Musea in het Zeeuws Jaar van het Water Water Digitaal Kenniscentrum Volkscultuur Zeeland 2012 _Jeuws l£drvan het De SCEZ inventariseert op verzoek van de Provincie Zeeland de verschillende aspecten van volkscultuur in Zeeland en legt de kennis erover vast. Daartoe is een digitaal kenniscentrum ontwikkeld. U treft het aan op de website traditieszeeland.nl onder de knop 'Kenniscentrum'. Het digitaal kenniscentrum inventariseert en documenteert niet alleen, het ontsluit ook. Iedereen kan via de website informatie over immaterieel erfgoed in Zeeland opvragen. Wat komt er in dit kenniscentrum? Wat hoort in de praktijk tot de volkscultuur en het immaterieel erfgoed van Zeeland? We hanteren een ruime definitie. Het gaat om alle tradities: zowel de bestaande als de verdwenen tradities en ook de tradities van alle inwoners van Zeeland, zolang ze op het grondgebied van de provincie worden beleefd en beoefend. Niet alleen typisch Zeeuwse gebruiken als ringrijden en bolus worden vastgelegd, maar ook de tradities die algemeen in Nederland gelden. Dus hoort de Oranjekoorts rond voetbalwedstrijden van het Nederlands elftal er bij, net als Koninginnedag. Ook de tradities van migranten en nieuwkomers in de Zeeuwse samenleving nemen we op. Dus ook bijvoorbeeld bar mitswa en keti koti. Het kenniscentrum is een levend depot van volkscultuur en immaterieel erfgoed. Levend, want het zal blijven groeien doordat mensen er nieuwe informatie aan toevoegen. Erfgoedverenigingen, historici en andere deskundigen leveren content: beschrijvingen, beeld- en geluidsmateriaal. Ook nodigen we de bezoekers van de site uit om hun ervaringen met tradities op de website te delen. Dat is belangrijk omdat tradities in de Zeeuwse samenleving leven. Daar worden ze gewaardeerd (of afgewaardeerd) en daar worden ze doorgegeven aan volgende generaties. Neem een kijkje op traditieszeeland.nl en bouw mee aan een digitaal depot van volkscultuur in Zeeland. www.traditieszeeland.nl i Stranding in de jaren negentig uit de expositie 'Water, vriend en vijand' in het Polderhuis Westkapelle (foto Johan van Cranenburgh). Het gezicht van de zee In de ontmoetingsruimte van het Polderhuis Westkapelle is in juni en augustus de expositie 'Het gezicht van de zee' te zien. Al sinds zijn vroegste kinderjaren komt de Duitse fotokunstenaar Johannes Gramm regelmatig naar de Noordzee, naar Westkapelle. Het zicht op het weidse water en landschap is hem net zo vertrouwd als zijn vaderland. In zijn fotografisch werk brengt hij met behulp van zijn foto- en montagetechniek een ideaalbeeld van de steeds veranderende wereld: het spel van het licht op de golven, het door de stroming gevormde strand, de stilte over het water in de nacht die doorbreekt en het altijd nieuwe zicht op de verre horizon die zich laat zien of verbergt. Water, vriend én vijand Tot en met 24 juni is de expositie 'Water, vriend én vijand' ook nog te bezichtigen in het Polderhuis. Water, de zee, het is een onderdeel van het dagelijks leven in Westkapelle. Sommige Westkappelaars gaan 's morgens eerst even naar de zee en dan naar het werk. Andere Westkappelaars gaan na het werk eerst even naar de zee en dan naar huis om te eten. Als het hard waait, hoor je de golven binnenshuis. Als het mistig is, hoor je 's nachts in je bed de scheepstoeters om elkaar te waarschuwen. Als je in de Noordstraat op weg gaat naar de lokale supermarkt dan zie je halve schepen boven de daken van de huizen uitsteken. Met de hond een rondje... Even langs de zee. De zee is de buurman. Water, de zee, het is je vriend. Je kunt er je zorgen kwijt. Het is je maatje, je kunt aan het strand spelen, sporten, ontspannen, mensen kijken, boekje lezen, mossels zoeken en noem maar op. Water, de zee, het is je broodheer. Je verdient er aan, als visser, als verhuurder van accommodaties, als middenstander in kustgemeenten, als beschermer van land, als dijkbeheerder, als Zeelander. Als de bezetter bunkers bouwt op de dijk om de bevrijder over zee tegen te houden, en als de bevrijder de dijken bombardeert dan stroomt het eiland Walcheren onder water en wordt de zee de grootste vijand van het leven. Leven met het water is een wankel evenwicht tussen vriend en vijand, tussen winnen en verliezen, tussen haat en liefde. De expositie 'Water, vriend én vijand' laat dit zien. www.polderh uis westkap elle. n l Zeeuws Erfgoed 16 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 16