ArcheologischNieuws Fortennacht Staats-Spaanse Linies 10 september 2011 Onderzoek Romeins Aardenburg, Odyssee-project 'Herbestemming, ConflictSuske en Wiske Het terra sigillata-aardewerk SUEftEh WISKE In het kader van het grensoverschrijdende project 'Forten en Linies in Grensbreed Perspectief' wordt in de participerende provincies in Nederland en Vlaanderen op 10 september 2011 voor de eerste maal de Fortennacht georganiseerd. Deze vestigt de aandacht op de forten en linies als herinneringsplekken en dragende monumenten van cultuurhistorie, natuur en landschap. De nacht wordt gecombineerd met de Open Monumentendagen en daarmee corresponderende thema's, in Nederland het thema 'Herbestemming', in Vlaanderen 'Conflict'. Vier locaties in Zeeuws-Vlaanderen herbergen in deze 'nacht' van 18.00 uur tot 24.00 uur een keur van activiteiten: het zijn vesting Aardenburg met de Olieschans, vesting IJzendijke met de Jonkvrouwschans, de forten Sint-Jacob, Sint-Jozef, Sint-Livinus en Moerspui te Koewacht en vesting Hulst. De activiteiten, gepland door de werkgroep Fortennacht en vier comités, variëren van natuurexcursies tot muziekuitvoeringen en van poëzievoordrachten tot culinaire proeverijen. Voorafgaand is de provinciale opening van Open Monumentendag, vermoedelijk in Hulst, ook deels gewijd aan het thema 'Herbestemming' en de Fortennacht. Op deze bijeenkomst wordt een nieuwe Suske en Wiske gepresenteerd over de Staats-Spaanse Linies en de Tachtigjarige Oorlog. Deze Suske en Wiske is tijdens de Fortennacht gratis verkrijgbaar. Ook over het Verdronken Land van Saeftinghe verscheen al eens een album van het befaamde duo Suske en Wiske. De Kruisdijkschans bij Sluis. Deze schans werd in 1997 als een van de eerste verdedigingswerken van de Staats-Spaanse Linies gedeeltelijk gereconstrueerd (foto Provincie Zeeland). Terra sigillata met het stempel van Polionibus. Zeeuws Erfgoed 8 maart 2011/01 •ARCHEOLOGIE Terra sigillata ('gestempelde aarde'), roodglanzend luxe aardewerk uit de Romeinse tijd, is in Aardenburg in grote hoeveelheden gevonden. Dit aardewerk is voor een deel voorzien van naamstempels van pottenbakkers of fabrieks eigenaren (vandaar de naam); een ander deel heeft aan de buitenzijde een reliëfversiering met ornamenten en veelal mythologische voorstellingen. Binnen het Odyssee-project is het te onderzoeken gedeelte van het terra sigillata- aardewerk nu geïnventariseerd en de papieren documentatie ervan gedigitaliseerd. Toenmalig provinciaal-archeoloog Jan Trimpe Burger, de grote opgraver van Romeins Aardenburg, was terra sigillata-specialist en heeft een grote hoeveelheid documentatie nagelaten. Dit archief is onmisbaar bij de uitwerking van de opgravingen. Aan de hand van de versie ringen en de pottenbakkersstempels kunnen productieplaats en vaak ook de producent worden bepaald, en dus ook de datering. De nauwkeurig te dateren terra sigillata biedt zo een uitstekend handvat bij het ontrafelen van de sporen van gebouwen en structuren in en om het Romeinse castellum. Het grootste deel van de Aardenburgse terra sigillata komt uit het Duitse Rijngebied, van twee grote productieplaatsen Rheinzabern en Trier. Deze exporteerden vooral vanaf de tweede helft van de tweede eeuw na Chr. tot in de tweede helft van de derde eeuw. In de voorafgaande periode is dit aardewerk vooral afkomstig uit productieplaatsen in Midden- en Zuid Frankrijk. Dat er in Aardenburg veel minder terra sigillata Terra sigillata-kom van het type Dragendorff 37, met erotisch motief. uit deze regio's gevonden is, maakt duidelijk dat de Romeinse nederzetting in de vroegere perioden nog geen belangrijke plaats was. Van de versierde terra sigillata en de pottenbakkersstempels verschijnt in het kader van dit onderzoek een catalogus. Het onderzoek wordt mede mogelijk gemaakt door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek en de Provincie Zeeland.

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 8