Neo-classicistisch tegeltableau terug van weggeweest In een formele tuin met geschoren hagen en wandelende personen bevindt zich op de voorgrond een Neptunusfontein met paarden en zeewezens (foto Kelly Witteveen). Sinds een aantal maanden is Sas van Gent een fraai tegeltableau rijker. Op 7 maart kon de trotse eigenaar, architect Guido Goethals, zijn gerestaureerde tableau voor het eerst bewonderen. Een paar jaar geleden kwam de gepensioneerde Sasse huisarts Frank Puylaert met de restanten van wat eens een tegeltableau was geweest bij Goethals aanzetten. Puylaert wist te vertellen dat de tegelfragmenten afkomstig waren uit het rijksmonumentale pand 'De Hertog van Marlborough', het huidige architectenkantoor van Goethals. Nadat een voormalige bewoner van dit pand hem enige achtergrondinformatie over het tableau wist te verschaffen (rond 1940 hing het tableau op het toilet!), besloot hij contact op te nemen met het Tegelmuseum in Otterlo. Johan Kamermans, conservator van het Tegelmuseum, wist te vertellen dat het in paars- en wittinten uitgevoerde tableau omstreeks 1750 gefabriceerd was, waar schijnlijk door platteelbakkerij Aalmis uit Rotterdam. Goethals was gelijk enthousiast over de geschiedenis van de voorstelling op het tableau en gaf restauratrice Kelly Witteveen uit het Gelderse Elst de opdracht om de achtentwintig tegels te restaureren en als geheel op een paneel te lijmen. Het eindresultaat mag verrassend genoemd worden. Want hoewel diverse tegels breuken en lacunes vertoonden en één tegel zelfs afkomstig is uit een ander tableau, kon Goethals begin maart een voor Zeeland uniek en waardevol kunstwerk in ontvangst nemen. Waar in 'De Hertog' hij het tableau zal hangen weet hij nog niet, maar in ieder geval zal het de blikvanger voor de desbetreffende ruimte worden. Zeeuws Erfgoed 13 juni 2012/02 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 13