Canonkaravaan naar Zeelan and in 2012 Het verleden is dichterbij dan je denkt Onderwijsproject in Biezelinge en Kapelle Gratis format voor wandeling de CANONK ARAVAAN Erfg C ededucatie De Canonkaravaan trekt weer door 't land. Sinds augustus 2010 staat de Canon van de Nederlandse geschiedenis in de kerndoelen voor het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs. In 2011 en 2012 trekt daarom de Canonkaravaan weer door het land met een scholingsprogramma. De Canonkaravaan is een inspirerende nascholingsdag voor leerkrachten basisonderwijs rond de Canon van Nederland, met boeiende sprekers, prikkelende workshops, enthousiaste collega's en praktische lestips. Op 14 maart 2012 doet de Canonkaravaan Zeeland aan. Canon van Nederland De Canon van Nederland telt vijftig vensters: belangrijke personen, creaties en gebeurtenissen die samen laten zien hoe Nederland zich ontwikkeld heeft tot het land waarin we nu leven. Samen vormen zij de bron waaruit leerkrachten kunnen putten om de tien geschiedenistijd vakken te illustreren. Hoe? Daarover gaat deze Canonkaravaan! Canon in de klas Sinds 2010 staat de Canon van Nederland in de kern-doelen. Elke school staat dus voor de vraag: wat doen we met de Canon in ons - toch al zo drukke - lesprogramma? De Canonkaravaan is een nascholingsdag waarop deze vraag vanuit verschillende invalshoeken van een direct toepasbaar antwoord wordt voorzien. Met praktische tips die meteen in praktijk kunnen worden gebracht. Wat, wanneer en waar Woensdag 14 maart 2012, in de Abdij van Middelburg; Dagvoorzitter is Valentijn Byvanck; Kijk voor het programma op www.entoen.nu/canonkaravaan/middelburg. Op deze website kunt u zich ook aanmelden; De kosten bedragen 75 euro per persoon. Neem ook uw collega's mee: bij meer inschrijvingen van dezelfde school geldt een korting van 10% op de entreeprijs; Iedere deelnemer ontvangt het nascholingscertificaat van stichting entoen.nu. Heemkundige Kring De Bevelanden heeft sinds 2009 een regionaal project waarbij enkele leden van de kring de hoogste groepen van de basisschool bezoeken. Het project omvat een gastles en een wandeling in de eigen omgeving. De Heemkundige Kring De Bevelanden heeft onder andere als doel het bevorderen en verspreiden van kennis over de geschiedenis, volkskunde, taalkunde en oudheden van Noord- en Zuid-Beveland en de bestudering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben. Tot haar taak rekent ze ook het stimuleren van de belangstelling van jongeren voor het verleden van de eigen omgeving. Het onderwijsproject bestaat uit twee delen: 1. Een gastles van ongeveer een uur. Hierin wordt verteld over het ontstaan en de ontwikkeling van het betreffende dorp. Dit wordt (digitaal) geïllustreerd aan de hand van foto's of kaartjes; 2. Ongeveer een week later is er vervolgens een wandeling van de groep(en) met een gids door het dorp (anderhalf tot twee uur). Daarbij kijken de leerlingen naar wat er nu nog zichtbaar is van het Trijnie Lepoeter tijdens de dorpswandeling in Biezelinge verleden en de ontwikkeling van het dorp. Dat kan aan de hand van met de leerlingen van De Linge. landschapselementen, de kerk, een molen, voormalige winkels en bedrijven en dergelijke. De eerste basisscholen die met het project gewerkt hebben, waren in 2009 die van Wolphaartsdijk Oud-Sabbinge, vervolgens in 2010 die van Nisse en dit jaar waren Biezelinge en Kapelle aan de beurt. Op alle deelnemende scholen kregen de gastdocenten enthousiaste reacties van leerlingen en leerkrachten. Iedere keer blijkt dat het niet altijd de 'grote' geschiedenis is die het meeste boeit. Juist de aandacht voor de eigen, bekende omgeving spreekt veel leerlingen aan. Zaken waar ze altijd achteloos aan voorbij liepen, blijken soms een interessant stukje tastbaar verleden. Ook in de toekomst wil Heemkundige Kring De Bevelanden verder gaan met dit project. Omdat het project door een klein aantal vrijwilligers wordt uitgevoerd, kunnen per jaar slechts enkele scholen worden bezocht. Scholen die ook met hun leerlingen in de eigen regio een stads- of dorpswandeling willen houden, kunnen kijken op website www.scez.nl/projector Omgevingsonderwijs - 'Het verleden is dichterbij dan je denkt' voor het aanbod in hun buurt. Het format voor deze wandeling kan kosteloos bij de SCEZ worden opgevraagd. Zeeuws Erfgoed 26 december 2011/03|04 ERFGOEDEDUCATIE

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 26