Bijzondere opening Open Monumentenda in Aardenburg VÈ/È de Monumentenwacht werkt De opening van de Open Monumentendag op 9 september in de Sint-Baafskerk in Aardenburg was in dubbel opzicht bijzonder. Bijzonder vanwege het grensoverschrijdende karakter én bijzonder vanwege de combinatie met de Fortennacht. Er was met circa 145 aanwezigen veel belangstelling. De organisatie was in handen van de SCEZ en de gemeente Sluis, in samenwerking met de werkgroep Fortennacht Zeeuws-Vlaanderen en de Open Monumentendag-comités van de gemeenten Knokke-Heist, Damme, Maldegem en Sint-Laureins. De opening vormde de aanzet voor de 25ste Open Monumentendag in Nederland en de 23ste Open Monumentendag in Vlaanderen. De Fortennacht werd dit jaar voor de eerste keer gehouden. De thema's sloten mooi op elkaar aan: respectievelijk herbestemming, conflict en forten. In de grensregio Zeeland-Vlaanderen is het niet moeilijk om monumenten of plekken te vinden waarin de drie thema's samenkomen. In Aardenburg is er bijvoorbeeld het archeologisch museum, gevestigd in een voormalige patriciërswoning uit de zeventiende eeuw. Het is een rijksmonument, oorspronkelijk een woning en nu dus een museum. Een mooi voorbeeld van herbestemming. In het museum wordt onder andere een skelet van een Germaanse krijger uit omstreeks 275 na Chr. geëxposeerd. Het hoofd vertoont een gat, waarschijnlijk als gevolg van een gevecht. Daar moet een conflict aan ten grondslag hebben gelegen. Ook laat het museum voorwerpen zien, afkomstig van het Romeinse castellum, een fort. Een deel van de fundering van dit fort is zichtbaar gemaakt in het plaveisel, op een flinke steenworp afstand van het museum. Boeiend openingsprogramma De sprekers verbonden de drie thema's ieder op eigen wijze, met de Staats-Spaanse Linies min of meer als Leitmotiv. Wethouder Peter Ploegaert van de gemeente Sluis gaf de gemeentelijke kaders aan waarbinnen herbestemming plaatsvindt. Hij noemde ook de spanning tussen enerzijds het relatief grote aanbod aan her te bestemmen monumenten en anderzijds de beperkt beschikbare middelen in een krimpgemeente als Sluis. Dit vraagt volgens hem om een gebundelde aanpak van overheden en particulier initiatief. Ed Peerbolte, verbonden aan de NV Economische Impuls Zeeland, zag nadrukkelijk mogelijkheden op het gebied van de cultuurhistorie. Hier liggen zijns inziens nog kansen voor Zeeland. Dat moet dan echter verder gaan dan het aanbieden van streekproducten. Professor Piet Lombaerde uit Antwerpen hield een boeiend betoog over de verschillende manieren van benadering van herbestemming. Het intermezzo in het programma werd verzorgd door streekzaalzanger en conferencier Adrie Oosterling. Met zijn activiteiten in het Slijkstraatje in Groede heeft hij vrijwel dagelijks met herbestemming te maken. Hij wist de aanwezigen met zijn voordracht en liedjes aan het lachen te maken en te ontroeren. Winant Halfwerk, projectleider Staats-Spaanse Linies van de Provincie Zeeland, maakte in een beeldrapportage nog eens duidelijk wat de publiekspotentie van de linies is en wat er dienaangaande in de toekomst nog meer mogelijk is. Gedeputeerde Kees van Beveren gaf aan dat er al de nodige initiatieven op het terrein van de herbestemming zijn ontwikkeld of in ontwikkeling zijn. Hij noemde onder andere het Industrieel Museum in Sas van Gent en het door de provincie ondersteunde project van de landelijke Stichting Behoud en Herbestemming van Religieus Erfgoed naar de mogelijkheden van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het openingsprogramma werd afgesloten met de feestelijke presentatie van het aan de Staats-Spaanse Linies gewijde Suske en Wiske-album De Laaiende Linies aan Paul Breyne, gouverneur van de Provincie West-Vlaanderen. Dit gebeurde via de speciale bemiddeling van de stadsomroeper van Sluis. V.l.n.r.: Gouverneur Paul Breyne, gedeputeerde Kees van Beveren, wethouder Peter L^loegaert en de stadsomroeper van Sluis. Na het openingsprogramma in de Sint-Baafskerk in een receptie plaats, waarbij voor de eerste maal de nieuwe j van de Monumentenwacht stond opgesteld. Zeeuws ErfgOed 3 december 2011/03|04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 3