Archeologisch Nieuws Dertiende Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag Met 82 deelnemers was de dertiende ZAAD op zaterdag 17 maart de drukst bezochte in de geschiedenis, waarmee ook de maximumcapaciteit van de studiezaal in Het Schuitvlot werd bereikt. Meer deelnemers hadden naar Middelburg willen komen, maar moesten worden teleurgesteld. De eerste spreker Korneel Aschman (Stichting In Arcadië) vertelde aan de hand van historische en bouwhistorische gegevens over de ontwikkeling van de Kruisdijkschans bij Sluis. Deze is aangelegd als verdedigingswerk, vervolgens omgevormd tot buitenplaats voor de familie Hennequin en nadien tot boerderij. Het huis, dat op dit moment in opdracht van Het Zeeuwse Landschap wordt gerestaureerd, blijkt nog tot aan het huidige dak grote delen van de zeventiende-eeuwse stenen wachttoren te bevatten. Waar deze lezing paste in het themajaar van de Historische Buitenplaats, hadden alle volgende lezingen een band met het Zeeuws Jaar van het Water. Sven van Haelst (Duikgroep Nehalennia) presenteerde de onderzoeksresultaten van zijn masterthesis aan de Katholieke Universiteit Leuven. Omdat hij al jaren als amateurduiker meewerkte aan het inventariseren van de bodem in de omgeving van de Nehalenniatempel bij Colijnsplaat, had hij die locatie ook als studieobject gekozen. Door oude en nieuwe gegevens bijeen te brengen toonde hij aan dat het bestaande AMK-terrein ter plaatse te klein was. Het resultaat is, dat het monument met nieuwe begrenzingen tweemaal zo groot is als eerst. Frans Beekman (AWN 's-GRAVENhage) toonde mede namens zijn collega Bert van der Valk de resultaten van het karteringsonderzoek (2007-2011) in uitgestoven duinvalleien in de Kop van Schouwen. De resultaten zijn uitgewerkt en gepubliceerd dankzij een subsidie van de Provincie Zeeland in het kader van de Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland (POAZ). Nieuwe gegevens zijn ontdekt over de ontwikkeling van de Schouwse strandwallenkust in de vroege bronstijd, over bewoning in de midden- en late ijzertijd en over de vorming van de Jonge Duinen in de achtste eeuw. De dertiende Zeeuwse Amateur Archeologen Dag, bijgewoond door 82 deelnemers: een nieuw record! Het middagprogramma werd geopend door Michiel Bartels, gemeentelijk archeoloog van Hoorn, met een lezing over het onderzoek bij de versterking van de Westfriese Omringdijk tussen Hoorn en Enkhuizen. Nadruk lag op de onderzoeksmethoden met mobiele opgravingsteams, locatiekeuzes voor onderzoek, waarbij oude kaarten van groot belang bleken, en informatievoorziening aan het publiek. Deze lezing vormde de opmaat voor de presentatie van het AWN-afd. Zeeland-project 'Binnendijken van Zeeland', dat ook met financiering uit de POAZ wordt uitgevoerd. Bas Chamuleau toonde resultaten van het proefonderzoek betreffende binnendijken van Sint-Philipsland en besprak de moeilijk heden voor amateurs bij het opstellen van een bureauonderzoek en plan van aanpak voor boringen in dijklichamen. Uiteindelijk zal de nadruk meer liggen op het bijeenbrengen van de bekende gegevens per dijk in een database, dan op booronderzoek in het veld. Voor de theepauze was een ingelast intermezzo de aanbieding van het schilderij 'Houten voorwerpen uit de beerput' van fijnschilder Piet Rijken. Zes leden van de familie Rijken waren aanwezig bij de aanbieding en onthulling van het schilderij, dat door de familie aan de SCEZ is geschonken. Bruno Janson verzorgde de laatste lezing over vondsten uit uitgegraven grond van de voormalige havenkom van laatmiddeleeuws en vroeg nieuwetijds Arnemuiden, verzameld door een groep 'metaaldetectoristen' in een gronddepot bij Kruiningen. Deze groep heeft al haar metaal- en andere vondsten gefotografeerd, gedetermineerd en gedocumenteerd in een rapport, dat als basis dient voor een boek. De eerste exemplaren van het rapport werden aangeboden aan Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst (WAD) en aan dagvoorzitter Robert van Dierendonck, als vondstmelding bij de SCEZ. Elsbeth de Kuyper-Rijken onthult tijdens de Zeeuwse Amateur Archeologen Dag het schilderij 'Houten voorwerpen uit de beerput' van de hand van haar vader Piet Rijken. De afgebeelde voorwerpen zijn tentoongesteld Ayla Bouwmeester actief voor Probleemloos Toegankelijk Sinds eind januari werkt Ayla Bouwmeester uit Middelburg twintig uur per week op Het Schuitvlot als projectmedewerkster aan het project Probleemloos Toegankelijk. Ze volgt daarnaast een studie Archeologisch Veldassistent te Deventer en kan in het Zeeuws Archeologisch Depot naast haar werkzaamheden aan haar afstudeerscriptie werken, waarbij de SCEZ als opdrachtgever optreedt. Ayla's taken voor Probleemloos Toegankelijk bestaan uit het digitaal invoeren van gescande veldtekeningen, oude fotonegatieven en foto's van opgravingen. Af en toe behartigt zij andere zaken binnen het project, zoals het fotograferen van objecten en het verlenen van assistentie bij het 'uitzoeken' van dozen met vondsten. Ayla Bouwmeester op haar nieuwe werkplek. Zeeuws ErfgOed 5 juni 2012/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 5