't Wasschappels gevoel VOLKSCULTUUR Nieuws 't Wasschappels gevoel bestaat. Dat stond voor de medewerkers van het Polderhuis vast. Maar waaruit dan? En houdt het voor iedereen hetzelfde in? Dat waren vragen waarop het museum in Westkapelle graag een antwoord wilde hebben. Hoe kijken Westkappelaars tegen hun dorp aan? Wat is voor hen 't Wasschappels gevoel? En wat vinden buiten staanders? Wat maakt voor hen de identiteit van het dorp uit? Het Polderhuis Westkapelle zette gedurende de zomer maanden een enquête uit onder inwoners en bezoekers van het dorp. Op maandag 17 oktober presenteerde Ada van Hoof van het museum de onderzoeksresultaten. Vertegenwoordigers van de gemeente Veere, VVV, PZC, Federatie van Ondernemersverenigingen Veere, werkgroep Marketing Polderhuis en SCEZ namen het eindrapport in ontvangst. Op een bijeenkomst van de SCEZ dit voorjaar raakte Ada van Hoof geïnspireerd door het thema van de Maand van de Geschiedenis, 'Ik en wij'. Daarop nam zij met het museum het initiatief tot een onderzoek naar 't Wasschappels gevoel. Het onderzoek was bedoeld om te weten te komen of Westkappelaars een andere kijk op hun dorp hebben dan de bezoekers. En of mannen en vrouwen, jongeren en ouderen andere voorkeuren hebben. 329 personen stuurden het enquêteformulier terug. Onder hen een aanzienlijk aantal jongeren. Iedereen maakte op een formulier zijn waardering kenbaar voor foto's in zeven categorieën: symbolen, natuur, bakens, monumenten, woonklimaat, traditie en toerisme. De keuze was beperkt tot drie foto's per categorie. Een aantal aspecten van het Westkappelse dorpsleven, zoals de kermis, het koor en het gaaischieten, viel buiten de boot. De vuurtoren en de rode daken van Westkapelle verbeelden 't Wasschappels gevoel het best. Zij kregen over het geheel genomen de meeste punten. Daarnaast ontlenen mensen de identiteit van Westkapelle aan de natuur die het dorp omringt. De duinen en de kreek staan op nummer drie en vier. Het belangrijkste monument is de liberty bridge, een eerbetoon aan de geallieerde militairen die omkwamen bij de bevrijding van Westkapelle in 1944. Deze eindigt in de totaallijst op de vijfde plaats, voornamelijk door stemmen van buiten Westkapelle. Als het om monumenten gaat, voelen de Westkappelaars zelf het meest voor het monument op het kerkhof. Het museum staat in de totaallijst op de vijftiende plaats, net na het ringsteken. Verrassend wellicht is dat de Westkappelaars het heien de belangrijkste traditie van hun dorp vinden. Het dijk werkambacht won het van ringrijden en streekdracht. De oprichting van de Wasschappelse Heiploeg ruim tien jaar geleden heeft deze traditie nieuw leven ingeblazen. Uit de onderzoeksresultaten blijkt dat de inwoners van Westkapelle het heien als een bepalend element van hun identiteit zijn gaan zien. Vermoedelijk is het heien ook populair omdat Westkapelle zich hiermee onderscheidt van andere dorpen. Het heien komt elders op Walcheren niet voor. Overigens vinden ook de Walcherenaren en mensen uit de andere provincies het heien het meest karakteristiek voor Westkapelle. De overige Zeeuwen en buitenlanders, uitgezonderd de Duitsers, zetten het ringsteken op één. Voor Duitsers is streekdracht de belangrijkste traditie in Westkapelle. Het Wasschappels gevoel bestaat uit verschillende elementen die niet voor iedereen dezelfde betekenis hebben. Uit de onderzoeksresultaten komt naar voren dat de Westkappelaars hun dorp anders beleven dan mensen van buiten het dorp. Het duidelijkst laat zich dat zien bij de monumenten en tradities. Om een identiteit te vormen, zoeken mensen naar overeenkomsten en grenzen zij tegelijkertijd af. Westkappelaars onderscheiden zich van andere Zeeuwen en Nederlanders met een heiploeg, een tank op de dijk en een kerktoren als vuurtoren. Maar net als bij andere Zeeuwen en Nederlanders steekt onvermijdelijk de Oranjekoorts de kop op als het Nederlands voetbalelftal een WK wedstrijd speelt. 'Ik en wij': het is maar net vanuit welk perspectief je het bekijkt. De vuurtoren van Westkapelle is het meest kenmerkende onderdeel van het Wasschappels gevoel (foto Polderhuis Westkapelle). Westkappelaars vinden het heien de belangrijkste traditie van hun dorp (foto Polderhuis Westkapelle).

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 12