de desurbanisatie van Zeeland in de negentiende eeuw en A.H.E. van der Geest schreef 'Van strandwal naar kustwal' over het ontstaan van het Walcherse kustgebied. Zeeuws Tijdschrift 62lxA (2012) 60 pag. In dit nummer een breed palet aan onderwerpen. CvdK Karla Peijs geeft haar visie op een Deltaregio, er is aan dacht voor het IGIRAMA-project van William Verstraeten en de realiteit van het September 11 Memorial Museum. Johan de Koning bespreekt het architectenbureau Jobse Zn., Albert Clement keert na twintig jaar terug met opnieuw een artikel over componist Pieter Bustijn, Mario Molegraaf wil herwaardering voor Betje Wolff, Paul van der Velde bespreekt tien jaar Zeeuwse Boekenprijs en de laatste prijswinnaar, Jaap de Moor, herschreef het dankwoord van 'een lachwekkend ouderwetse Zeeuw.' Ben van den Aarssen [et al.], Van Oranje, oorlog, biggen, bot en boogschutters (Tholen: Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, 2011) ISBN 978-90-808651 0-5. Jaarboek van de Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, met daarin bijdragen van Kees Fase (over de biggenmarkt te Sint-Annaland), Lein Blaas (de eerste oorlogsdagen), Adrie Blaas (de botvissers van Tholen), Fred van den Kieboom (het bezoek van kroonprins Willem IV in 1852) en Kees de Koning (Koninklijke Non Semper, handboogschutterij en sociëteit). André Bauwens Marja de Groote, Verbonden door woorden. Een bloemlezing uit de bulletins van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (Aardenburg: Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen, 2011) 416 pag.; ill., krt., tek., grav.; ISSN 1381-9542. Jubileumuitgave bij het vijftigjarig bestaan waarin een bloemlezing is samengesteld van wat er in de loop der jaren in de bulletins is verschenen, van 1968 tot en met 2010. De onderwerpen zijn dan ook zeer divers, van het gebruik van stro bij een begrafenis tot en met het Sluis van weleer. Heem- en oudheidkundige bladen Tholen De Nieuwsbrief van de Heemkunde kring Stad en Lande van Tholen (januari 2012) is voor een groot gedeelte gevuld met huishoudelijke mededelingen. Verder vertelt Annemine Scheffer-Fijn over het door haar geschreven boek: Het geslacht Quackelaer, een Zeeuwse familie van 1565 tot 2011. Walcheren Het eerste artikel in De Wete, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring Walcheren(2012,1), is van J. Braat: 'Hooggeëerd publiek. Circus op Walcheren'. Tussen 1870 en 1940 hebben verschillende circussen in Middelburg en Vlissingen voorstellingen gegeven. In een tijd zonder radio en televisie was het circus een zeer welkom volksvermaak. In De Wete van juli 2010 is het verhaal over de bewoners van de Rouaansekaai gepubliceerd, geschreven door P. de Bruyne. De zoon van de auteur heeft nu een artikel gestuurd dat zijn vader heeft geschreven over de Loskaai, een kade die is ontstaan door de aanleg van het Kanaal door Walcheren in 1871. J. Simons behandelt de geschiedenis van 'Het Blauwe Hof of Vrijburg', een buitenplaats en boerderij onder West-Souburg, en vertelt over de opeenvolgende eigenaren en bewoners. Een industrie- en sportterrein draagt nu de naam Vrijburg. Over het Westkappelse zeerecht, een primeur in de Noordelijke Nederlanden, is weinig bekend. Dit zeerecht omvatte ook het oudste sociale recht en veel bepalingen eruit werden overgenomen in keuren van andere steden. Mattheus Smallegange heeft er over geschreven in zijn Nieuwe Cronyk van Zeeland uit 1696, en C.F.V. Herbers-Schoenmakers houdt in dit nummer van De Wete een pleidooi voor meer bekendheid van dit oudste zeerecht. Naar aanleiding van de uitdrukking ''n wuuf as 'n stik uut d'n diek', vertelt F. van den Driest in zijn 'Vadertje' behalve over de betekenis van de uitdrukking ook wetenswaardigheden over de zeedijk en de Westkappelse bevolking. In Den Spiegel, het tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het MuZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (2012, 2), vinden we het tweede deel van de reeks 'Zichtbaar verleden', over de geschiedenis van Vlissingen. In de loop der eeuwen heeft de stad zeker acht oorlogen meegemaakt en is Vlissingen meerdere malen beschoten vanuit zee. In het artikel 'De portu in Vlissinghe' schrijft P. van Druenen over wat er nog zichtbaar is van de haven van Vlissingen uit de veertiende eeuw. C. Heijkoop leert de lezer wat bedoeld werd met een 'striekiezer': het was een type kanonneerboot dat beeldbepalend was tussen 1890 en 1940. Eerst waren de schepen te zien als ze op oefening waren in de Zeeuwse wateren, later deden ze dienst als wacht- of kostschip. In 1966 is het laatste strijkijzer gesloopt. 