Cultuurhistorie Nieuws Walviskaken als afrastering langs de weg in Hollum anno 1930: tastbare herinneringen aan de vanuit Ameland ondernomen walvisvaart. Jan Kempeneers geëerd Een uitermate heugelijk en gedenkwaardig moment voor de Heemkundekring Philippuslandt, dat was 26 april. In de algemene ledenvergadering van de kring stond men die avond namelijk stil bij het tienjarig bestaan. Inmiddels zijn meer dan vijfhonderdvijftig leden bij de kring aangesloten; een prestatie die er mag zijn. Voor een belangrijk deel is de sterke ledenaanwas de verdienste van Jan Kempeneers, tien jaar geleden oprichter en sindsdien ook een aantal jaren voorzitter en de drijvende kracht achter het tijdschrift van de kring, voluit de Cronicke van den lande van Philippuslandt. Jan Kempeneers - niet aanwezig bij de vergadering in verband met gezondheidsproblemen - was eerder die dag en meer dan terecht benoemd tot lid van verdienste. HKW-Cultuurfondsprijs voor Hans Houterman en Hans Sakkers Alweer voor de vierde keer werd de HKW-Cultuurfonds- prijs uitgereikt. Dat gebeurde tijdens de jaarvergadering van de Heemkundige Kring Walcheren op 27 april in Middelburg. De prijs is een onderscheiding voor inzet die geleverd is in de niet-professionele sfeer, ten bate van het Walchers cultuurgoed. In principe eenmaal in de drie jaar pakt de kring hiermee uit. Na Frans van den Driest (2001), Polderhuis Westkapelle, Dijk- en Oorlogsmuseum (in 2005) en Piet Smallegange (2008) waren ditmaal Hans Houterman te Middelburg en Hans Sakkers te Koudekerke de gelukkigen. Zij ontvingen de prijs voor hun onderzoek, uitmondend in diverse publicaties, dat volgens het juryrapport een 'betekenisvolle bijdrage' heeft geleverd aan de geschiedschrijving van Zeeland, in het bijzonder van Walcheren, in de Tweede Wereldoorlog. Voor dat onderzoek raadpleegden zij vaak tot dan toe nauwelijks geraadpleegde bronnen, waaronder Duitse (militaire) archieven, en interviewden zij Duitse over levenden en/of hun familie. Ook hun nadrukkelijke aandacht 'voor het (behoud van het) erfgoed van de oorlog en de landschappelijke context daarvan' werd in de argumentatie voor toekenning van de prijs geroemd. Prijswinnaars Hans Houterman (l) en Hans Sakkers (foto Mirjam Wondergem). Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland opgeheven De Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland is opgeheven. De commissie is in 2001 door de SCEZ in het leven geroepen om enkele (lopende) projecten en activiteiten van de voormalige Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland te begeleiden en verder vorm en inhoud te geven aan de provinciale samen werking op het terrein van de geschiedbeoefening. In de afgelopen jaren zijn de verschillende projecten en activiteiten succesvol afgerond. Het laatste onderzoeks project van de commissie is in april van dit jaar afgesloten met de publicatie Onrust en welvaart van Jan Zwemer. De informatievoorziening op het terrein van de geschied beoefening, ook een belangrijke taak van de voormalige stichting, is geregeld via de nieuwsbrieven van het Zeeuws Archief en de SCEZ en via het webportaal geschiedenis- zeeland.nl. Het webportaal is daarnaast uitgegroeid tot een stevig samenwerkingsverband van Zeeuws Archief, Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Museum, SCEZ en de gemeentearchieven. De commissie was ook belast met het uitvoeren van de subsidieregeling van de onderzoeks- vergoedingen. Deze regeling is in feite steeds minder nodig gebleken. Er werd nauwelijks meer een beroep op gedaan sinds studenten zijn voorzien van een OV-kaart, waardoor reiskosten geen belemmering meer zijn om in Zeeland onderzoek te doen. Daarom wordt de regeling onderzoeksvergoeding definitief per 1 januari 2012 beëindigd. Lopende aanvragen zullen nog worden afgehandeld. Zeeuws Erfgoed 17 december 2011/03|04 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 17