R.H.M. van Immerseel met medew. van A.M.M. van Haperen, "Dat de Overduinsche bloemhof bloei" De geschiedenis van de buitenplaats Overduin te Oostkapelle ([S.l.]: Stichting In Arcadië, 2011) 96 pag.; ill., foto's, krt., tek. Van Immerseel, zelf werkzaam bij de uitgever van het boek, beschrijft de geschiedenis van het buiten in vijf hoofdstukken: een inleiding, het eerste hoofdstuk over de bouwgeschiedenis van boerderij, huis Overduin en buitenplaats, de eigenaren en bewoners, tuin en park en het Oranjebos. In een bijlage zijn de eigenaren en bewoners opgenomen en verder is er een litera tuurlijst en een lijst met eindnoten. De kleine historische elementen in Zeeland. Een gids voor instandhouding en herstel (Goes: Stichting Landschapsbeheer Zeeland, 2011) bevat 25 katernen in 1 ringband; ill., foto's, tek., krt. In de katernen komen alle afzonderlijke historische elementen uit de Zeeuwse architectuur aan bod: van metselverband en stenen tot metselwerk, voegen, dakvormen, kapconstructies, dakpannen, ramen, deuren, luiken, potdekselwerk, hang- en sluitwerk, hekken, hout, zink en lood, kleur en verf tot corrosie. Handige gids voor een verkennend onderzoek bij restauratie van een monumentaal pand. A.P. de Klerk, Wegbeplanting in de Tuin van Zeeland. Aspecten van het ontstaan en het vroegere beheer van de wegbeplanting op Walcheren (Middelburg: Waterschap Scheldestromen i.s.m. SCEZ en Stichting Tuin van Zeeland) 48 pag.; foto's; ISBN 978-90-817293-1-4. Toen in 1998 het waterschap Zeeuwse Eilanden met een plan kwam om de wegbeplanting om te vormen en op Walcheren de Stichting Tuin van Zeeland daartegen te hoop liep, kwam bij Aad de Klerk de vraag op: hoe werd er vroeger met de wegbeplanting op Walcheren omgegaan? En waar bestond die beplanting uit? Dit boekje geeft daarop nu het antwoord; na grondig onderzoek in het archief van het voor malige waterschap Walcheren, en met veel afbeeldingen van de vroegere en recente situatie. Jan J.B. Kuipers m.m.v. Goffe Jensma en Oebele Vries, Nederland in de middeleeuwen. De canon van ons middeleeuws verleden (Zutphen: Walburg Pers) 192 pag.; geb., ill., fulcolour,; ISBN 978.90.5730.776.8. De canon, aldus Piet de Rooy, een van de initiatiefnemers van de historische canon van Nederland, heeft zich ontwikkeld tot een nieuw historisch genre. Nederland in de middeleeuwen, een nieuwe aanwinst in dit genre, bevat geen onwrikbare ijkpunten, maar presenteert onze middeleeuwse geschiedenis voor een breed publiek. Bij de keuze van de vijftig vensters speelden zowel de traditie als nieuwe inzichten een rol. De lezer vindt over bekende feiten als de moord op Floris V, maar verneemt ook over plattelands leven, ridderideaal, kloosterwezen, overzeese handel, klimaatontwikkeling, ketters en bonte volkscultuur. Het graafschap Holland en Zeeland wordt ruim behandeld. Andere voor Zeeland belangrijke onderwerpen als stormvloeden, ontginningsgeschiedenis, Noormannen en Jacoba van Beieren komen ook aan bod. Gerard Lepoeter (et al.), 'Allemaal Zorro's op het dorp!'Het Sint- Sebastiaans- of Handbooggilde te Kloetinge (Goes: De Koperen Tuin, 2011) 124 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90-7681531-2. Woord vooraf door de ambachtsvrouwe van Kloetinge, waarna het boek in twee delen te splitsen valt; de geschiedenis van het handbooggilde geschreven door Gerard Lepoeter (met bronnenlijst) en de bijlagen met een overzicht van de ingetreden gildebroeders vanaf 1784, de samenstelling van het gilde in 1714 en de aanschaf van rouwmantels of pellen. Het grootste deel van het boek wordt ingeruimd voor interviews met alle gildebroeders anno 2011 door Marloes Matthijssen. Lief! van Annie. De mooiste brieven van Annie M.G. Schmidt, ingeleid door Annejet van der Zijl (Amsterdam: Querido, 2011) 368 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-21-43958-7. Bundeling van brieven van Annie M.G. Schmidt die zij schreef aan haar moeder, haar geliefde, haar zoon en haar vriendin nen. Het boek is chronologisch opgebouwd, en ingedeeld naar alle plaatsen (Kapelle, Schiedam, Amsterdam, Vlissingen, Amsterdam, Berkel en Rodenrijs, Le Rouret) waar Schmidt gewoond heeft. Arno Neele, De ontdekking van het Zeeuwse platteland. Culturele verhoudingen tussen stad en platteland in Zeeland 1750-1850. Balans tussen stad en platteland 3 (Utrecht: Waanders/Universiteit Utrecht, 2011) 224 pag.; tab., graf.; ISBN 978-90 400-7797-5. Dit deel van de desurba nisatie reeks is een proefschrift. Neele schetst de culturele verhoudingen op het platteland aan de hand van vijf hoofdstukken: de problematisering van het platteland in het Nederlandse Verlichtingsdenken, de beschaving op het platteland: participatie en verzet, het ontstaan van een zelfbewuste plattelandscultuur, het opheffen van de periferie: soevereiniteit, re-urbanisa tie en landbouwbevordering en het cultiveren van de periferie: de Zeeuw wordt boer. Bevat een synthese, summary, bijlagen, lijst