Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse MUSEA 3 Recordaantal bezoekers Zeeuwse musea 5 Jaar van het Vrijwilligerswerk Bezuinigingen voor Zeeuwse musea in 2011 vallen mee 6 Immaterieel erfgoed en de Unesco Conventie Plusregeling Cultuurparticipatie voor volkscultuur ARCHEOLOGIE 7 Vondst voor het voetlicht: Een middeleeuwse barbecue in Zierikzee 8 Fortennacht Staats-Spaanse Linies 10 september 2011 Onderzoek Romeins Aardenburg, Odyssee-project 9 Walcherse Archeologische Dienst (WAD) lanceert website Onderzoek en meldingen 10 Opgraving vroegmiddeleeuwse Duinburg in Domburg STREEKTALEN 12 Cursus 'Kennismaking met het Zeeuws' Nieuws uit de Zeeuwse Dialect Vereniging 13 Schelden doet geen zeer! Hoe wij elkaar typeren ERFGOEDEDUCATIE 14 Je eigen omgeving door het oog van de camera Uitleen Erfgoedmobiel stopt na 1 juli MONUMENTEN 15 Monumenten waar muziek in zit... Staatsbosbeheer krijgt subsidie voor restauratie fort Rammekens 16 Brochure over herbestemming van monumentale boerderijen Dreigende sloop van mogelijk oudste huis van Heikant toont noodzaak gemeentelijk monumentenbeleid 17 Stichting Behoud Kerkelijke Gebouwen in de provincie Zeeland 18 Restaureren: roeping, voorrecht of uitdaging? CULTUURHISTORIE 19 Vroege krimp 20 Cursus over groene geschiedenis afgerond Wie gewend is met erfgoed om te gaan, die denkt in termen van duur zaamheid en dan is tien jaar niet meer dan een stipje op een lange, lange lijn. Wie gewend is met erfgoed om te gaan, die denkt in eeuwen en niet in jaren. Verantwoord beheer en goed rentmeesterschap zijn zaken van lange adem. Vanuit dat perspectief beschouwd is het feit dat de SCEZ op 1 april aanstaande tien jaar bestaat niet echt indrukwekkend. Ook in vergelijking met collega-instellingen is tien jaar weinig bijzonder. Het Zeeuws Museum bestaat dit jaar 50 jaar en Het Zeeuwse Landschap zelfs 75 jaar. Dan hebben we het nog niet eens over de Zeeuwse Bibliotheek, inmiddels 152 jaar oud. Die tien jaar van de SCEZ kan met goed fatsoen nog wel wat worden verlengd, want haar rechtsvoorganger is de Stichting Monumentenwacht Zeeland en die is in 1977 opgericht. Maar toch, het aantal jaren blijft bescheiden. Leeftijd zegt daarentegen ook weer niet alles. Ook in een beperkt aantal jaren kan het nodige tot stand worden gebracht. Bladerend in de tientallen afleveringen van Zeeuws Erfgoed en terugdenkend aan de veelheid aan projecten en activiteiten die, samen met andere instellingen en organisaties en met medewerking van heel veel betrokken burgers zijn gerealiseerd, de netwerkstructuren die zich hebben gevormd en het draagvlak dat is opgebouwd, kom ik tot de conclusie dat we met elkaar in het afgelopen decennium in Zeeland heel veel tot stand hebben gebracht. Erfgoed doet ertoe in Zeeland en daar zullen we dit lustrumjaar zeker nog de aandacht op vestigen. Als lezer van Zeeuws Erfgoed zult u dat in het bijzonder merken, want voor het septembernummer is een samenwerkingsverband aangegaan met de Stichting Zeeuws Tijdschrift. Lezers van Zeeuws Erfgoed (jaargang 10) en lezers van het Zeeuws Tijdschrift (jaargang 61) kunnen in september iets moois op de deurmat verwachten. MONUMENTEN 20 Landelijk dekkend netwerk interieurwacht? 21 Rott(ig)e kelderluiken Seizoensproblemen in en rond uw monument 22 Winnaars fotowedstrijd 'De smaak van de 19e eeuw in Zeeland' 23 26 27 Erfgoed Allerlei Publicaties Bij de Omslag Kerken in krimpscenario Colofon Kortelings In 2002 verscheen het eerste nummer van Zeeuws Erfgoed. In dat jaar werd ook gebouw De Burg door de SCEZ in gebruik genomen. Dat verklaart de afbeelding van dit voormalige hotel op de omslag van het eerste nummer. De nieuwsbrief is inmiddels toe aan zijn tiende jaargang en op 1 april bestaat de SCEZ ook precies tien jaar. Gebouw De Burg is een functioneel, sober gebouwd pand. Toch zijn ook hier interessante interieurelementen te vinden, waaronder de vier gebrandschilderde raampjes uit circa 1952 in de voormalige bruidssuite. Wim Scholten, directeur Een van de aspecten van de Modernisering van de Monumentenzorg die dit jaar zijn beslag krijgt is een vereenvoudiging van de regelgeving, waaronder ook monumentenvergunningen. Die vereenvoudiging houdt onder andere in dat eigenaren klein onderhoud en kleine wijzigingen aan hun rijksmonument in het vervolg zonder vergunning kunnen realiseren. Daar zijn risico's aan verbonden, want niet altijd heeft de eigenaar bij een interne verbouwing voldoende zicht op de cultuurhistorische waarde van interieuronderdelen, wat kan leiden tot ongewilde vernietiging van erfgoed. Wijzigingen in de structuur van het gebouw (bijvoorbeeld het doorbreken van een muur) blijven overigens gewoon vergunningplichtig. De grootste groep monumenteigenaren is de groep particuliere eigenaren, voor wie het rijksmonument in de eerste plaats woonhuis is. Deze groep heeft vaak bewust gekozen voor het wonen in een monumentenpand en is over het algemeen ook zeer geïnteresseerd in de geschiedenis van het gebouw. Maar onbekend maakt onbemind. Vanuit dat besef moet, juist bij een soepeler vergunningplicht, worden ingezet op kennisoverdracht. Eigenaren moeten kunnen beschikken over goede informatie en deskundig advies over de cultuurhistorische waarde van hun monument. Dat betreft dan niet alleen de buitenkant, maar ook de binnenkant. Ik vind dat we de daar de komende tijd voor Zeeland krachtig op in moeten zetten. Met kennis overdracht en bewustwording is nog veel te bereiken, zeker als een vergunningstelsel in de praktijk niet is te handhaven. Vandaar dat ik een ontwikkeling als de interieurwacht, elders in Zeeuws Erfgoed toegelicht, van harte toejuich. Vanouds is de monumentenwacht sterk in bouwkundige inspecties. Dat zou uitgebreid kunnen worden met inspecties van het historische interieur.

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 2