Ingelijst - levend erfgoed op de lijst VOLKSCULTUUR Nieuws Dorpsomroeper Wim de Smit van Borsele (foto Edwin Harpe). 'Krulbolclub ~Molenzichtr_ (foto Edwin Harp Ben de Reu, gedeputeerde voor cultuur (foto Edwin Harpe). Immaterieel erfgoed in Zeeland is levend erfgoed. Kennis erover zal geborgd worden en de zichtbaarheid ervan vergroot. Dat versterkt de cultuur in Zeeland en vergroot het respect voor andere culturen. De SCEZ, erfgoedverenigingen en individuele beoefenaars van dit erfgoed zijn deze uitdaging aangegaan. Zij ontmoetten elkaar op de informatiedag over immaterieel erfgoed in Zeeland, die de SCEZ op 21 april organiseerde in de historische boerderij Land- en Zeezicht in Kamperland. Immaterieel erfgoed gaat over het alledaagse bestaan. Dit erfgoed bestaat uit gewoonten en gebruiken die we van huis uit hebben meegekregen. Die we ons toeeigenen en die we tegelijkertijd ook een beetje veranderen omdat we met onze tijd meegaan. En die we zo waardevol vinden, dat we ze doorgeven aan volgende generaties. Ben de Reu, gedeputeerde van cultuur, riep in zijn toespraak op 21 april op om oog te hebben voor de culturele diversiteit in Zeeland. Aandacht voor immaterieel erfgoed moet volgens hem leiden tot wederzijds respect tussen mensen met verschillende culturele achtergronden. Ineke Strouken, directeur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed, praatte de aanwezigen bij over de stand van zaken rond de ondertekening van de UNESCO Conventie ter Bescherming van het Immaterieel Erfgoed. De Nederlandse regering zal naar verwachting dit jaar daartoe overgaan. Daarna zal een nationale lijst van immaterieel erfgoed worden opgesteld. Erfgoedgemeenschappen moeten zelf actie ondernemen als zij 'hun' traditie willen voordragen voor de nationale lijst. Zij zullen in ieder geval moeten laten zien dat het erfgoed waarvoor zij zich inzetten, op draagvlak kan rekenen en dat zij zelf initiatieven ontplooien om deze traditie levend te houden. Erfgoed, ook het immateriële, is een goed vertrekpunt voor het versterken van de culturele factor in Zeeland. Leo Adriaanse, sectorhoofd advisering en ontwikkeling bij de SCEZ, liet zien hoe immaterieel erfgoed een rol zal spelen in Zeeuwse Ankers, de Culturele Biografie van Zeeland, die de SCEZ in samenwerking met andere erfgoedpartijen ontwikkelt. In de komende tijd zal kennis over volkscultuur en immaterieel erfgoed worden verzameld en geborgd. Jeanine Dekker, adviseur volkscultuur van de SCEZ, gaf een inkijkje in het Digitaal Kenniscentrum Volkscultuur Zeeland. Veronique De Tier, adviseur streektalen van de SCEZ, presenteerde de (digitale) projecten op het terrein van de Zeeuwse dialecten. Een belangrijke uitdaging ligt er in de richting van jongeren. Hoe betrekken we hen bij immaterieel erfgoed? En hoeveel moeite moet je doen als jongeren dat niet willen? Els Gideonse, werkzaam in het onderwijs als docent kunstvakken, ging daarover in gesprek met de aanwezigen. Haar boodschap: ken de kracht van je traditie, blijf bij jezelf. Door kinderen al op jonge leeftijd in aanraking te brengen met immaterieel erfgoed en met het enthousiasme van de beoefenaars ervan, zullen zij het later (opnieuw) waarderen. Wie de jongeren nu wil bereiken, moet aanknopingspunten bij hen zoeken. Design bijvoorbeeld is een terrein waarvoor jongeren interesse hebben en daarin kan immaterieel erfgoed als inspiratiebron dienen. Erfgoedorganisaties ervaren financiën en fondsenwerving als knelpunten. Robert Roijackers presenteerde de SESAM Academie, waar hij adviseur is. Dit maatschappelijk adviesbureau kan vrijwilligersorganisaties ondersteunen als zij onvoldoende middelen hebben om een commercieel adviesbureau in te huren. De SESAM Academie adviseert ook over vrijwilligersbeleid, strategie, organisatie, coaching, marketing en communicatie. Erfgoedverenigingen en de SCEZ zijn gezamenlijk begonnen met het zichtbaar maken van immaterieel erfgoed. In een levend(ig)e galerie presenteerden vertegenwoordigers van erfgoedgemeenschappen op 21 april een gevarieerde staalkaart van immaterieel erfgoed in Zeeland: de dorpsomroeper, paeremessen maken, traditionele Molukse muziek, de strandvisserij, molenaars, het Zeeuwse trekpaard, krulbollen, de museale presentatie van Zeeuwse volkscultuur, strao op Schouwen en een patronenboek van de Zeeuwse streekdrachten. Enthousiaste beoefenaars lieten van zich horen en werden bovendien 'ingelijst' geportretteerd. De portretten staan in de groep 'Zeeland ingelijst' op panoramio.com en wie dat wil kan er zijn eigen foto van immaterieel erfgoed aan toevoegen. Er is nu ook een logo voor Zeeuws Immaterieel Erfgoed: ZIE! Dit logo is in opdracht van de SCEZ ontworpen en staat ter beschikking van alle erfgoedverenigingen. Zij kunnen het gebruiken op hun websites, flyers, briefpapier enzovoort. Op 21 april werd het startschot gegeven. De komende tijd zal in het teken staan van het borgen van kennis over en het herkenbaar maken van immaterieel erfgoed in Zeeland. Zeeuws Erfgoed 14 juni 2012/02

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 14