met bronnen, afkortingen, literatuur en noten apparaat en register. Corstiaan Prince, De RAF tijdens de slag om de Schelde, september-november 1944 (Krabbendijke: Stichting Wings to Victory, 2011) 71 pag., ill., foto's, ISBN 978-90-816580-2-0. Gaat in op de vraag hoe belangrijk de tactische luchtsteun was voor het succes van de grondtroepen tijdens operatie Infatuate. De schrijver analyseert hierbij langs chronologische weg het verloop van de gebeurtenissen. Gerard Smallegange, Tuin van mijn verhalen (Goes: Koperen Tuin, 2011) [153] pag.; ill., foto's; ISBN 978-90 76815-30-5. De auteur beschrijft chronologisch een jaar lang werken, plukken en oogsten in zijn eigen tuin in het Zuid-Bevelandse Nisse. Bert Stulp, Verdwenen dorpen in Nederland. Deel 5: Zeeland (Alkmaar: Falstaff Media, 2011) 330 pag.; ill., tek.; ISBN 978-94-6129045-8. Stulp schreef een vijfdelige reeks over verdwenen dorpen in Nederland, en Zeeland is de enige provincie met een boek geheel gewijd aan haar verdwenen dorpen. Bevat tien hoofdstukken waarin telkens een eiland of deel van de provincie wordt besproken waarin vele dorpen in de loop van de tijd zijn verdwenen. Het eerste hoofdstuk is een introductie en het derde hoofdstuk een overzicht van stormvloeden in Nederland. De verdwenen dorpen van Schouwen-Duiveland worden zelfs besproken in twee hoofdstukken: voor en na de Ramp. Met literatuuropgave en register. Martin van Thiel (fotografie), Jorien Brugmans en Jan J.B. Kuipers (poëzie en proza), Golven. Walcheren in woord en beeld (Utrecht: Uitgeverij Dichterbij, 2011) 96 pag.; ill., foto's; ISBN 978 90-79003-08-2. Fotoboek met als thematiek het water, de zee, Wester- schelde, duin/dijk en land. Elk thema is voorzien van een of meerdere gedichten. Francisca van Vloten, met bijdragen van André Groeneveld en Renée Smithuis, Nieuw licht! Jan Toorop en de Domburgsche tentoonstellingen 1911 1921 (Deventer: De Factory, 2011) 232 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978 90-811727-4-5. Het boek is onder verdeeld in vier grote hoofdstukken: Domburg de bakermat van het Nederlandse luminisme; Katwijk, een kunstenaarsdorp met een lange traditie; Jan Toorop en de Domburgse tentoon stellingen; en Jan Toorop en zijn relatie tot Bergen en de Bergense school. Vervolgens volgen de catalogi van de tentoonstellingen in Katwijk, Domburg en Bergen en lijsten met deelnemers in Domburg, literatuurverantwoording en fotoverantwoording, personenregister en colofon. Tijdschriften Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2010) 1-160. Vier grote artikelen in dit jaarboek. Caroline van Santen opent met 'Een Zeeuwse rancher in Canada', over Meinard Jacob Iman Sprenger en de collectie van de zwartvoet indianen die deze Middelburger het KZGW naliet. Wim Dirksen beschouwt 'de Opstand en de weg naar Zeeuwse gewestelijke financiën (1572-circa 1580)' en Johan Francke en Katie Heyning schreven een dubbelartikel over leven en werk en de kunstcollectie van de Middelburgse burgemeester, koopman-reder en kunstverzamelaar Jean Walleran Sandra (1661-1712). Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee afl. 172, zomer 2011, bevat een groot artikel ''Dream and determination' in Oostburg, Wisconsin' van Arco Willeboordse. Ko de Jonge schrijft over Australische sporen van de ondergang van 'De Zuytdorp' (1712); Veronique De Tier behandelt 'Nog meer uit de 'Lijst van Woorden, die gebruikt worden op het eiland Schouwen, in den omtrek van het dorp Serooskerke'' (eind negentiende eeuw). Afl. 173, najaar 2011, heeft als thema 'Sport in Zeeland' met bijdragen van Nico van Horn ('Bronnen voor Zeeuwse sport geschiedenis'), PZC-redacteur Rudy Boogert (over de ontwikkeling van de Zeeuwse sportjournalistiek) en Veronique De Tier Johan Taeldeman (Vlaamse en Zeeuwse namen voor de fiets en zijn onderdelen). Zeeland 20/3 (2011) 81-120. In dit nummer drie artikelen. J.P. Zwemer schreef een eerste artikel uit een driedelige reeks over huwelijk en sociaal-economische omstandigheden op de Zeeuwse eilanden in de halve eeuw voor 1880, J.K. Vrijling bespreekt de voordracht die op 20 november 2010 werd gehouden op het symposium 'Zeeland en zeewater', aangaande het advies van de nieuwe Deltacommissie. Roosanne Goudbeek verhaalt over het verloop van een reis door Zeeland gemaakt door Louise de Coligny in 1594. Verder de rubrieken aanwinsten en de boekrecensies. Zeeuws Tijdschrift 61/ 5/8 (2011) 1-74. Dit nummer van Zeeuws Tijdschrift is vooral gewijd aan het tienjarig bestaan van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). De grotere bijdragen in deze uitgave zijn een interview met SCEZ-iconen Wim Scholten en Leo Adriaanse; Jan Kolen bespreekt de waarde en toekomst van het Zeeuwse cultuurlandschap; Jan van de Voorde bespreekt de stand van zaken met betrekking tot restauratieobjecten in Zeeuws Erfgoed 28 december 2011/03|04 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 28