Jaar van het Vrijwilligerswerk Bezuinigingen voor Zeeuwse musea in 2011 vallen mee «pi mi 2011 is het Europees Jaar van het Vrijwilligerswerk. Dat jaar creëert een goed podium om ook de Zeeuwse museumvrijwilligers eens in het zonnetje te zetten. Heeft u interesse voor vrijwilligerswerk in een museum bij u in de buurt? Kijk op www.zeelandmuseumland.nl voor informatie over de musea. Fivr^mh! «IW Hit*4 Vrijwilligerswerk In de Zeeuwse musea zijn ruim 1.500 vrijwilligers actief. Zij zetten zich in om de musea draaiende te houden. Taken als baliemedewerker, collectiebeheerder of onderhoudsmedewerker zijn van onschatbare waarde. Veel musea in Zeeland zijn geheel van vrijwilligers afhankelijk. In 2011 willen wij iedereen laten zien hoe belangrijk vrijwilligers voor de Zeeuwse musea zijn. De Zeeuwse museumvrijwilligers verdienen een groot compliment. Menigeen besteedt er vele uren tijd aan, investeert er eigen kennis in en zorgt voor promotie van het museum. Gelukkig krijgt men hier ook wat voor terug: sociale contacten, werkervaring, nieuwe kennis en vaardigheden en uiteraard een plezierige tijdsbesteding. De waardering zit hem in de gezelligheid, aandacht en betrokkenheid. Maatschappelijke stage Vanaf schooljaar 2011-2012 is de maatschappelijke stage verplicht voor leerlingen uit het voorgezet onderwijs. De maatschappelijke stage houdt in dat jongeren vrijwilligerswerk doen tijdens hun schoolcarrière. Dat is voor hun persoonlijke ontwikkeling en uiteraard ook goed voor anderen. Het levert meer belangstelling voor vrijwilligerswerk op. De jongeren van nu zijn de vrijwilligers van morgen! Rondom de MuseumNa|8 (Zeeuwse Museumnacht, afgelopen jaar op 22 oktober) was ook een maatschap pelijk stagiair voor de SCEZ actief. Tara Coppoolse heeft geholpen met de organisatie van dit jaarlijkse evenement; door een bijdrage te leveren aan de verzending van de affiches, het maken van een sfeerverslag en analyse van de publieksenquête. Deze versterking is zo goed bevallen dat we voor volgend jaar al weer een nieuwe maatschappelijk stagiair hebben! Het Industrieel Museum wordt momenteel verplaatst naar de voormalige suikerloods in Sas van Gent. Over drie jaar moet daar het nieuwe Industrieel Museum Zeeland verrijzen. Vrijwilligers hebben honderden uren gestoken in de conservering en demontage van de stoomgenerator uit het bedrijf Heros. Ze bouwen nu weer op, wat eerst heel voorzichtig werd gedemonteerd (foto Gemeente Terneuzen). Sinds het kabinet Rutte op 14 oktober 2010 aantrad, zijn de aangekondigde bezuinigingen op de culturele sector (200 miljoen vanaf 2014) hoofdonderwerp van gesprek. Een van de daarbij gehanteerde argumenten is dat de overheid in de loop der jaren steeds meer subsidie aan cultuur is gaan geven, maar dat dat niet heeft geleid tot een stijging van het aantal bezoekers. In de landelijke politiek lijkt het beeld te bestaan dat de bezuiniging vooral ten koste van de podiumkunsten gaat, omdat het kabinet niet wil bezuinigen op musea. Daarnaast gaat ook de btw op kaartjes voor culturele voorstellingen omhoog. Maar op provinciaal of lokaal niveau zouden de verhoudingen wel eens heel anders kunnen liggen. In Zeeland ontvangt geen enkel museum structurele subsidie van de rijksoverheid. Eén museum ontvangt structurele subsidie van de provincie en de meerderheid van de musea ontvangt alleen subsidie van de gemeentelijke overheid. En juist daar zit wel een knelpunt, want ook de provincie en gemeenten worden de komende jaren flink gekort en dat vertaalt zich al snel naar bezuinigingen op gemeentelijke cultuur. Uit inventarisaties vanuit heel Nederland blijkt dat die bezuinigingen toch al snel oplopen van 10 tot 25%. De SCEZ inventariseerde eind 2010 onder de Zeeuwse musea welke gevolgen de bezuinigingen voor hen in 2011 hebben. Daaruit blijkt dat het voor dit jaar in de Zeeuwse gemeenten gelukkig meevalt. De bezuinigingen variëren tussen de 2 en 10%. Voor de jaren daarna zijn de zorgen groter, met name waar het gaat om de huur van de museumgebouwen, energiekosten en voor een aantal musea de personeelskosten. De grootste zorgen waren er op de Bevelanden, waar lange tijd een bezuiniging van 150.000 euro boven een begroting van 560.000 euro hing, een bezuiniging van 27%. Bij het ter perse gaan van deze Zeeuws Erfgoed leek het tij van deze Bevelandse bezuiniging wat te keren. De komende drie jaar zal, buiten de generieke bezuiniging van 2%, voor het Historisch Museum De Bevelanden en het Fruitteeltmuseum geen extra bezuiniging worden doorgevoerd. Zeeuws Erfgoed maart 2011/01 MUSEA

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 5