Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse MONUMENTEN 3 Bijzondere opening Open Monumentendag in Aardenburg 4 Natte maar geslaagde eerste Fortennacht Ondersteuning moleneigenaren bij Brim-aanvraag 2012 5 Monumenten Nieuws 6 Stavenisser noodwoningen als cultureel erfgoed Koninklijke onderscheiding voor Maurice Kindt 7 Metselen of inboeten? 8 Stucplafonds Beroemd Zeeuws erfgoed 9 Monumentenronde: Vereniging De Zeeuwse Molen MUSEA 10 Activiteiten in de Maand van de Geschiedenis 11 Museumnacht 12 't Wasschappels gevoel 13 Vrijwilligers brengen panoramaschilderij van Yerseke tot leven 14 Collectiewacht voor Zeeuwse musea ALGEMEEN 14 2012 Zeeuws Jaar van het water 2012 Zeeuws Jaar van de Historische Buitenplaats Kijk op geschiedeniszeeland.nl en stuur een gratis e-card! 15 Tien jaar SCEZ: presentatie themanummer Zeeuws Tijdschrift Bezoek aan Het Schuitvlot CULTUURHISTORIE 16 Zeeland of de Waddeneilanden? Verschil moet er zijn 17 Cultuurhistorie Nieuws STREEKTALEN 18 Streektaal Varia ARCHEOLOGIE 20 Archeologisch Nieuws 21 Personalia Onderzoek en meldingen 25 Vondst voor het voetlicht: Een middeleeuws zwaard uit Cadzand ERFGOEDEDUCATIE 26 Canonkaravaan naar Zeeland in 2012 Onderwijsproject in Biezelinge en Kapelle Erfgoed Allerlei 27 Publicaties 30 Kennismaking met de Meester van der Heijdengroeve 31 Colofon Kortelings Monumentaal 32 MOnuMENTaal (zie ook pagina 31) Bij de Omslag Schaatsen op de Vlissingsche Watergang bij buurtschap Nieuw Abeele, in de groene geledingszone tussen Middelburg en Vlissingen. De nabijgelegen bunkers langs het zogenaamde Bunkerpad maken deel uit van het Landfront Vlissingen, een aaneengesloten linie van Duitse verdedigingswerken uit de Tweede Wereldoorlog tussen Groot-Valkenisse en Fort Rammekens (foto Marinus van Dintel). Op 2 september werd het themanummer over erfgoed en de SCEZ van het Zeeuws Tijdschrift gepresenteerd Een van de eerste exemplaren ging naar voormalig cultuurgedeputeerde Harry van Waveren (l) (foto Anda van Riet). De uitgave van Zeeuws Erfgoed is in september eenmalig vervangen door de uitgave van een dubbeldik themanummer over erfgoed en de SCEZ van het Zeeuws Tijdschrift. Aanleiding was het tienjarig bestaan van de SCEZ. Het nummer werd gepresenteerd tijdens een sfeervolle bijeenkomst in de Middelburgse Kloveniersdoelen, aansluitend op een voorstelling van De Rietdekker en voorafgaand aan de bekendmaking van de longlist van de Zeeuws Boekenprijs. Zo vielen op 2 september veel dingen samen, met erfgoed als verbindend thema. In tien jaar is veel hetzelfde gebleven en is gelukkig ook veel veranderd. De komende tien jaar zal dat niet anders zijn. Wat bedoel ik hiermee? Welnu, wat gelukkig veel hetzelfde is gebleven is het erfgoed in al zijn verschijningsvormen: van museumvoorwerpen, monumenten, tradities en cultuurhistorische elementen in het landschap tot verhalen en archeologische voorwerpen. Zeeland is rijk voorzien van erfgoed en dat moeten we vooral zo zien te houden. Maar die onveranderlijkheid van het erfgoed zal niet lukken zonder verandering in de omgang daarmee. Impliciet aan het behoud van het erfgoed is ontwikkeling, ontwikkeling dan als exponent van maatschappelijke zingeving. Een van de interessantste ontwikkelingen die enige jaren geleden al is ingezet en die met ingang van volgend jaar een nieuw fase ingaat, is het benutten van het ruimtelijke- ordeningsinstrumentarium voor de erfgoedzorg. Kort gezegd komt dat hier op neer, dat met ingang van 1 januari aanstaande bij besluiten over nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen aandacht moet worden besteed aan archeologie, monumenten én cultuurhistorie. Dit laatste is nieuw. Het betekent dat vanaf volgend jaar ook rekening gehouden moet worden met de cultuurhistorische waarden in een bepaald gebied. Voor het onroerende erfgoed is de publieke opgave daarmee primair een ruimtelijke opgave geworden. Zeker zo interessant aan deze ontwikkeling naar gebiedsgerichte omgang met erfgoed is de verbinding naar andere maatschappelijke belangen en opgaven. De duurzaamheidsdriehoek mens, omgeving en economie biedt hiervoor een prima denkkader. Een van de voor Zeeland kansrijke verbindingen is die tussen erfgoed en economie en ecologie, een verbinding die zich met name in het landschap openbaart. Het Rijk spreekt in zijn recent gepubliceerde visie op erfgoed en ruimte in dit verband over het levende landschap, met provincie en gemeenten als belangrijke spelers. Ik denk dat de ontwikkeling naar gebiedsgericht erfgoedbeheer voor de komende jaren wel eens bepalend kan zijn voor de omgang met ons erfgoed. Vandaar dat de SCEZ haar dienstverlening aan de Zeeuwse overheden zal intensiveren en uitbreiden, bij voorkeur in het kader van slim ingerichte interbestuurlijke samenwerkingsverbanden. Centraal daarbij staan de advisering en ondersteuning bij de verdere beleidsontwikkeling en het verrichten van daaruit voortvloeiende werkzaamheden. Ik wens u een plezierige jaarwisseling toe en voor het nieuwe jaar veel inspiratie en genoegen in uw omgang met het erfgoed. Wim Scholten, directeur

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 2