Zesde streektaalconferentie in Heerde STREEKTAAL Varia Een mooie dag, de Zeeuwse dialectendag Gezocht voor Zing Zeeuws 2012: Op de dialectendag worden er tijdens de zonnige pauze nieuwe contacten gelegd en worden oude vriendschapsbanden weer nauwer aangehaald. 15 oktober begint mooi. Er hangt - ondanks de koude - een zomers herfstsfeertje met de grote opgaande zon die iedereen die op weg was naar Landlust wel moet hebben gezien. Na de gebruikelijke ochtendvergadering waarin enkele inhoudelijke en financiële zaken besproken worden, wordt het publiek geboeid door het verhaal van Rob van Hoek. Het thema is immers beeld en geluid. Rob van Hoek was verantwoordelijk voor Zeeland in Van Gewest tot Gewest. Zijn voordracht over de thema's die in dit programma aan bod kwamen in de loop van de periode dat Van Gewest tot Gewest op tv te zien was, wordt begeleid door mooie beelden uit Zeeland. Leuk dat ook enkele bekende Zeeuws-Vlaamse dialectlief hebbers even de revue passeren. Engel Reinhoudt zorgt op gepaste wijze voor een mooie afsluiter van het ochtendprogramma. Wat heeft die man weinig nodig om een hele zaal aan het lachen te brengen, elk jaar opnieuw. Velen zullen jaloers zijn op zijn gave om zo gepast te kunnen reageren op de kleine dingen van het leven, zoals de eerste tv in het dorp en het meegluren van de andere bewoners van de straat. De middagpauze is gezellig omdat iedereen lekker buiten kan staan praten met jan en alleman. Toch is iedereen gedisciplineerd genoeg om stipt om 14.00 uur weer binnen te komen en te luisteren naar de verhalen die in het namiddagprogramma geprogrammeerd zijn. Het was weer een mooie dag! Volgend jaar 20 oktober is het weer zover. Het thema is dan dieren in en rond het huis. Wie erbij wil zijn, kan de datum nu al noteren. Het was ver weg, dit jaar. Met het openbaar vervoer was het vrijwel onmogelijk om zonder overnachting de streektaalconferentie bij te wonen als je in Zeeland woont. Gelukkig was er toch een Zeeuwse inbreng, want Joop van den Bremen uit Vlissingen was een van de sprekers. Het was een soort thuiswedstrijd voor hem, want zijn roots liggen daar, in de buurt van Heerde. De lezingen waren interessant en zeer divers. Dialect en muziek is ook een dankbaar thema. Joop bracht een mooi overzicht van wat er allemaal is in Nederland. De Vlaamse Walter Evenepoel bracht - hij is zelf zanger - in zijn lezing zeker wat variatie door nu en dan te zingen. Ook de andere lezing over streektaalmuziek in Vlaanderen zorgde voor Vlaamse klanken, zij het deze keer niet uit eigen mond. Ook Friesland, Drenthe, de Stellingwerven, Twente kwamen uitgebreid aan bod in diverse verhalen. Op www.zeeuwseklapbank.nl kunt u binnenkort enkele van de lezingen beluisteren. Joop van den Bremen vertelt over Nederlandse streektaalmuziek en 4 Walter Evenepoel voegt de daad bij het woord tijdens zijn lezing over de Vlaamse dialectmuziek en geeft een gratis miniconcert. Jonge enthousiaste medewerkers die van 'Zing Zeeuws' weer een feest willen maken! In het najaar van 2012 komt er een vierde editie van de dialect wedstrijd 'Zing Zeeuws'. We zoeken nog enkele enthousiaste vrijwilligers om mee te helpen. We willen er immers nog meer jongeren bij betrekken. Geef een seintje aan de adviseur streektaal als dit iets voor u is (v.de.tier@scez.nl). Meer informatie op www.zingzeeuws.nl. Zeeuws Erfgoed 18 december 2011/03|04 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 18