Erfgoed Allerlei PUBLICATIES SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Jaap R. Bruijn, Ronald Prud'homme van Reine en Rolof van Hövell tot Westerflier (red.), DeRuyter. Dutch Admiral. Protagonists of History in International Perspective (Rotterdam: Karwansaray, 2011) 280 pag.; ill., krt., foto's, tek.; ISBN 978-94-9025803-0. Deze studie houdt zich bezig met de vraag of De Ruyter de grootste vloot voogd aller tijden of van de zeventiende eeuw was. Negen auteurs uit niet minder dan zeven verschillende landen schrijven in elf hoofdstukken over De Ruyter. Hierbij komen steeds facetten uit zijn leven aan bod, zoals biograaf Gerard Brandt, tactiek in de tijd van De Ruyter, de expeditie naar West- Afrika en Amerika, en De Ruyter versus Duquesne, De Ruyter en zijn vlagofficieren en De Ruyter en de schilderijen. Opgenomen zijn een bibliografie, index, lijst van auteurs en eindnoten. Frank Cappaert (samenst.) met medew. van Jean-Pierre Winne, Kris kras door 't Sas (Sas van Gent: Heemkundige Kring Sas van Gent, 2011) 200 pag.; ill., foto's. Fotoboek dat onderverdeeld is in de vier thema's: straten van Sas, fabrieken, verenigingen en aparte thema's zoals brandweer, braderie, kermis en markt. Frank Deij, Wim Kooijmans en Camile Schelstraete, 44 jaar Carnaval Hulst (Hulst: ZieZeeland, 2011) 223 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-817452 1-5. In 1968 begon de Algemene Hulster Carnavals Vereniging De Vossen met de organisatie van het leutfeest in de Reinaertstad. In chronologische volgorde en met veel illustratiemateriaal worden 44 carnavalsjaren besproken. Lo van Driel, Verplicht getekend. De Berlijnse jaren van mijn vader (Middelburg: L.F. van Driel, 2011) 256 pag.; ill., foto's; krt. In dit boek worden aan de hand van schaarse gegevens de Berlijnse jaren van Gerard van Driel gereconstrueerd. Deze werd op 29-jarige leeftijd samen met zijn broer Pieter in 1942 door het Arbeidsbureau naar Berlijn gestuurd om daar te werken. Na een moeilijke reis komen ze in de zomer van 1945 weer terug in Terneuzen. Met literatuurlijst en vier bijlagen. Thijs van Gorp, Oorlogsherinneringen. Soldaat tegen wil en dank (Wemeldinge: Th. van Gorp, 2011) 64 pag.; ill., foto's., krt. De schrijver werd in 1940 krijgsgevangen genomen en naar Duitsland afgevoerd; na enkele maanden keerde hij terug en ging in het verzet werken. In tien hoofdstuk ken beschrijft Van Gorp de Nederlandse landmacht, de oorlog, het krijgsgevangenschap, terugkomst in Zeeland, voedsel op de bon, onderduiken, het smokkelen van voedselbonnen, de bevrijding in Zeeland en de Wederopbouw. Met een nawoord over de schrijver. Beperkte oplage. Sander den Haan (samenst.), Nadere toegang documenten huizen en buiten tuinen van Zierikzee in het weeskamer archief van deze stad 15de eeuw - 19e eeuw (Middelburg: Zeeuws Archief, 2011) 30 pag.; ill., grav., krt. In het kader van het Jaar van de Historische Buitenplaats ontsloten archiefdeel van de Zierikzeese weeskamer met daarin een nadere toegang op de huizen en buitentuinen van de stad. A.L. Kort en A.J. Barth, Kapelle op de rand van twee eeuwen. Een geschiedenis van het gemeentebestuur 1995-2010 (Kapelle: Gemeente Kapelle, 2011) 232 pag.; ill., foto's, tab. Dit boek is een vervolg op Kapelle een bloeiende gemeente en Van broekstuk naar witteboord. De schrijvers hebben getracht de geschiedenis van de gemeente in de laatste vijftien jaar in overzichtelijke hoofdstukken samen te vatten. In dit boek zijn de volgende onderwerpen (vaak begrotingsposten van de gemeente) als hoofdstuk opgenomen: gemeentebestuur, ruimtelijke ordening en woningbouw, volksgezondheid, milieu, verkeer en vervoer, economie, jeugdwerk, sociale zorg, onderwijs, cultuur, WMO, sport en recreatie. Het boek heeft een kort voorwoord en inleiding en achterin een bijlage met alle raadsleden uit het behandelde tijdvak. Peter de Lijser (samenst.), Z.O.M.A. 40 jaar. 1972-1973 2011-2012 (Breskens: Stichting Eigen Beheer Boekerij, 2012) 224 pag.; ill., foto's, mediaberichten; ISBN 978-90 804918-0-9 (ebb@zeelandnet.nl). Jubileumboek van de Zeeuws Vlaamse Operette en Musical Amateurs, die in veertig jaar de ZOMA tot een begrip hebben gemaakt in de regio Zeeuws- Vlaanderen. Geslaagde reportage in woord en beeld over de geschiedenis en de vele producties van meer dan zes honderd enthousiaste amateurzangers, - zangeressen, -spelers en vrijwillige medewerkers. Met uitgebreid personen register. Johannes Minnaard, Bijnamen van toen in Yerseke. Deel 2 (Yerseke: Hoekman, 2011) 64 pag.; ill., foto's. Dit tweede deeltje bevat wederom een groot aantal bijnamen uit Yerseke en