Colofon Cultureel Ikfttgraïifl www.scez .nl KORTelings QR-gevelbordjes voor Zeeuwse musea Zeeuws Erfgoed jaargang 11 nr. 2 Zeeuws Erfgoed is een uitgave van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en verschijnt vier keer per jaar. Deze nieuwsbrief informeert over archeologie, cultuurhistorie, erfgoededucatie, monumenten, musea, streektalen en volkscultuur in Zeeland. Zeeuws Erfgoed wordt mede mogelijk gemaakt door de Provincie Zeeland. Abonnementen en adreswijzigingen alleen schriftelijk via postbus 49 o.v.v. Zeeuws Erfgoed. redactie Marinus van Dintel, Aad de Klerk, Jan Kuipers, Veronique De Tier en Janneke de Wit eindredactie Saskia Buitenkamp, Aad de Klerk en Jan Kuipers foto's Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld. De SCEZ streeft er met de uiterste zorgvuldigheid naar om voorafgaand aan het moment van publicatie contact op te nemen met de rechthebbenden. De SCEZ kan op geen enkele wijze aansprakelijk worden gesteld voor beeldmateriaal, door derden aangeleverd, waarop auteursrecht berust. opmaak decreet, Ramon de Nennie, Middelburg druk Meulenberg, Middelburg contact Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Postbus 49 4330 AA Middelburg Bezoekadres locatie De Burg, Groenmarkt 13 T 0118-670870 F 0118-670880 E info@scez.nl kticntingj Zeeland juni 2012 - Zeeuws Archief Nieuws nr. 54 Aan dit nummer droegen bij ARCHEOLOGIE Robert van Dierendonck, Henk Hendrikse, Hans Jongepier en Jan Kuipers CULTUURHISTORIE Joost Adriaanse, Marinus van Dintel en Aad de Klerk ERFGOEDEDUCATIE Josien Pootjes MONUMENTEN Marinus van Dintel, Wim Jakobsen, Tony Veenstra, Willem Heijbroek en Jan van Zon MUSEA Jeanine Dekker, Janneke de Wit en Vereniging van Zeeuwse Musea STREEKTALEN Veronique De Tier MONUMENTAAL Jeanine Dekker ALGEMEEN Leo Adriaanse ALLERLEI Johan Francke en Truus Trimpe Burger-Mekking JAARTHEMA David Koren Aanlevering van kopij Voor het volgende nummer en/of reacties op deze nieuwsbrief bij voorkeur digitaal tot 16 juli 2012, zeeuwserfgoed@scez.nl of via postbus 49, 4330 AA Middelburg o.v.v. kopij Zeeuws Erfgoed. Tijdens de Voorjaarsdag van de Vereniging van Zeeuwse Musea op 7 mei in Sas van Gent ontvingen alle musea van de VZM een gevelbordje met daarop een QR-code (quick response naar mobiele website). Het eerste exemplaar werd door de Zeeuwse weerman Jos Broeke overhandigd aan Bennie Vermandel van het Industrieel Museum Zeeland. Weersomstandigheden hebben veel invloed op het museumbezoek. Bij regen, maar soms juist ook bij al te warm weer, zijn musea meer in trek. Bezoekers kunnen nu bij de ingang van het museumgebouw met hun smartphone een barcode scannen, die hen in verbinding stelt met een mobiele versie van de website ZeelandMuseumland.nl. Ze vinden er actuele informatie over het betreffende museum, maar kunnen ook direct doorlinken naar musea in de buurt. Dit provinciebrede over zicht van Zeeuwse musea via de QR-code is uniek voor Nederland. MonuMENTaal Eindexamenkandidaten vieren deze maand dat zij geslaagd zijn. Dit belangrijke moment in hun levensloop markeren jongeren al generaties lang met traditionele gebruiken. De vlag gaat uit zodra het goede nieuws binnen is en de boekentas gaat als overbodig attribuut eveneens aan de stok. De plechtige uitreiking van het diploma op school is omgeven met rituele praktijken: de toespraken, de overhandiging van het certificaat met de handdruk van de directeur, het afscheidscadeau van het schoolbestuur en de trotse ouders die er getuige van zijn. Daarna volgen traditioneel de eindexamenfeesten. Dan mag je uit je dak gaan, want slagen voor de middelbare school doen velen maar één keer in hun leven. Eindexamenfeesten worden gevierd in de tuin of garage bij het ouderlijk huis, in een schuur of op het strand. Tegenwoordig worden eindexamenfeesten ook wel door de school georganiseerd, soms zelfs door professionele partyplanners. Voor de intiemere feesten verzorgen de jongelui zelf de hapjes en drankjes en regelen zij iemand voor de muziek. De jongeren ervaren in deze periode een gevoel van vrijheid en zo wordt ook het examenfeest beleefd. Zolang het de spuigaten niet uitloopt, ziet de buitenwacht grenzeloos gedrag als 'kattenkwaad' door de vingers. Met het eindexamen ronden jongeren hun schooltijd af. Al die tijd hielden zij er allerlei gewoonten op na. Het kaften van de boeken als markering van het begin van het nieuwe schooljaar. De aanschaf van een nieuwe fiets aan het eind van de basisschooltijd (op Zuid-Beveland kreeg je dan je 'Goese fiets'). Het geven van een bijnaam aan brugklassers: 'brugpiepers'. In groepen vanuit de dorpen naar school in de stad fietsen, de namen van die groepen (vaak heten ze naar de dorpen), de afspraken over de plek, het wachten, wie er op kop moet, wie er aflost en wanneer Gebruiken als deze gaan al generaties lang mee. Immaterieel erfgoed staat dichter bij jongeren dan zij denken. Weerman Jos Broeke, voorzitter van het museumbestuur Bennie Vermandel en voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Musea. Zeeuws Erfgoed 27 Colofon

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 27