Restaureren is elke keer anders ROP Leren met je honden RESTAURATIE OPLEIDINGSPROJECTEN Niets in de bouwwereld is zo afwisselend als het restaureren van monumenten. Voor de leerlingen in de restauratie is bijna elke dag en elk project anders. Hieronder twee voorbeelden, die gezien hun historische betekenis veel verschillen, maar toch beide een museaal karakter hebben. Restauratie en consolidatie Fort Rammekens In de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed was al te lezen over de start van de grootscheepse restauratie van Fort Rammekens in Ritthem dit voorjaar. De opdrachtgever is Staatsbosbeheer die in de bestekvoorwaarden heeft laten opnemen dat de restauratiewerken als Restauratie Opleidingsprojecten (ROP) uitgevoerd moeten worden. De opdracht is verleend aan Heijmans Restauratiewerken uit Rosmalen. Heijmans is een erkend leerbedrijf voor de bouw en restauratie en heeft al een lange staat van dienst in het opleiden van leerlingen. De restauratie van het fort is een bijzonder project voor de restauratieleerling. De muren bestaan gedeeltelijk uit natuurstenen blokken en verschillende formaten baksteen. De natuurstenen blokken moeten, voordat ze worden verwijderd, genummerd worden omdat ze op dezelfde plaats weer teruggemetseld moeten worden. In de opleiding wordt dit onderdeel ontmantelen genoemd. De kolossale natuurstenen muur van het Fort Rammekens wordt steen voor steen ontmanteld. Het fort ligt afgelegen in een weelderig natuurgebied met veel speciale dieren en planten. Omdat de vogels in het voorjaar een plek zoeken om te nestelen, zijn er voorzieningen aangebracht in de vorm van netten over de muren en zijn de openingen in de muren van het fort dichtgemaakt om dit te voorkomen. De bijzondere planten in de muren van het fort zijn voorzichtig weggehaald en tijdelijk op een andere plaats gezet. Na restauratie van de muren worden deze in speciale mortels teruggeplaatst. Gelukkig blijft het fort open tijdens de werkzaamheden en kunnen de bezoekers de werkzaamheden van dichtbij bekijken, zij het op een veilige afstand. Restauratie Streekmuseum Axel Op 21 maart is Aannemersbedrijf Leenhouts uit Oostburg gestart met de restauratie van het Streekmuseum in Axel. Het Jugendstilpand aan de Markt in Axel stond al jaren te ver pauperen. De opdrachtgever, de gemeente Terneuzen, heeft een plan laten ontwikkelen voor restauratie en nieuwbouw van het Streekmuseum. In het pand kwam achter het schrotenplafond een bijzonder mooi gedecoreerd plafond te voorschijn. Het pand aan de Markt in Axel. Het rijkelijk versierde Jugendstilplafond achter de balken van het schrotenplafond. De oude woning achter het pand bezit diverse mooie wand- en plafondversieringen, zelfs de vloeren zijn beschilderd en de deuren zijn voorzien van houtimitatie. Voor de leerlingen de opdracht om deze op een goede manier te beschermen door middel van voorzet wanden, dit wordt eveneens ontmantelen genoemd. Bijzonder te vermelden is dat een authentiek keukentje, dat wil zeggen het keukenblok, de wandtegels en de oude water pomp, verplaatst wordt en in het museum komt te staan. De oude balie en stellingkasten worden hergebruikt en er wordt nog bekeken of de terrazzovloeren behouden kunnen blijven. Het ROP-project bevat voor de leerlingen veel onderdelen die in de restauratie opleiding voorkomen, zoals het herstellen van metselwerk, dakwerk, kozijnen, vloeren et cetera. De leerlingen die hier nu werkzaam zijn komen rechtstreeks van de restauratie van de kerk in Kloosterzande. Restauratie is zeer afwisselend en uitdagend, niet alleen voor de leerlingen en leermeesters, maar ook voor de overige medewerkers. Zeeuws Erfgoed 19 juni 2012/02 MONUMENTEN

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 19