Kerken in krimpscenario zijn reilen en zeilen als schoolmeester verhaald. F. Inniger biedt ons een lijst met autochtone namen uit het Land van Axel en hun oorspronkelijke herkomst. De Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten stuurde het Jaarboek 2009 2010 met de titel Cornelius Jansenius van Hulst 1510-1576. Theoloog en Pastor Bisschop van Gent. Cornelius was een kernfiguur in de zuidelijke Nederlanden van die tijd. Zijn dagelijkse zorg ging uit naar slachtoffers van de pest en de armoedige levensomstandigheden van velen. Hij was ervan overtuigd dat de Bijbelse benadering van het geloof aan christenen de basis gaf om niet op te geven in die onrustige tijden. Tegenover de Calvinisten was hij een bekwame gesprekspartner, maar ook belangrijk was zijn duidelijkheid tegenover de katholieken. Hij verafschuwde afwijkingen als visioenen, bijgeloof en waarzeggerij. Verschillende auteurs schrijven over de veranderende samenleving in zijn tijd, de geschiedenis van de familie in Hulst en het reilen en zeilen van bestuurders: schepenen, notabelen en landsheren. Ook wordt een uitgebreide biografie van Cornelius Jansenius van Hulst gegeven. Tijdschrift, het Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (2010, 4), bevat een 'In memoriam Willy Wintein', oud bestuurslid van de Heemkundige kring, aan wie nog heel lang met dankbaar heid gedacht zal worden (auteur A. Bauwens), gevolgd door de laatste bijdrage van Wintein aan het Tijdschrift'Nieuwe inzichten over het ontstaan van het landschap in de Zwinstreek'. Na een wat sombere dag voor Nout Eikenhout op de fiets volgt een verhaal 'Over een schoenmaker te Schoondijke in de eerste helft van de twintigste eeuw' van I.H.J. Poissonnier. 'Van vet zand en vruchtbare jonge zeeklei: de Austerlitzpolder van generaal Vandamme' is van de hand van M. de Groote. Zij beschrijft de herkomst van de naam, de bedijkings geschiedenis en de eigenaren, pachters en bestuurders van de polder. A.R. Bauwens levert 'Naar Nunspeet eind december 1914. Over Belgische vluchtelingen en het speciaal voor hen gebouwde kamp'. Na de historische gebeurtenissen geeft de auteur een rapportage die hij in het archief van J.N. Pattist vond, dat bewaard wordt in het Zeeuws Archief. Het verslag is geschreven door het toenmalige hoofd van de lagere school te Eede, C.C. Nagel, en gaat over de reis met 103 Belgische vluchtelingen van Oostburg naar 't vluchtelingenkamp te Nunspeet. Van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent is de Kroniek 2010 verschenen. Zoals altijd een goed gevuld jaarboek met verslagen over de financiën, excursies, mutaties enzovoort. G. Vogelvanger leverde een verslag over een reis naar Polen in 1925. M. Erpelink doet uit de doeken waaraan de Tiendstraat en de Leepstraat hun naam danken, en hij geeft ook de geschiedenis van 'Royal Axminster. De Tapijtfabriek in Sas van Gent'. J.G.M. van Hecke interviewde Jeanette de Roos over het ontstaan van de huidige zaak Tonijn Bloemwerken. In een ander artikel beschrijft hij hoe een glas-in-loodraam als industrieel erfgoed werd veiliggesteld. Dit raam bevindt zich nu in het Industrieel Museum te Sas van Gent. In het jaarboek is veel fotomateriaal te bewonderen: foto's van de glasplaten die door de heer Neeteson geschonken zijn, foto's van de Walzenmolen, de meelfabriek van Sas van Gent, van de winter 2010 en van 'wat er ging en kwam in 2009-2010'. De Heemkundige Kring heeft ook een schrift uitgegeven, met verhalen en liedjes van Eugenie Sophie van den Abeele. Zij schonk het schrift aan de heer F. Puylaert, waarna J. Vinke en A. Korst zorgden voor de vormgeving en het met medewerking van de Heemkundige Kring Sas van Gent kon worden uitgegeven. Op donderdag 17 maart 2011 houdt de Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerkgebouwen in Nederland (VBMK) een regiobijeenkomst, bedoeld voor kerkbeheerders en belangstellenden uit Zeeland. De VBMK heeft de bijeenkomst georganiseerd in samenwerking met het Platform Historische Kerken Zeeland, de Protestantse Gemeente Middelburg en de SCEZ. Plaats van samenkomst is de Oostkerk te Middelburg. Sinds het Jaar van het Religieus Erfgoed in 2008 wordt er veel nagedacht over de toekomst van monumentale kerkgebouwen. In Zeeland heeft het Platform Historische Kerken de discussie hierover aangezwengeld en afstemming gerealiseerd met en tussen de kerkelijke en de burgerlijke overheid. In de provinciale en gemeentelijke bijeenkomsten van het platform wordt informatie uitgewisseld en worden ervaringen gedeeld op het terrein van instandhouding, nevengebruik en herbestemming. Een van de pijlers van de nieuwe Modernisering Monumentenzorg is herbestemming. De Provincie Zeeland draagt bij aan een landelijke pilot 'Behoud en Herbestemming Religieus Erfgoed', die voorziet in scans van historisch kerkgebouwen op behoudsmogelijkheden. In de laatste bijeen komst van het platform, op 4 november vorig jaar in de monumentale katholieke kerk in Philippine, is daarover informatie gegeven. Het vraagstuk hoe monumentale kerkgebouwen in een situatie van krimp (afnemende middelen, afnemend aantal lidmaten en parochianen) te behouden, staat centraal in de regiobijeenkomst van 17 maart. De Protestantse Gemeente te Middelburg heeft een plan van aanpak voor reorganisatie en wil dat graag met de Oostkerk als voorbeeld voor het voetlicht brengen. Aansluitend zal ook zo'n plan van aanpak gepresenteerd worden vanuit de Rooms-katholieke Kerk. De VBMK zal een beeld schetsen van de landelijke situatie en tevens ingaan op wat de organisatie voor de kerkbeheerders kan betekenen. De bijeenkomst start om 13.30 uur en wordt om 17.00 uur afgesloten. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Aanmelden kan via vbmk@erfgoedhuis-zh.nl. Verdere informatie is te vinden op de www.vbmk.nl. De Oostkerk is in 1648-1667 speciaal voor de protestantse eredienst gebouwd, naar een ontwerp van Bartholomew Drijfhout en Arend van 's-Gravesande. De koepel met lantaarn en de rijke verziering met classicistische stijlelementen zijn karakteristiek voor dit fraaie monument. Op de regiobijeenkomst van 17 maart gaat het over het behoud van monumentale kerkgebouwen, waaronder ook de Oostkerk. ACfUWS Collage van eerder verschenen afleve ringen van Zeeuws Erfgoed vanaf jaar gang 2 (zie achter pagina linksboven) tot en met jaargang 9. In dit kader de eerste 3 nummers. Zeeuws Erfgoed 26 maart 2011/01 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 26