Onderzoek en meldingen Tholen Schouwen-Duiveland Noord- en Zuid Beveland Oer-Vlissingers gezocht Ondergronds debat schatgraverij Bij de tentoonstelling UNDERGROUND organiseerde het Zeeuws Museum samen met Edufact en de Werkgroep CultuurHistorie van het Zeeuws Genootschap op 4 februari in de kloosterkelder van de abdij van Middelburg een debat rond de vraag hoe om te gaan met schatgravers en hun vondsten. Sprekers uit binnen- en buitenland gaven in lezingen aan dat er veel uiteenlopende meningen zijn over wat schatgraverij is en hoe daarmee om te gaan. Duidelijk werd wel dat schatgraverij in twee categorieën is in te delen: het zoeken van metaalvondsten met een detector en het opgraven van gesloten vondstcontexten als water- en beerputten. Pieterjan Deckers (Vrije Universiteit in Brussel) en Annemarieke Willemsen (Rijksmuseum van Oudheden Leiden) waren pleitbezorgers van een andere (wettelijke) omgang met 'metaaldetectoristen': hiervoor zou in Nederland en ook in Vlaanderen beleid moeten worden ontwikkeld vergelijkbaar met de Portable Antiquities Schemes in Engeland, waarbij metaaldetectie begeleid wordt door beroepsarcheologen en als een welkome aanvulling wordt gezien op de specifieke kennis van metaalvondsten en archeologische gebieden. In Zeeland heeft de Werkgroep Metaalvondsten Zeeland van de AWN al zo'n kanaliserende Oudere vondstmeldingen Tholen De heer F. van den Kieboom, gemeentearchivaris van Tholen, meldde diverse oudere vondsten: merendeels oude funderingsresten die bij graafwerkzaamheden zijn aangetroffen en waarvan medewerkers van gemeentewerken foto's maakten. Het betreft funderingsresten in De Bresstraat te Sint-Maartensdijk in 1983, muurresten van de Westpoort te Sint-Maartensdijk in 1984, resten van de nieuwe waterpoort langs de Kaaij te Tholen in 1978, resten van de Vossemeersepoort (stadspoort) te Tholen in 1986, resten van de oude Slikpoort in de Cromvliet in Tholen in 1978, muurresten in de Kruittorenstraat te Tholen in 2002 en verder nog resten van een natuurstenen straatje met een karrespoor in Onder de Linden in Sint-Maartensdijk in 1986. Tevens leverde de heer Van den Kieboom fotomateriaal aan van een opgraving door de AWN bij Poortvliet in 1987, waarbij belangrijke Romeinse resten zijn aangetroffen, onder meer de restanten van een inheemse houten boerderij. Een andere opmerkelijke vondst was een (eiken)houten scheepswrak, dat bij graafwerkzaamheden in 1882 in de Vijftienhonderdgemetenpolder in de omgeving van de Roolandsedijk is ontdekt. Mogelijk bevinden de resten zich nog in de bodem. Documentatie detectorvondsten Schouwen-Duiveland De heer E. Pekelder uit Oosterland toonde op 1 februari een selectie uit een hoeveelheid metalen voorwerpen die hij in de omgeving van zijn woning ten zuidwesten van Oosterland met een metaaldetector heeft gevonden. De meeste vondsten dateren uit de nieuwe tijd, enkele uit de late middeleeuwen. De heer Rob van der Zande uit Ouwerkerk schonk een door hem samengesteld rapport met de sprekende titel Verloren of weggegooid en weer terug gevonden. Oude rommel uit de grond. Het bevat een met zwart-witfoto's geïllustreerd overzicht van zijn detectorvondsten in Ouwerkerk en elders op Schouwen-Duiveland. functie. Wellicht kunnen de resultaten van dit debat de opmaat zijn voor een bredere landelijke discussie omtrent de omgang met metaaldetectie. Ron Wielinga, voorzitter van de AWN-afdeling Zeeland, hield het gehoor voor dat de amateurarcheologen van zijn vereniging zich in hun activiteiten aan de wettelijke bepalingen houden. Namens de gemeente Vlissingen maakte toenmalig wethouder Piet Polderman, verantwoordelijk voor archeologie binnen zijn gemeente Vlissingen, duidelijk dat wat hem betreft paal en perk gesteld moet worden aan de tweede vorm van schatgraverij. De SCEZ ondersteunde de standpunten zowel ten aanzien van metaaldetectie als de verwoestende schatgraverij. Robert van Dierendonck riep de gemeenten in Zeeland op in hun beleid en handhaving nu duidelijk op te treden tegen die vorm van schatgraverij, waarbij de originele context van vondsten verregaand vernield wordt. Anderzijds gaf hij toe dat die in het verleden illegaal opgegraven vondsten kennis bevatten die van belang is voor de Zeeuwse archeologie en geschiedenis. De SCEZ staat dan ook open voor de melding van alle archeologische vondsten, ook van schatgravers. Sloop van de nieuwe waterpoort te Tholen 1978). Archeologische waarnemingen Kortgene Op 28/29 februari en 1 maart zijn aan het begin van de Kaaistraat en op het plein/plantsoen voor de PKN-kerk van Kortgene in opdracht van de gemeente Noord-Beveland acht kleine proefsleufjes gegraven om kabels en leidingen op te sporen, als voorbereiding op rioleringswerkzaamheden die later in het jaar worden uitgevoerd. Bij Gemeentewerken was bekend dat in de Kaaistraat een oude klinkerweg heeft gelegen, die bij werkzaamheden al eerder tevoorschijn kwam. De SCEZ voerde tijdens de graafwerkzaamheden een archeologische inspectie uit om te zien of bijvoorbeeld die klinkerweg nog aanwezig was en zo ja op welke diepte, en of hij behoudenswaardig was. Volgens een rapport van het archeologisch adviesbureau RAAP gold een hoge verwachting van resten van het zeventiende- en achttiende-eeuwse stratenpatroon; voor kerk en kerkhof bovendien een hoge verwachting van goed geconserveerde, archeologische resten van beide. Verder was bekend dat tot in de jaren vijftig van de vorige eeuw tegen de kerk het gebouw stond van de openbare lagere school (gebouwd circa 1880, gesloopt 1954). Bent u een oer-Vlissinger? De gemeente Vlissingen en de Walcherse Archeologische Dienst zoeken Vlissingers voor oud-DNA-onderzoek. Aanmelden tot 22 juni: www.archeologiewalcheren.nl Zeeuws ErfgOed 6 juni 2012/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 6