10C3aar enronde] Erfgoedvereniging Heemschut Monument Beeld van de Bond :hut HEEMSCHUT De Bond of tegenwoordig Erfgoedvereniging Heemschut werd in 1911 opgericht door de architecten Willem Weissman en Karel de Bazel. Doel bij oprichting was het vormen van een koepelorganisatie die zich bezig zou houden met de bescherming van zowel de gebouwde omgeving als het cultuurlandschap. Onder de 22 deelnemende organisaties bevonden zich naast enkele geschiedkundige organisaties ook de ANWB, de VVV en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Aanleiding voor de oprichting vormde de sloop van historische bouwwerken in Amsterdam en in de dorpen rond het IJsselmeer. Voor de realisering van een werkprogramma werden door het hele land correspondenten aangesteld. In de eerste tientallen jaren ging de aandacht uit naar de bescherming van historische bouwwerken en hun omgeving, schoonheid in de natuur, volkskunst naast strijd tegen ontsierende reclame. Daarmee werden weliswaar resultaten geboekt, maar vaak vielen gebouwen toch ten offer aan sloopwoede. Eerste resultaten De eerste resultaten op het gebied van de woningbouw werden behaald door Abel Antoon Kok die, als secretaris van Heemschut, een adviesbureau voor aangepaste nieuw bouw oprichtte. Later zouden hier de Schoonheids commissies en nog later Welstand uit voortkomen. Kok begon in 1924 met de uitgave van het zelfstandige tijdschrift Heemschutwaarin verslag werd gedaan van alle successen, maar ook van alle nederlagen. Het bureau Kok opereerde ook in Zeeland; voor de PZEM werden een ener giecentrale en een reeks transformatorhuisjes ontworpen. Een exemplaar van zo'n huisje in Groede is onlangs in het kader van het eeuwfeest van Heemschut gerestaureerd en wordt binnenkort opgeleverd. Nieuwe (deel)organisaties In de loop van de tijd ontstonden uit Heemschut organisaties die zich met deelaspecten van de erfgoedbescherming gingen bezighouden, zoals De Hollandse Molen, Hendrick de Keyser, Menno van Coehoorn en het Cuypers Genootschap. Na Kok was het de beurt aan Ton Koot, directeur van de VVV in Amsterdam, om als secretaris van Heemschut de vlag over te nemen en hij deed dat met veel verve. Onder zijn leiding werden na de Tweede Wereldoorlog de provinciale commissies opgericht, waardoor een landelijk netwerk ontstond. Commissie Zeeland Elke commissie kreeg een bestuur met daarbij een of meer technische en publiciteitsadviseurs. In de beginjaren van de commissies werd veel aandacht besteed aan bedreigingen in de belangrijkste steden. Zo kon in de jaren vijftig van de twintigste eeuw worden voorkomen dat een verbindingsweg dwars door de oude stadskern van Goes werd aangelegd. De wapenfeiten in Middelburg zijn de redding van te slopen wederop bouw rond het centrum, aanpassing van de verbouwing van het provinciehuis en behoud van het karakter van de Groene Kamer en de wijk Bomenbuurt Griffioen. In Vlissingen wordt de Zeevaartschool gered en het KSG-terrein heringericht. Het grootste monumentenverlies voor Zeeland was overigens de sloop van het Van Dishoeckhuis. Voor de reconstructie hiervan zijn inmiddels meerdere plannen ontwikkeld. Uit deze Zeeuwse voorbeelden blijkt 'Het gelijk van Heemschut', de titel van het eeuwfeestboek. De redding van Britannia is nog steeds in volle gang en na acht jaar van actievoeren lijkt er toch enige hoop op tenminste volledig herstel van het paviljoen. In de kleinere steden en op het platteland zijn het behoud van het gemaal Oosterschelde in Poortvliet en de calicotfabriek in Zierikzee, de redding van diverse historische boerderijen en de herbestemming van monumentale kunst in Sint-Maartensdijk vermeldenswaardig. De langstdurende actie van de commissie Zeeland was de redding en restauratie van het Badpaviljoen in Domburg, die met vallen en opstaan in totaal meer dan 25 jaar in beslag heeft genomen. In de afgelopen tientallen jaren organiseerde de commissie Zeeland veel publieksactiviteiten in de vorm van excursies, symposia en bezoeken aan heemkundige verenigingen. De meest indrukwekkende waren de excursies door de Zak van Zuid-Beveland en langs de buitenplaatsen van Walcheren. Aan deze excursies namen vele honderden leden en belangstellenden deel. 100 jaar Heemschut In het kader van het eeuwfeest zijn vorig jaar landelijke bijeenkomsten gehouden in het Amsterdams Archief, in de Ridderzaal met koningin Beatrix als beschermvrouw, in de Amerikaanse ambassade, in Madurodam in Den Haag en tijdens het congres van Europa Nostra in Amsterdam. In Zeeland is een excursie op Walcheren georganiseerd met als thema water en een presentatie in het provinciehuis. Met een symposium in het Nederlands Openluchtmuseum, dat dit jaar zijn eeuwfeest viert, werden de festiviteiten van Heemschut afgesloten. Voor meer informatie zie www.heemschut.nl. Het recentelijk nog met sloop bedreigde transformatorhuisje in Groede. Mede door de inzet van Bond Heemschut blijft dit unieke object behouden (foto Maurice Kindt). eniüinc eftF6DcovËnefiiGint Zeeuws Erfgoed 18 juni 2012/02 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 18