A Vrijwilligers brengen panoramaschilderij van Yerseke tot leven frii s. j i-r» w -ip 2011 is het Europees Jaar van het Vrijwilligerswerk. In Nederland doen zo'n vijf miljoen vrijwilligers onschatbaar werk voor de samenleving. Ook het Zeeuwse museumlandschap wordt voor het overgrote deel gerund door vrijwilligers. Een bijzonder Zeeuws vrijwilligersproject is de reddingsactie van een panoramaschilderij in Yerseke. De teller op de website bewijst dat het Oosterschelde- Museum bijna zijn doel heeft bereikt: voor de restauratie van 'Gezicht op de haven van Yerseke' is al een bedrag van 39.996 euro verzameld. Met subsidies, donaties, certificaten, sleutelhangers en... koekjes. Het einddoel: 46.000 euro. Het museum draait volledig op vrijwilligers. Ze organi seren elk jaar een speciale dag voor hun vrijwilligersteam. Maar deze reddingsactie is letterlijk en figuurlijk heel andere koek. Crowdfunding in Yerseke, hoe hebben ze dat aangepakt? Alles draait om het panoramaschilderij van kunstenaar W.F.A.I. Vaarzon Morel, uit 1913. Het doek meet zes bij vier meter en wordt in oude glorie hersteld omdat het gaat om uniek Zeeuws erfgoed. Het is een kostbare restauratieklus. Vrijwilligers Jan van Helden, Rida Vervoorn en Truus Vercouteren vertellen over hun werkwijze. Jan: "We waren aan het vergaderen over mogelijke acties. Mijn vrouw had koekjes gebakken voor bij de koffie, zogenaamde ijzerwafeltjes naar een oud boerenrecept. Bij de eerste hap keek iedereen elkaar aan: dit gaat 'm worden!" Truus: "We hebben in weer en wind koekjes verkocht, er kwam niemand voorbij onze kraam. Tot nu toe hebben we 8.000 wafeltjes verkocht, dat is bijna 2.000 euro aan koekjes!" Rida: "In elk zakje zit een briefje met informatie over onze actie. Mensen nemen de koekjes mee, geven ze cadeau. Het lastige van fondsenwerving is de mensen blijvend betrokken te houden. Een muismat of balpen verkopen is een eenmalige actie. Maar koekjes gaan op en dat is juist de kracht, die moet je weer opnieuw kopen. Zo hebben we onze campagne levend gehouden." Jan: "We verkopen ook certificaten, voor 25 euro kun je een stukje restauratiewerk adopteren. Het zijn op naam gestelde, genummerde certificaten die een gewild aandenken aan het worden zijn. Tot nu toe hebben die 8.000 euro opgebracht." Overal in Yerseke doken museumvrijwilligers op om te flyeren en persoonlijk over de restauratie te vertellen: in winkels, verzorgingstehuizen en bij bedrijven. Truus droomt inmiddels van de koekjes. Ze waren bij elk evenement present: van Mosseldag tot de Open Monumentendag. Ineens was er een omslagpunt en werd de reddingsactie ook door andere vrijwilligers omarmd. Rida: "Mensen gaan met je meedenken en er kwamen mooie nieuwe initiatieven: de boekhandel verkoopt kalenders, er zijn borduurpakketten en een verhalen boekje. De kampioen oestersteken kwam langs als publieksattractie, een liedjeszanger schonk zijn honorarium." Zeeuws Erfgoed 1 3 Truus: "Het is ritselen en hosselen. Je moet mensen blijven aanspreken en ook simpele dingen niet vergeten: een fooienpot bij de ingang en een emmertje voor kleingeld bij het toilet hebben al meer dan 1.000 euro opgebracht." Het kost de vrijwilligers veel energie om de aandacht niet te laten verslappen. Maar iedereen is nog steeds enthousiast en de vorderingen van de restauratie sporen aan om ook het laatste bedrag binnen te halen. Rida: "Op onze website is alles te volgen, ook dankzij vrijwilligers: elke week is er nieuw fotomateriaal en we maken ook een film van het restauratieproces. Beide zijn gratis gerealiseerd door mensen uit het dorp." Het museum krijgt hele leuke reacties, ook na de tentoonstelling met oude trouwfoto's. Het schilderij van Vaarzon Morel was vroeger namelijk dé trouw- achtergrond. Mensen brachten originele foto's en oude 16 mm-films. Jan: "Iedereen kijkt nu anders naar het schilderij. Een tijd terug was het nog 'behang', maar eindelijk krijgt het de aandacht die het verdient. Mensen gaan écht kijken en ontdekken het opnieuw: 'Hee, dat loodsje was van mijn opa!' Het schilderij is echt tot leven gekomen in Yerseke." Help mee met de laatste loodjes, kijk op www.oosterscheldemuseum.nl. Het museum kan altijd meer vrijwilligers gebruiken, net zoals alle musea in Zeeland. Baliewerk, collectieregistratie, technische ondersteuning, educatie: er is genoeg te doen, dus geef u op als vrijwilliger! Vrijwilligers Rida, Jan en Truus voor het op de haven van Yerseke'.

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 13