Stavenisser noodwoningen als cultureel erfgoed Koninklijke onderscheiding voor Maurice Kindt Een aantal van de karakteristieke Noorse noodwoningen in de Koning Haakonstraat is nog (grotendeels) authentiek. Na de Watersnoodramp van 1953 werden door diverse landen houten noodwoningen aan de getroffen provincies geschonken. Vanuit Noorwegen werden tweehonderd woningen als bouwpakket naar Nederland verscheept, waarvan er negentien in de Koning Haakonstraat in Stavenisse werden opgebouwd. Deze houten woningen waren ondanks hun benaming van 'noodwoning' zeer luxe uitgevoerd, zeker naar de maatstaven van ruim vijftig jaar geleden. Ze beschikten over een hal, een ruime keuken en woonkamer en op de eerste verdieping vier slaapkamers en een douche. De Noorse noodwoning was in 1946 als zogenaamde crisiswoning voor de Noorse wederopbouw ontworpen. Dit om de woningnood, ontstaan als gevolg van de Duitse verwoestingen in de Tweede Wereldoorlog, zo snel mogelijk op te lossen. De Zeeuwen die er in 1954 een kregen toegewezen waren blij verrast met het Noorse concept, des te meer toen bleek dat het hout duurzamer was dan verwacht. Door de jaren heen zijn de meeste woningen uitgebouwd of zelfs versteend; toch zijn nog enkele exemplaren in originele staat bewaard gebleven. De woning op adres Koning Haakonstraat 9, die volgens de woningcorporatie gesloopt moest worden, is in 2003 met financiële steun van o.a. de gemeente Tholen, de Provincie en museum De Meestoof verplaatst naar Sint-Annaland. Hier is zij naast het bovengenoemde museum in originele staat herbouwd, waarbij het te bezichtigen interieur in de jaren vijftig stijl van de vorige eeuw is ingericht. Voor het zuidwesten van Nederland zijn de nood woningen met name van groot belang geweest in het opvangen van de woningnood na de Watersnoodramp van 1953. Vanuit diverse Europese landen werden honderden van deze houten prefabwoningen naar Nederland getransporteerd, waar ze in snel tempo in de getroffen gebieden werden opgebouwd en bewoonbaar gemaakt. Bijna zestig jaar na dato is een klein deel van deze noodwoningen herkenbaar bewaard gebleven. Aangezien de woningen tot het gebouwde erfgoed gerekend kunnen worden, is het belangrijk om die exemplaren die nog (vrij) authentiek zijn, als jonge (gemeentelijke/rijks-) monumenten aan te wijzen. Het draagvlak hiervoor zal mogelijk alleen nog maar toenemen nu momenteel in het Brabantse Raamsdonksveer een van de laatste authentiek bewaard gebleven Noorse noodwoningen gedemonteerd wordt om in 2012 in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem herbouwd te worden. Maar zover hoeft men het in Zeeland niet te zoeken; een bezoek aan de Noorse woning in Museum De Meestoof of een blik in de Koning Haakonstraat in Stavenisse zal zeker de interesse voor 'het Noorse concept' doen toenemen. Op 13 augustus 1954 brengen Koningin Juliana en Koning Haakon van Noorwegen een bezoek aan Stavenisse. Op de achtergrond de door Noorwegen geschonken noodwoningen in de Koning Haakonstraat (foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland). Het is inmiddels al weer enige maanden geleden, maar we mogen niet onvermeld laten dat het Hare Majesteit heeft behaagd om Maurice Kindt uit Westdorpe tot lid in de Orde van Oranje-Nassau te benoemen. Maurice Kindt is hiermee beloond voor zijn jarenlange strijd om een bouwvallige, maar zeer bijzondere, laat achttiende-eeuwse zeesluis even buiten zijn dorp voor het nageslacht te behouden. Onvermoeibaar heeft Maurice Kindt, daarin mede ondersteund door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de SCEZ, gestreden om dit monument onder de aandacht te krijgen en gelden te verzamelen voor restauratie en consolidatie. Daarin is hij meer dan geslaagd. Het lukte hem verschillende organisaties, waaronder Rijkswaterstaat, waterschap Scheldestromen, Provincie Zeeland en gemeente Terneuzen aan zijn doel te committeren, waardoor de sluis in 2009 gerestaureerd kon worden en er weer prachtig bij ligt. Maurice is daarmee een voorbeeld voor eenieder die in de eigen omgeving een bijdrage wil leveren aan het behoud van bijzondere kwaliteiten en aantoont dat de inspanningen van één individu tot grote resultaten kunnen leiden. De SCEZ feliciteert Maurice Kindt van harte met zijn bijzondere erkenning! Zeeuws ErfgOed 6 december 2011/03|04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 6