Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 2012 Jaar van de Historische Buitenplaats ALGEMEEN 4 Zeeuwse Ankers ARCHEOLOGIE 5 Archeologisch Nieuws 6 Onderzoek en meldingen 9 Vondst voor het voetlicht: Archeologische vondsten uit Krommenhoeke CULTUURHISTORIE 10 Weg uit de anonimiteit: Aandacht voor Walcherse dorpen die krompen 11 Waar eens water was Symposium op 7 december over het water terug in dorp en stad 12 Stichting Het Werkend Trekpaard Zeeland 13 Neo-classicistisch tegeltableau terug van weggeweest MUSEA 14 Volkscultuur Nieuws: Ingelijst - levend erfgoed op de lijst 16 Digitaal Kenniscentrum Volkscultuur Zeeland Musea in het Zeeuws Jaar van het Water 17 Symposium Erfgoed Inzichtelijk Laat je verrijken door het museum MONUMENTEN 18 Monumentenronde: Erfgoedvereniging Heemschut 19 Restaureren is elke keer anders 20 Lood: een eeuwenoud bouwmateriaal Brim-subsidie voor molens STREEKTALEN 21 Streektaal Varia ERFGOEDEDUCATIE 23 De Canonkaravaan doet (wederom) Zeeland aan ERFGOED ALLERLEI 25 Publicaties 27 Colofon KORTelings MOnuMENTaal Bij de omslag Landgoed Ter Hooge bestaat uit een kasteel met eromheen een park- en bosgebied. Het kasteel dateert in eerste aanleg uit de middeleeuwen. Het tegenwoordige gebouw werd rond 1755 gebouwd op de fundamenten van het oude slot. De rijkelijke beplanting, vermoedelijk ook in deze periode aangelegd, ging door de inundatie van Walcheren in de Tweede Wereldoorlog verloren. De bosgebieden, uitgestrekte gazons en waterpartijen van het huidige landgoed dateren in aanleg hoofdzakelijk uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Het landgoed is grotendeels eigendom van een particuliere familiestichting, die het in beheer heeft gegeven aan Stichting Het Zeeuwse Landschap. De zomer komt eraan en dat betekent dat u vooral de deur uit moet gaan en moet genieten van al het fraais dat 'Zeeland buiten' heeft te bieden. De ruimte in Zeeland is bijzonder en dat openbaart zich in boeiende ensembles van natuur, erfgoed en landschap. Pak - juist in de zomer - de fiets, maak een ommetje of laat je rijden. Je ziet wat je ziet en dat is een ervaring op zich: mooi Zeeland. De cultuurhistorie voegt daar nog een dimensie aan toe, want het landschap dat we zien is een door mensen gemaakt landschap. Er zit een verhaal achter. Heb je daar weet van, dan zie je meer dan je ziet. De ervaring van het kijken verdiept zich. Naar buiten dus, de komende zomermaanden. Mocht u nog een aanleiding zoeken, raadpleeg dan de activiteitenagenda's van de lopende themajaren over buitenplaatsen, water en immaterieel erfgoed. In deze aflevering van Zeeuws Erfgoed worden er een paar uitgelicht. Ik had het over ensembles van natuur, erfgoed en landschap. Fort Rammekens is zo'n ensemble. Het wordt momenteel in opdracht van Staatsbosbeheer gerestaureerd. Het is een restauratieopleidingsproject, waarbij leerlingen zich kunnen bekwamen in restauratietechnieken. Bij de restauratie wordt rekening gehouden met het feit dat het fort in een waardevol natuurgebied ligt. Bijzondere planten in de muren worden voorzichtig verwijderd en tijdelijk op een andere plek gezet. Na restauratie worden ze in een speciale mortel teruggeplaatst. Tijdens de werkzaamheden blijft het fort gewoon open, dus een van mijn tochtjes deze zomer zal zeker ook naar Ritthem gaan. Van de activiteiten die de SCEZ voor de periode na de zomer in voorbereiding heeft, wil ik er hier alvast twee noemen. Op 16 november is er weer een 'Zing Zeeuws!', deze keer in Porgy and Bess in Terneuzen. Ik roep tekstschrijvers en muzikanten op om mee te doen en er evenals vorige keren weer een geweldige happening van te maken. Op 7 december wordt in het kantoor van het waterschap Scheldestromen het symposium 'Waar eens water was' georganiseerd, over de plek van het water in stedenbouwkundige plannen. Moet 'gedempt water' weer worden opengegraven? Een interessante vraag voor beleidsmakers, stedenbouwkundigen en cultuurhistorici. Wim Scholten, directeur Levend erfgoed, agrarisch erfgoed of 'gewoon' deel uitmakend van het Zeeuwse landschap, het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Feit is dat trekpaarden bij Zeeland horen. Vroeger anders dan nu. Vroeger waren trekpaarden eerst en vooral werkpaarden, onmisbaar voor het boerenbedrijf. Tegenwoordig ligt de nadruk meer op het werken met traditionele werktuigen en de instandhouding van het ras. Fascinerend blijft de geweldige kracht van het trekpaard, in combinatie met het goedmoedige karakter en de vasthoudendheid in het werk. Levend erfgoed, agrarisch erfgoed én deel uitmakend van het Zeeuwse landschap, ik zou de trekpaarden niet graag willen missen.

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 2