Tien jaar SCEZ: presentatie themanummer Zeeuws Tijdschrift Bezoek aan Het Schuitvlot ZEEUWS De vroeg zeventiende-eeuwse Kloveniersdoelen in Middelburg vormde op vrijdagavond 2 september het passende decor voor de presentatie van het themanummer over erfgoed van het Zeeuws Tijdschrift. Het nummer verscheen naar aanleiding van tien jaar SCEZ en verving eenmalig de eigen nieuwsbrief Zeeuws Erfgoed. De presentatie volgde op de indrukwekkende voorstelling van De Rietdekker. Voor directeur Wim Scholten was met de Kloveniers doelen en De Rietdekker tegelijkertijd ook de volle breedte van het erfgoed geduid. Erfgoed is niet alleen materieel, maar ook immaterieel van aard. De combinatie maakt erfgoed juist zo waardevol voor mens, omgeving en economie van Zeeland. In zijn toespraak ging Wim Scholten kort in op de ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar en memoreerde hij de stimulerende rol die de voormalige gedeputeerden voor cultuur Gert de Kok en Harry van Waveren hierin hebben gespeeld. Op speelse wijze werden wat onderwerpen belicht waarmee zij 'in functie' te maken kregen: fietsen, borduren en het landschap. Beide gedeputeerden kregen van Wim Scholten en Paul van der Velde, hoofdredacteur van het Zeeuws Tijdschrift, de eerste exemplaren van het themanummer overhandigd. Er werden die avond meer verbindingen op het terrein van het erfgoed gelegd. Paul van der Velde interviewde Rinus Spruit, de schrijver van Zwieg het boek dat ten grondslag ligt aan de voorstelling, en Bram Kwekkeboom, de acteur. De kracht van het boek en de voorstelling blijkt vooral de persoonlijke dimensie, en in die zin ook de Zeeuwse afkomst van auteur en acteur te zijn. Schrijfster Floortje Zwigtman maakte later op de avond de longlist van de Zeeuwse Boekenprijs 2011 bekend. Zij won die prijs vorig jaar en schreef voor het themanummer 'Verhaaltjes voor het slapen gaan', haar Zeeuws erfgoed. Voormalig cultuurgedepu teerden Gert de Kok (l) en Harry van Waveren gaven na de overhandiging van het jubileumnummer een korte reflectie op de SCEZ (foto Anda van Riet). Zeeuws Erfgoed 15 december 2011/03|04 Algemeen De SCEZ is gevestigd op twee locaties: De Burg en Het Schuitvlot. De laatste locatie is in juni vorig jaar in gebruik genomen. Op 7 oktober brachten de gemeenteraad van Middelburg en de Statencommissie Bestuur, Financiën en Welzijn een bezoek aan Het Schuitvlot. Leden van de gemeenteraad Middelburg in het algemeen depot voor archeologische vondsten van keramiek en glas. Zij bezochten ook het metaaldepot en het organisch depot voor houten en leren bodemvondsten. De gemeenteraad was vooral geïnteresseerd in het nieuwe gebouw, gelegen aan de rand van het beschermd stadsgezicht van Middelburg. De kern van het gebouw is de voormalige gemeentelijke brandweerkazerne met aangebouwde sporthal. De kazerne is gebouwd bovenop de bunker van de commandopost Bescherming Bevolking. De bunker is in 1965 opgeleverd, de kazerne een jaar later. Na het vertrek van de brandweer is de kazerne aangekocht door de Provincie Zeeland, met als doel huisvesting van het Zeeuws Archeologisch Depot en de Monumentenwacht van de SCEZ. Het gebouw is naar ontwerp van de Architecten Alliantie in Goes geheel gerenoveerd en voorzien van een nieuwbouwgedeelte voor het archeologisch depot. De drie functies van het gebouw zijn in materiaalkeuze aan het exterieur af te lezen: koper voor het kantoorgedeelte, stortsteen voor garage- en opslagruimte en damwand voor het depotgedeelte. De gemeente raad is in het bijzonder geïnformeerd over het werk van de Monumentenwacht en de taken van het Zeeuws Archeologisch Depot. De Statencommissie had een dubbele insteek: het nieuwe gebouw bekijken en geïnformeerd worden over de taken en werkzaamheden van de SCEZ, mede gezien de kerntakendiscussie en bezuinigingstaakstelling. De commissieleden kregen een presentatie aangeboden waarin de beleidskaders en de keuzes voor de toekomst werden toegelicht. Hier kwamen aspecten aan de orde als verbreding van het werkterrein in de richting van landschap, natuur en ruimte, andere financieringsstromen, meer doen voor gemeenten in het kader van gewijzigde wet en regelgeving en zoeken naar een nieuwe, organisatorische setting. Ook bij dit bezoek werd ingegaan op de Monumentenwacht en het Zeeuws Archeologisch Depot. De commissieleden kregen een rondleiding met tussenstops in de depotruimten, de gang met vitrines en de garageruimte. Ook cultuurgedeputeerde Ben de Reu nam deel aan het werkbezoek van de Statencommissie. In de garageruimte van de Monumentenwacht klom hij moedig naar boven op een nagebootste torenspits met verplichte veiligheidsvoorzieningen.

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 15