2012 Jaar van de Historische Buitenplaats Zeeuwse Buitenplaatsen Zomertournee 24 juni en 1 juli Zeeuws Genieten op de Buitenplaats! In Zeeland wordt er een Zeeuwse Buitenplaatsen Zomertournee georganiseerd. Op twee buitenplaatsen - Ter Hooge bij Middelburg en Mon Plaisir in Schuddebeurs bij Zierikzee - vindt een afwisselend middagprogramma plaats voor jong en oud. Het publiek wordt van harte uitgenodigd om te komen picknicken aan het water. In Middelburg bij de grote vijver van Ter Hooge en in Schuddebeurs bij het grand canal. Daar is dan een grote tent JAAR VAN DE geplaatst. De picknickmand kan zelf worden gevuld, maar er kan BLMTENf'uStS °°k een man(l met Zeeuwse lekkernijen worden gereserveerd. Acteurs in achttiende-eeuwse barokkostuums ontvangen het publiek en brengen de tijden van weleer tot leven. Er zijn muzikale intermezzo's en kinderen kunnen stijlvol worden geschminkt. Ook zullen er rondleidingen worden gegeven door medewerkers van de Stichting In Arcadië, Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Zondagmiddag 24 juni picknicken op Ter Hooge (foto links) bij Middelburg en zondagmiddag 1 juli op Mon Plaisir in Schuddebeurs. Dit jaar is uitgeroepen tot het Jaar van de Historische Buitenplaats. De Stichting Themajaar Historische Buitenplaatsen 2012 wil meer mensen in ons land bekend maken met buitenplaatsen en daarmee de aandacht vragen voor het behoud van dit belangwekkende culturele erfgoed. Ooit was de buitenplaats een belangrijk fenomeen en belichaamde zij een bijzondere band tussen stad en land. In voorbije eeuwen telde Nederland vermoedelijk zesduizend of meer grote en kleine buitenplaatsen. Hiervan resteert nu nog slechts tien procent. Deze circa zeshonderd buitenplaatsen zijn verspreid over geheel Nederland. Het doel van het themajaar is de belangrijke culturele waarden die buitenplaatsen vertegenwoordigen bij een groot publiek bekend te maken. Door meer aandacht wordt breder draagvlak voor het behoud van dit belangrijke Nederlandse culturele erfgoed gecreëerd. Het succes van het themajaar wordt groter naarmate meer buitenplaatsen mee doen met activiteiten. Ook organi seert de speciaal hiertoe opgerichte Stichting Themajaar Historische Buitenplaatsen 2012 zelf diverse activiteiten en worden door aanverwante organisaties activiteiten opgezet. Buitenplaatsen in Zeeland Ook Zeeland doet mee, want ook hier zijn er bijzondere buitenplaatsen genoeg die het waard zijn in het zonnetje gezet te worden. In de zeventiende en achttiende eeuw was Zeeland zeer welvarend, wat leidde tot een grote toename van het aantal buitenplaatsen. Rijke kooplieden, regenten en gegoede burgers lieten buitenplaatsen met fraaie classicistische tuinen aanleggen. Deze ontwikkeling bereikte een hoogtepunt in de achttiende eeuw. Veel bezittingen raakten in verval toen het economisch minder ging. Ook de Tweede Wereldoorlog, waaronder de inundatie van Walcheren in 1944 en de daarop volgende herinrichting en herverkaveling, eiste zijn tol. In Zeeland zijn nu nog zeventien, als complex bescherm de historische buitenplaatsen waarbij huis, tuin en park samen een rijksmonument vormen. Daarnaast zijn er nog tientallen buitenplaatsen die minder compleet bewaard zijn gebleven en voormalige buitenplaatsen, de zogeheten Verborgen buitens', waarvan alleen nog restanten aanwezig zijn. In enkele regio's bevindt zich nog een groepering van buitenplaatsen rondom een stad, zoals op Walcheren rondom Middelburg en op Schouwen, nabij Zierikzee (Schuddebeurs). Bijzonder onderdeel van het evenement op de buitenplaats Ter Hooge is op 23 juni de opvoering van het stuk 'Laag Water aan de Schelde' van de componist Gerard von Brucken Fock, in 1859 op Ter Hooge geboren (hij componeerde het stuk aan de vijver van deze buitenplaats)Gerard von Brucken Fock liet zich inspireren door de zee en door de Schelde. Deze 'Hollandse Chopin' genoot een kleine eeuw geleden wereld faam. Mezzosopraan Bernadette ter Heyne en pianist Rien Balkenende brengen Von Brucken Fock en zijn poëtische muziek terug naar de letterlijke geboorteplek van de componist. Voor het avondconcert wordt aan het publiek een bijdrage gevraagd. Ook hier maakt een korte wandeling over de buitenplaats onderdeel uit van het programma, waarbij een inleiding wordt gegeven over de geboorteplek van de componist en de historie van de buitenplaats. Vervolgens vindt het muzikale programma plaats, waarbij het stuk 'Laag Water aan de Schelde' nog aangevuld wordt met liederen van Mahler en Wagner. Houdt u voor alle activiteiten in dit jaar en alle details de website van de SCEZ in de gaten! WWW.SCCZ.nl Zeeuws Erfgoed 3 juni 2012/02 JAARTHEMA

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 3