Walcheren enkele brede grachten met daarin muurresten had waargenomen en gedocumenteerd. Deze zouden hebben toebehoord aan het laatmiddel eeuwse kasteeltje Pronkenburg, waarover verder weinig bekend is. Voor de drainage is een lange sleuf van 120 meter lang en 40 centimeter breed langs de Oostambachtweg gegraven, in het noordelijke deel van het terrein. Haaks op en in het zuidelijke deel van de lange sleuf zijn nog eens vier sleufjes van elk 25 meter gegraven. In de sleuven zijn enkele sloten en mogelijke delen van grachten waargenomen. Deze liepen in de richting van de in 1981 aangetroffen archeologische resten en sporen. Verder zijn uit de sporen enkele aardewerkfragmenten uit de periode veertiende/ vijftiende eeuw verzameld. In het grootste deel van het terrein was bovendien een enkele decimeters dikke donkere cultuurlaag aanwezig met daarin veelal laatmiddeleeuwse baksteenfragmenten. De gedocumenteerde sporen vormen een aanvulling op de vondsten uit 1981, waardoor meer inzicht is verkregen in de middeleeuwse inrichting van dit terrein. Kapelle, Pronkenburg. Drainagesleuf met rechts een donkere verkleuring: de aanzet van een gracht of brede sloot met middeleeuws baksteenpuin. Bij de graafwerkzaamheden zijn op de meeste plaatsen archeologische resten en sporen waargenomen: resten van de vroegere school, menselijke begravingen en een waterput. De archeologische waarden, daterende uit de nieuwe tijd (na 1500), bevonden zich in de meeste gevallen op een diepte van 50 tot 70 centimeter onder het straatniveau of onder het maaiveld van het plantsoen. De klinkerweg is niet gevonden. Menselijke resten, aangetroffen bij de archeologische inspectie in Kortgene. Binnenstad Goes Op 15 maart meldde mevr. M. Vanhommerig van de gemeente Goes de vondst van een waterput en een mogelijke beerput aan de achterkant van het pand Grote Markt 16 in Goes. Hier werden funderingssleuven uitgegraven voor een aanbouw. In de putten is geen vondstmateriaal aangetroffen. Kapelle: nieuwe sporen Pronkenburg? Op 2 en 3 april voerde de SCEZ een archeologische begeleiding van graafwerkzaamheden uit op een stuk grasland, grenzend aan de uitbreidingswijk Overtieringe te Kapelle. In opdracht van de gemeente Kapelle zijn daar onder meer drainagesleuven en boomplantgaten gegraven om een parkachtig speelveld te creëren. Aanleiding tot de begeleiding was het feit dat bij de aanleg van een nieuwe sloot langs de zuidkant van het terrein in 1981 de voormalige assistent-provinciaal archeoloog Bas Oele Oplevering Romeinse terp en dijk Serooskerke Eind februari is als afronding van de archeologische werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe N57 op Walcheren de visualisatie van de Romeinse terp en deel van een bijbehorende Romeinse dijk opgeleverd aan de Wattelsweg, ten zuidoosten van Serooskerke (Walcheren). Voorjaar 2008 voerde ADC ArcheoProjecten uit Amersfoort daar een opgraving uit. Hieruit bleek dat al rond 175 na Chr. de invloed van de zee via een geul in het schorren- en slikkenlandschap duidelijk aanwezig was. Om een droge plaats in het gebied te creëren werd op de oostelijke oever van die geul een 80 centimeter hoog terpje aangelegd met een diameter van 8 meter. Inheemse bewoners van het gebied bouwden dit terpje rond 200 na Chr. met schorrenplaggen. In verbinding met dat terpje stonden ook de sporen van twee Romeinse dijkjes, de oudste gebouwd uit plaggen van veen en schorrenklei, de jongste net als het terpje uit plaggen van enkel schorren- klei. De lage dijkjes beschermden een oostelijk gelegen weidegebied tegen overstromingen. Dat ook toen dat niet altijd lukte blijkt uit het feit dat na een overstroming de tweede dijk moest worden aangelegd. De aangetroffen dijkjes en terp zijn de eerste Romeinse en daarmee de oudste in hun soort in Zeeland. Na 250 na Chr. overstroomde het hele gebied en werden dij ken en terpje afgedekt met een kleilaag. Op de flanken van het terpje lagen afvalpakketten met grote hoeveelheden mosselschelpen. Berekend is dat op de terp in een klein aantal zomersei zoenen 5.500 kilo mosselen zijn verwerkt, te veel voor uitsluitend directe consumptie. Het vermoeden is dan ook dat de mosselen op de terp zijn Gereconstrueerde Romeinse terp en dijk aan de Wattelsweg bij Serooskerke (Walcheren). verwerkt tot mosselconserven of tot een soort vissaus. Het ontwerp voor het zichtbaar maken van de archeologische gegevens op deze plaats werd in opdracht van Rijkswaterstaat gemaakt en uitgevoerd door ADC Heritage uit Amersfoort en DS landschapsarchitecten uit Amsterdam. Met de 'reconstructie' van terp en dijk en een bijbehorend informatiebord heeft Zeeland er weer een nieuw publieksmonument bij gekregen ter herinnering aan een belangrijke vondst voor de kennis van de Zeeuwse archeologie en het Zeeuwse landschap. Zeeuws ErfgOed 7 juni 2012/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 7