getogen in Zeeuws-Vlaanderen, beschrijft in dit boek zijn herinneringen aan zijn prilste jeugd tot heden. Bovenal gaat dit boek echter over eten en drinken, wijnreizen, en recepten en anekdotes in het restaurant. Een bijzondere bio grafie waar niet de persoon maar het culinaire gedeelte de rode draad vormt. Zeeuws Erfgoed 23 maart 2011/01 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 23