Symposium Erfgoed Inzichtelijk Laat je verrijken door het museum Groot(s) lustrumfeest De Historische Scheepswerf C.A. Meerman bestaat vijf jaar en viert haar eerste lustrum op vrijdag en zaterdag 13 en 14 juli. Op 8 juni 2007 is de werf formeel door de gemeente Middelburg overgedragen en sindsdien alweer vijf seizoenen geopend voor het publiek. Het plan is om op vrijdag 13 en zaterdag 14 juli, voorafgaand aan de Van Loon Hardzeildagen, de nodige feestelijkheden te organiseren op de werf, zoals een maritieme markt en demonstraties van oude maritieme ambachten. De maritieme markt is de gelegenheid om van al uw overtollige scheepsbenodigdheden af te komen. Of nu juist tegen dat ene ding aan te lopen, wat je al zo lang wilde hebben. De ambachtelijke demonstraties die de scheepswerf probeert te organiseren lopen van kuiperij en touwslagerij via verteltheater en modelbouw tot visroken en bakken. Eveneens is er een optreden van de bekende Vlissingse zangeres Winnie Haarhuis. En de toegang is gratis. Eveneens probeert de werf zo veel mogelijk hoogaarzen die op de werf zijn ge- of verbouwd voor de wal te krijgen om een indruk te geven van wat de Meermannen zoal in hun mars hadden. Volg de website www. werfarnemuiden. nl of andere publicaties voor het precieze programma. Water in drie perioden Het Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor staat het hele jaar in het teken van het Zeeuws Jaar van het Water met drie exposities. Wat betekende het water voor Schouwen-Duiveland? De tentoonstelling laat zien hoe de omgang met het water doorwerkte in alle vezels van de plattelandssamenleving. Hoe de vorming van het landschap er door werd bepaald, hoe water van invloed was op de bestaansmiddelen op Schouwen- Duiveland en op het leven in Dreischor. De tentoonstelling is verdeeld in drie perioden. Tot 11 juni is de periode van 900 tot 1900 aan de beurt. De tweede periode betreft de twintigste eeuw, met nadruk op de inundatie van 1944. Deze expositie loopt van 11 juni tot 19 augustus. Daarna is tot 4 november een tentoonstelling te zien over het water in het heden en vooral hoe de toekomst er uit zal zien. www.goemanszorg. nl Naar 't strand Terra Maris in Oostkapelle komt met een tentoonstelling over een van de leukste vakantiebestemmingen van Nederland: het strand. Zwemmen, spelen, het kan allemaal op het strand. Maar je kunt er ook allerlei interessante dingen vinden: schelpen en aangespoelde kwallen, maar ook fossiele haaientanden, eipakketten van wulken en zee-egels. Op de tentoonstelling is een bonte verzameling van strandvondsten te zien, te bezichtigen in een strandhuisje. De golven en het schurende zand maken voor dieren het leven op het strand niet eenvoudig. Toch kan een select gezelschap zich goed handhaven. Tijd om kennis te maken met de agaatpissebed, de gemshoornworm en het onverwoestbare beerdiertje! Natuurlijk is er ook aandacht voor de essentie van een strand: zand. Een strand is zand. Zand kan bestaan uit minuscule stukjes steen, maar ook uit de resten van zeedieren. Op de expositie is te zien wat een enorme variatie er is in zand verzameld in alle uithoeken van de wereld. Ook zijn er allerlei publieksactiviteiten die aansluiten op de tentoonstelling, voor volwassenen én kinderen; bekijk de activiteitenagenda op www. terramaris. nl. Op 23 april is het registratieproject 'Erfgoed Inzichtelijk' officieel afgesloten met de presentatie van een verslagboek en een symposium met interessante sprekers. Aan het project hebben vanaf 2007 niet alleen projectmedewerkers van de SCEZ, maar vooral ook vele tientallen vrijwilligers in de Zeeuwse musea gewerkt. Het symposium was bedoeld om het resultaat van hun registratiewerk te tonen en hen voor hun inzet te bedanken. Ruim 100.000 voorwerpen zijn door hun handen gegaan voor registratie en digitalisering. De schatten uit de depots en bijbehorende verhalen zijn hierdoor toegankelijk geworden voor het publiek. Zo'n 20.000 voorwerpen worden inmiddels online gepresenteerd via het webportaal www.geschiedeniszeeland.nl. Projectleider Janneke de Wit overhandigt het eerste exemplaar van het verslagboek met usb-card aan gedeputeerde van cultuur Ben de Reu. Met dat thema lieten veel bezoekers zich verleiden tot een bezoek aan een van de Zeeuwse musea tijdens het Museumweekend op 14 en 15 april. In Zeeland trok het weekend dit jaar ruim 9.000 bezoekers. Een duidelijk stijgende lijn ten opzichte van 2011, toen 8.500 bezoekers werden geregistreerd. In het hele land waren ruim 500 musea gratis of met korting geopend. De boodschap was: het museum is elk bezoek meer dan waard. Musea hoeven daarom niet gratis te zijn. Ook voor het symbolische bedrag van 1 euro kwamen veel mensen binnen. In Zeeland deden dit jaar 25 musea mee die lid zijn van de Vereniging van Zeeuwse Musea. Koploper was het vernieuwde Stadhuismuseum in Zierikzee, dat tot 16 april gratis kon worden bezocht. Hier passeerden bijna 2.200 bezoekers de entree! De musea bieden ook dit jaar weer een gevarieerd programma met tentoonstellingen enevenementen. Zie hiervoor de agenda op www.ZeelandMuseumland nl. Zeeuws Erfgoed 17 Musea Expositie 'Naar *t strand' in Terra Maris, (foto Terra Maris).

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 17