V Last minute! 14 maart nascholingsdag over de Canon toen iv Jaar van de Historische Buitenplaats Internationaal scholenproject over de Tweede Wereldoorlog www.entoen.nu/canonkaravaan/middelburg Erfgoed.edu Op woensdag 14 maart wordt een nascholingsdag voor docenten georganiseerd over de Canon van de Nederlandse geschiedenis. In een afwisselend programma wordt veel praktische informatie gegeven over het gebruik van de Canon in de klas, met speciale aandacht voor de rol van bibliotheken en jeugdboeken bij het Canononderwijs. Elke deelnemer ontvangt een nascholingscertificaat van de Stichting entoen.nu. Deze bijeenkomst is met name bedoeld voor docenten uit het primair onderwijs. De Canonkaravaan wordt georganiseerd door Stichting entoen.nu en Kunst van Lezen in samenwerking met Provincie Zeeland, SCEZ, Zeeuwse Bibliotheek en Scoop. Het programma van deze dag kunt u inkijken via Als u zich voor deze dag nog niet heeft aangemeld, kunt u dat ook nog doen via het opgaveformulier op deze site. Voor 'last minute'-aanmeldingen kunt u bellen of mailen met Josien Pootjes, 0118-670870 of Datum: 14 maart 2012 Plaats: Abdijcomplex Middelburg Tijd: 10.00 tot 16.45 uur 2012 is het themajaar van de historische buitenplaatsen. Zeeland is rijk aan (voormalige) buitenplaatsen. Op het webportaal geschiedeniszeeland.nl staan er alleen al op Walcheren 114 vermeld. Het venster Buitenhuizen is een van de vijftig vensters van de historische Canon. Tijdens het Jaar van de Historische Buitenplaats kunnen leerlingen zelf aan de slag op een historische buitenplaats. Zij doen dat met de Canonkaart 'Alles over buitenplaatsen'. De Canonkaart is bestemd voor leerlingen van groep 7/8 van het basisonderwijs en leerlingen uit de onderbouw van het voortgezet onderwijs. De Canonkaart geeft antwoord op alle vragen over het rijke leven buiten de stad. Wat is een buitenplaats? Door wie werden ze gebouwd? Waarom werden ze gebouwd? Hoe werd er gewoond? Waar zijn ze te vinden? De Canonkaart wordt begeleid door een docentenhandleiding, een voorleesverhaal, een kijkwijzer voor het basisonderwijs en een kijkwijzer voor het voortgezet onderwijs. Het lespakket bestaat uit drie lessen. In de kennismakingsles wordt aan de hand van de Canonkaart besproken wat een buitenplaats is. In de buitenles gaan de leerlingen zelf op bezoek bij een buitenplaats. In de reflectieles wordt teruggekeken op datgene wat de leerlingen tijdens de afgelopen twee lessen hebben beleefd en geleerd. Meer informatie over de Canonkaart en bijbehorend lesmateriaal en de wijze van bestellen of downloaden: www.heemschut.nl/educatie of via www.scez.nl/projector. a Vanuit het Polderhuis Westkapelle is samen met de vmbo-afdelingen van het Calvijncollege, de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren en de Gesamtschule Weierheide in Oberhausen (Duitsland) een internationaal project gestart over de Tweede Wereldoorlog. Het project heet 'The untold story' en gaat over niet-vertelde verhalen van ooggetuigen en van de volgende generatie. Het project heeft een digitale uitwisseling tussen de leerlingen via eTwinning, de community voor scholen in Europa, en er komen ook diverse fysieke uitwisselingen tijdens de loop van het project (tot 2015). De docenten maken voor de leerlingen diverse opdrachten over oorlogs monumenten, gedichten, een museumbezoek, of het afnemen van een interview. De resultaten van de leerlingen worden op eTwinning geplaatst en leerlingen kunnen vervolgens reageren op elkaars werk. Het project start vanuit het vak geschiedenis, maar heeft veel mogelijk heden voor vakoverstijgend werken met bijvoorbeeld aardrijkskunde, maatschappijleer, Engels. Omdat de voertaal Engels is, leent het project zich ook heel goed voor tweetalig onderwijs. Het project wordt ondersteund door Provincie Zeeland, Polderhuis Westkapelle, Stichting Bunkerbehoud, Wings to Victory, SCEZ, Zeeuwse Bibliotheek, Scoop en Kunsteducatie Walcheren. De komende jaren zal het project verder worden uitgebreid, bijvoorbeeld naar havo- en atheneumniveau. Er kunnen meer scholen en musea in Zeeland en in andere landen, die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, aan meedoen. Als u meer informatie over dit project wilt of interesse heeft om mee te doen, kunt u contact opnemen met adviseur erfgoededucatie Josien Pootjes: jm.pootjes@scez.nl. Zeeuws Erfgoed 15 maart 2012/01 ErfgoededucaTIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 15