'Hof Anderwijk. Verdwenen buiten plaats uit de anonimiteit gehaald' is van de hand van J. Simons. Tussen de Boksweg en de Rondweg Koudekerke was in de zeventiende en het begin van de achttiende eeuw een cluster van buitenplaatsen ontstaan. Sommige zijn bekend gebleven, andere zijn in de vergetelheid geraakt, vooral doordat er geen sporen van overgebleven zijn in het landschap. In 1947 is Anderwijk gesloopt. J. Braat geeft de geschiedenis van een café in het stuk: 'En dan gaan we naar de speeltuin'. Het café annex speeltuin Boschweg was van de familie Clowting. Een wandeling naar de Boschweg was een favoriet uitstapje voor de hardwerkende Vlissingers, tot in 1939 de zaak gesloten werd. Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (nr. 54), is gevuld met huishoudelijke mededelingen, weetjes uit oudere publicaties en een oproep tot steun van de deelnemers aan de fietstocht voor de kankerbestrijding: de Ride for Hope. De Bevelanden In De Spuije, het kwartaalblad van de Heemkundige Kring De Bevelanden en de Vereniging Vrienden van het Historisch Museum De Bevelanden (voorjaar 2012), schrijft J. de Ruiter - na twee eerdere artikelen over Bevelanders in dienst van Napoleon - nu over Bevelandse rempla^anten. Dat waren mannen die tegen betaling voor een ander in dienst gingen. De dienstplichtige bleef wel verantwoordelijk voor zijn vervanger. Het was voor degenen die niet in dienst wilden trouwens een dure grap om zich te laten vervangen. A. Barth verhaalt over de onenigheid tussen kerkenraad, diakenen, ouderlingen en lidmaten, nadat in 1799 Hendrik Loene voorganger werd in Kats. Loene was een blinde 'beoefenaar', die na het overlijden van predikant Van Velzen op de kansel kwam te staan. C. van den Bovenkamp schenkt aandacht aan de tentoonstellingen over merklappen van Tilly Jepsen Flohil, over prentkunst uit 1550-1850 en over de sieraden die door Zeeuwse boeren werden gedragen. P. Harthoorn schrijft over bijgeloof in Baarland en K. Sluijter over het schilderij van Karel Klinkenberg: de Kerkuitgang te Kapelle. Het schilderij is lange tijd in bruikleen bij het Historisch Museum De Bevelanden; nu de bruikleengever het wil verkopen hoopt het museum het schilderij in eigendom te krijgen met hulp van vrienden en sponsors. Zeeuws-Vlaanderen De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (maart 2012) begint met 'De tragische historie van het stoomschip Shieldrake' door E. Hamelink. Dit schip onderhield vanaf 1889 een lijndienst op Terneuzen vanuit Liverpool. In 1899 is het schip verkocht en kreeg het de nieuwe naam City of Vienna. Een jaar later is het gezonken in het Bristol Kanaal. Het geslacht Thomaes blijkt zeer goed vertegenwoordigd te zijn in polder namen, gedenkstenen en grenspalen. P.W. Stuij doet uitgebreid verslag over de familie, die zich in 1803 vestigde in de Helenapolder. Het verhaal van een dorpssmederij die verder uitgroeide, 'Niet te klein, niet te groot', is van R. Willemsen. Hij begint met Cent Bertolff Cleijsen, de oudst genoemde smid binnen het fort Biervliet, en vermeldt de smeden die in de loop der jaren na hem komen. Uiteindelijk komt hij uit bij Eduardus André du Puy, die in 1882 op het toneel verschijnt. De smidse blijft in de familie Du Puy, wordt gemoder niseerd en groeit uit tot een groot bekend bedrijf met ongeveer twintig medewerkers. K. Dieleman verzorgt het verhaal over de geschiedenis van goederen- en personenverkeer in Zeeuws- Vlaanderen. In 1886 werd de stoom- tramlijn Stoomtram-Breskens- Maldegem (SBM) in bedrijf gesteld. De SBM had haar eigen spoorlijnennet met emplacementen. Pas na de Eerste Wereldoorlog kwam de groei van autobusondernemingen tot stand. De auteur geeft een compilatie van meer dan een eeuw openbaar vervoer in Zeeuws-Vlaanderen. Het Bulletin van de Oudheidkundige kring 'De Vier Ambachten' (2012, 1) is gevuld met jaarverslagen van de commissies en werkgroepen en de Stichting museum. Tijdschrift, Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (2012,1), biedt een uitgebreid overzicht van 'Vijftig jaar Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen' - met veel ingevoegde historische en eigentijdse anekdotes - geschreven door W. de Zutter, die eerder de feestrede uitsprak in Groede. M. de Groote pleit voor behoud van ons cultuurhistorisch erfgoed, en wel door haar artikel over de Hans Vriezeschans tussen Oostburg en Zuidzande. Deze schans is in 1673 geslecht, en de auteur vermeldt de plannen voor reconstructie met alle daaraan klevende problemen. I. van Damme geeft een familieportret van de familie Lannoye uit Aardenburg en A.R. Bauwens gaat in op een artikel van M. Haak over de markante veearts Daan Haak. Ook geeft Bauwens naar aanleiding van de Jacoba van Beierenstraat in Biervliet een overzicht van het leven van deze interessante vrouw. Zeeuws Erfgoed 26 maart 2012/01 ERFGOED ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 26