Rijksmonumentale boerderij Kettinghoeve, ook wel 't Huys Vermuyden Historische boerderij Lutteldijk De Kettinghoeve aan de Kettingdijk in Tholen stamt uit 1649 en is gebouwd voor een echtpaar uit twee rijke families: de familie Vermuyden en de familie Ketting. Het is een voor die tijd groot en rijk uitgevoerde boerderij, waarvan de huidige historische bebouwing bestaat uit een woonhuis met aangebouwde stenen landbouwschuur, een zomerhuis met aangebouwde wagenschuur en een varkenshok. Een rijk uitgevoerd toegangshek en een gedeelte van de oorspronkelijke omgrachting vormen eveneens cultuurhistorisch waardevolle elementen op dit erf. De Kettinghoeve is in 1976 ingeschreven in het rijksmonumentenregister. In datzelfde jaar is de boerderij ook gerestaureerd. De Kettinghoeve is al 150 jaar familiebezit. Momenteel is de boerderij in eigendom van de zussen Carolien en Lenny Bierens (waarbij het historische deel in eigendom is van Carolien). Zij zetten het akkerbouwbedrijf van hun moeder voort, hoewel zij vooral de opslag van landbouwproducten verzorgen. Deze opslag vindt overigens niet meer in de historische schuur plaats. Voor de moderne agrarische bedrijfsvoering is deze niet geschikt meer, daarom wordt de schuur tegenwoordig gebruikt als caravanstalling. Met de opbrengsten financiert de familie zoveel mogelijk de onderhouds- en verzekeringskosten van de historische erfbebouwing. De verzekerings kosten zijn fors, vanwege het rieten dak op de aangebouwde schuur. Daarnaast moet, ondanks subsidiegelden vanuit het Rijk, het grootste deel van de onderhoudskosten zelf opgebracht worden. De boerderij wordt door Carolien en Lenny, mede met dank aan de ouders, echter piekfijn onderhouden; zo wordt op dit moment (januari 2012) de laatste hand gelegd aan het herstel van het voegwerk. En zo blijft de Kettinghoeve een van de agrarische pronkstukken van Tholen. De historische erfbebouwing van boerderij Lutteldijk in Tholen. De historische bebouwing van boerderij Lutteldijk op de Postweg 12 in Tholen bestaat uit het woonhuis en de grote landbouwschuur. In opzet is het een tamelijk grote boerderij, waarvan de oorsprong tot in de achttiende eeuw teruggaat. De jaartalankers op een van de kopgevels van het woonhuis vermelden het jaar 1806. Voor begin 1800 is het een modern woonhuis; vrijstaand met de ingang centraal in de lange gevel en aan weerszijden de vensters. Blikvanger op het erf is de grote, versteende landbouwschuur, die mogelijk uit de eerste helft van de achttiende eeuw dateert. Opvallend aan de schuur zijn de fors uitgevoerde gebintconstructie en de in baksteen uitgevoerde gevels, die een zekere rijkdom uitstralen. De landbouwschuur heeft een hoge cultuurhistorische waarde, maar heeft geen monumentale status. Boerderij Lutteldijk is reeds een paar generaties in bezit van de familie Van Oorschot en heeft een agrarische bestemming. Huidige eigenaar Michel van Oorschot maakt voor de huidige bedrijfsvoering gebruik van een moderne damwandloods, die op enige afstand van de historische bebouwing staat. De historische landbouwschuur heeft al enige tijd geen functie meer. De kosten van onderhoud aan de schuur zijn daarentegen hoog. Met name de dakbedekking vraagt de nodige aandacht: een dakvlak is bedekt met riet, dat volledig versleten is en waarin diverse gaten geslagen zijn. Hoewel veel mensen in zijn omgeving hem aanraden de oude schuur plat te gooien, wil Van Oorschot de schuur behouden. Restauratie is echter kostbaar, vooral ook met het oog op het hergebruik: het stallen van enkele paarden en klein landbouwmaterieel. Op korte termijn zal Van Oorschot een beslissing moeten nemen over de toekomst van de schuur, aangezien het verval nu snel doorzet. Veel zal afhangen van de vraag of hij in 2012 gebruik kan maken van de beperkte financiële regelingen (via de provincie) die er bestaan voor agrarisch erfgoed zonder monumentale status. »e eeuwenoude gebintwnstructie van de van boerderij Lutteldijk heeft menige storm doorstaan. Zeeuws Erfgoed 17 maart 2012/01 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 17