de uitleg daarbij, maar daarnaast bevat het werkje vooral veel leuke anekdotes, gebeurtenissen uit de oorlog en van daarvoor. Jo de Ridder, Van timmerwinkel tot stadsmonument. Markante blikvanger Scheldekwartier Vlissingen (Vlissingen: Stichting Stadsherstel Vlissingen, 2011) 104 pag.; ill., foto's, tek., krt.; ISBN 978-90-818355-0-3. De Ridder bespreekt in zeven hoofdstukken de geschiedenis van de Timmerfabriek van de Koninklijke Scheldegroep in Vlissingen. Hij gaat hierbij in op de aankoop van de bouwgrond, het maken van luxueuze scheepsinterieurs, uitbreiding van de fabriek, de terug loop van opdrachten, de restauratie plannen en de toekomstplannen van de fabriekshal. Met zes bijlagen, litera tuuropgave en fotoverantwoording. Jan de Smit, Vervolgingsslachtoffer voor het leven. De oorlogsjaren van Jan de Smit (Krabbendijke: Stichting Wings to Victory, 2011) 154 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-816580-1-0. De Stichting Wings to Victory stelde voor Jan de Smit zijn oorlogsherinneringen te boek. De Smit, die in Souburg woonde, maakte de oorlog van het begin tot het einde mee en werd onder meer tewerkgesteld in Duitsland. Herman Tak en Barbara Oomen (red.), De disciplines voorbij. De colleges van Hans Adriaansens (Middelburg: De Drvkkery, 2012) 193 pag.; ill., tek.; ISBN 978-90-7017-453-8. Dit liber amicorum voor de met emeritaat gegane prof. Hans Adriaansens van de Roosevelt Academy in Middelburg bevat essays over de onderwijsvernieu wing die hij heeft teweeggebracht met de introductie van de universiteits colleges in Utrecht en Middelburg. Er zijn een negentiental bijdragen van docenten van de Roosevelt Academy onderverdeeld in de thema's Liberal Arts Sciences, Internationale vergelijkingen, LAS Praxis, Geschiedenis en Achtergronden. Met literatuurlijst en biografie van de schrijvers. L. van der Valk en F. Beekman, Geologie en archeologie van de Kop van Schouwen, Gemeente Schouwen- Duiveland. Verslag over de periode 2007 2011. Rapport AWN Den Haag en Omstreken, Werkgroep 's-GRAVENhage (Den Haag, 2012) 127 pag.; ill., foto's, tek. Tussen 2007 en 2011 zijn achter de zeereep in de Meeuwenduinen op westelijk Schouwen een vijftal grote stuivende duinvalleien gemonitord op archeologische vondsten. Ook zijn de verschillende geologische afzettingen opgenomen welke in de duinwanden zichtbaar waren. Jan Willem Veltkamp, De menschlijcke reeden onmaetiglijck gelaudeert. De Walcherse Artikelen 1693 tegen de achtergrond van de Vroege Verlichting in de Republiek (Utrecht: Kok, 2011) 408 pag.; ill., krt., tab., graf.; ISBN 978-90 435-1933-5. Proefschrift verdedigd aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Nederland te Kampen. De auteur heeft de inhoud verdeeld in drie delen van in totaal tien hoofdstukken met in deel 1 het wijsgerig en theologische klimaat in de Republiek van 1650-1694, in deel 2 de Zeeuwse Gereformeerde Kerk in de Republiek in hetzelfde tijdvak en in deel 3 de artikelen van Orthodoxen. Het boek sluit af met een epiloog, summary en Zusammenfassung en de bijlagen a en b (die de Walcherse artikelen en een brief van de classis bevatten). Met literatuurlijst, index van personen en zaken. Edwin West en John Peper, The onderduiker: underground hero. Freedom extracts a high cost in every generation. The few pay this fare for the many. 3de dr. (Centennial: (Colorado, VS), John Peper, 2010) 95 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-0-578-01212-4. Een waargebeurd verhaal over een Nederlandse verzetsheld, Anton Koole, en zijn acties om de Amerikaanse vliegeniers Edwin West en John Peper te helpen ontsnappen uit de gevangenis, te helpen onderduiken en ontkomen naar geallieerd gebied. Tijdschriften Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee afl. 175, voorjaar 2012. Naast de gebruikelijke rubrieken van de Zeeuwse Dialectverênigieng en de Werkgroep CultuurHistorie bevat dit bulletin der beide organisaties een groot artikel van Henk Dalebout en Sander den Haan over het verdwenen dorp Vannekinsdorp naar aanleiding van een middeleeuws belasting document van de Kop van Schouwen. P.J. Aarssen lost het raadsel op van de identiteit van een Middelburgse boekverkoper aan het eind van de achttiende eeuw in 'Suickerbackers Blaau en Venetiaansche Oly'. Zeeland 22/1 (2012) 1-60. Mr. J.J. van der Weel en mr. L.W. van de Merbel kijken door een juridische invalshoek naar het bombardement van Middelburg in 1940: was het een terreurdaad of een oorlogsdaad? Jeanine Dekker heeft een bijdrage over Zeeuws Erfgoed 25 juni 2012/02 Erfgoed ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 25