L ArcheologischNieuws Project Probleemloos Toegankelijk Aankondiging ZAAD 2012: 17 maart De dertiende Zeeuwse Amateur Archeologen Dag vindt plaats op zaterdag 17 maart 2012 in SCEZ- locatie Het Schuitvlot in Middelburg. Noteer de datum vast in uw agenda! Het programma zal aandacht schenken aan twee belangrijke thema jaren voor Zeeland: het Jaar van de Historische Buitenplaats 2012 en het Zeeuws Jaar van het Water. Een nieuwe medewerkster, Ina Dellebeke, vervult een belangrijke taak bij de invoer van data. Inmiddels zijn er circa 14.000 vondsten geregistreerd en wordt nu prioriteit gegeven aan de invoer van 3.500 oude onderzoeks- en vondstmeldingdossiers in de documentatiedatabase. De database die gemaakt is voor de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland is daar nu ook in opgenomen, waarmee in één keer circa 600 dossiers zijn toegevoegd. De beschrijving van de tekeningen is eind oktober afgerond en de laatste 900 tekeningen worden nu gescand. Wederom heeft de registratie van vondsten uit Zeeuwse musea leuke nieuwe gegevens opgeleverd, vooral uit het verdronken dorp Aendijcke bij Zaamslag. Naast het bekende pijpaarden beeldje van Christus als kind zijn er nog fragmenten van drie andere beeldjes in de inventarisatie aan het licht gekomen, waarvan twee van roodbakkend aardewerk, bedekt met een witte engobe. Tegen de verwachting in bleek Jeroen Ras (SOB Research) nog in staat bijna alle fragmenten leer uit Aendijcke te conserveren; daaronder bevonden zich resten van schoenen uit de dertiende en de veertiende eeuw, die nu geschikt zijn om tentoongesteld te worden. Heel bijzonder is een fragment van een Rijnlandse wijn amfoor uit de tiende of elfde eeuw, heel wat ouder dan de oudste vermelding van het dorp Adendijk in 1170! Fossiele mammoetkies uit hetpleistoceen, gevonden in een laatmiddeleeuwse puinlaag in Aendijcke. Veel ouder nog is een fossiele kies van een mammoet, gevonden tussen het laatmiddeleeuwse puin van het verdronken dorp. Duidelijk is dat hij in de late middel eeuwen al eens is gevonden en benut, maar de vraag is of men de kies als zodanig of als iets speciaals heeft herkend, of hem gewoon heeft beschouwd en gebruikt als bouwmateriaal. Drie fragmenten van een vrij gevormd beeld van roodbakkend aardewerk met witte engobe, voorstel lende rug en achterhoofd van een menselijke figuur; datering vijftiende-zestien de eeuw. Bovenleer en zool van een veertiende-eeuwse schoen uit Aendijcke. Het project voor het inlopen van de achterstanden in de ontsluiting van het Zeeuws Archeologisch Depot ligt goed op stoom en velen dragen daar aan bij. Zo ook voormalig assistent-provinciaal archeoloog Bas Oele. In de afgelopen maanden heeft Bas enige duizenden gedigitaliseerde negatieven van onderzoek in Zeeland, waarvan een groot deel door hem zelf is gemaakt, voorzien van een globale beschrijving. Voor hem (en ook voor zijn vrouw Koos) was dat een bijzondere reis door het eigen verleden, waarmee informatie is verkregen die door niemand anders meer kon worden gegeven. Zeeuws Erfgoed 20 december 2011/03|04 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 20