Metselen of inboeten? ROP GEÏriJbiJJIA.TIi OPLEID mG iPROJECTEM LÊJTËJi Hni*iir Bij metselen in de nieuwbouw gaat het om grote aantallen stenen te vermetselen. In de restauratie pas je inboeten toe, een techniek waarbij je stenen vervangt. Maar als metselaar ben je nog geen restauratie metselaar. Het verschil zit 'm in kennis en gevoel. Kennis die leerlingen restauratiemetselen van het ROC momenteel in de praktijk brengen bij een aantal lopende ROP-projecten. In nieuwbouw worden meestal stenen van gevelkwaliteit gebruikt met metselmortels op basis van portlandcement. Bij een ongelijkmatige zetting, door wat voor oorzaak dan ook, kan schuurvorming optreden van onder- tot bovenin de muur. Eigenlijk bestaat de muur dan uit twee delen. De laatste jaren is men er daarom van doordrongen dat mortels in de nieuwbouw beter een plastische samenstelling kunnen hebben. Inboeten is het herstellen van beschadigd metselwerk in gevels, met name van historische monumentenpanden. Er kunnen verschillende oorzaken zijn voor de schade aan het metselwerk: ongelijkmatige zettingen in de ondergrond, rottende koppen van heipalen bij dalende grondwaterstand, boomwortels die de muren opdrukken, roestend ijzer in de muren et cetera. ROP Zeeland In Zeeland zijn er op dit moment circa twaalf leerlingen metselen van diverse ROC's werkzaam in de restauratie- bouw. Zij zullen de uitstroom restauratie maken op niveau 3 in hun opleiding. Naast de theorie op school kunnen zij praktijkervaring opdoen bij diverse ROP- projecten zoals: - de kademuren in Middelburg; - de RK Kerk in Kloosterzande; - de Catharinakerk in Zoutelande; - de korenmolen in Stavenisse; - de Noord- en Zuidhavenpoort in Zierikzee. De coördinator van het ROP Zeeland verzorgt voor de leerlingen verder excursies en gastlessen. Men kan zich voorstellen dat voor al die bovengenoemde projecten verschillende mortels en stenen moeten worden gebruikt. Voor de kademuren zijn er bijvoorbeeld mortels en stenen nodig die langdurig in contact kunnen staan met zoet of zout water. Kerken hebben veel last van de regenzijde of de vorstkant. Molens zijn een verhaal apart, die hebben door de conische vorm van de molenromp toch al meer te lijden van regen en indringing van vocht. Bijkomend probleem is ook nog een keer dat de molen romp aan beweging onderhevig is waardoor de noodzaak nog groter is om een plastische mortel te gebruiken. Voor deze specialistische materie bestaan er diverse instellingen en bureaus die zich bezighouden met het voorschrijven van de toe te passen herstelmaterialen. Maar waar de nieuwbouwmetselaar druk bezig is om voldoende stenen te vermetselen op één dag, is de restauratiemetselaar drukdoende met het herstellen van metselwerk op een manier die past bij de bouw van het monument. Inboeten is niets anders dan het uithakken van beschadigde delen van gevels en het terugmetselen van stenen, 'vol en zat', zodat er geen open ruimtes in het muurwerk overblijven. Het voegwerk bezit daarbij dezelfde eigenschappen als de metselmortels. Het vochttransport in de gevels mag nergens hinder ondervinden. Belangrijk voor de restauratiemetselaar is zijn gevoel voor historische materialen en technieken. Die maken het inboeten tot een geslaagde restauratie! Uitgehakt anker aan de Heilige Martinuskerk in Kloosterzande. i Herstelmetselwerk aan de Oostpoort in Sluis. Inboetwerk aan de molenromp in Stavenisse. Zeeuws Erfgoed 7 december 2011/03|04 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2011 | | pagina 7