Zeeuws-Vlaanderen Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Melding van archeologische vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wanneer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefonisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E jjongepier@scez nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdagmiddag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in locatie De Burg Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldwaarde wordt niet getaxeerd), vondst meldingen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreekuren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 5 juni, 3 juli, 7 augustus en 4 september van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Archeologische inspectie Bootstraat, Aardenburg In maart verrichtte de SCEZ een archeologische inspectie tijdens rioleringswerkzaamheden in de Bootstraat te Aardenburg. In het verleden waren in het westelijke deel van deze straat vuurstenen voorwerpen, waaronder een geslepen bijl, uit de steentijd gevonden en in de omgeving van het oostelijke deel van de straat crematieresten uit de Romeinse tijd. Tijdens de inspectie is in het uiterste westelijke deel van de straat een intacte podzolbodem vastgesteld, die na de laatste ijstijd in het zand is gevormd. Resten uit de steentijd en/of Romeinse tijd zijn niet aangetroffen; wel kwamen enkele aardewerkfragmenten uit de nieuwe tijd aan het licht. Podzolbodem in een rioleringssleuf in de Bootstraat in Aardenburg. Aardenburg, Draaibrugse weg Op 6 april meldde de heer Ph. Legrand uit Oostburg de vondst van een tinnen speelpenning en een voetje van een kandelaar uit de late middeleeuwen. Deze voorwerpen waren afkomstig uit een donkere cultuurlaag in het talud van een sloot, die recentelijk is gegraven langs de Draaibrugseweg bij Aardenburg. De SCEZ verrichtte ter plekke archeologische waarnemingen en documenteerde de cultuurlaag. Waarschijnlijk kan de laag in verband worden gebracht met de toegang tot de middeleeuwse haven van Aardenburg. boringen. Er waren vijf brede donkere sporen zichtbaar, waaruit opnieuw diverse Romeinse scherven en enkele dakpanfragmenten konden worden opgeraapt. Uit de boringen bleek dat de sporen maximaal 90 centimeter diep waren. De betekenis van de sporen is nog niet bekend. Middeleeuws metaal uit Sluis De heer J.P. Schoutens (zie ook hierboven) meldde de vondst van laatmiddeleeuwse metalen voorwerpen uit Sluis, waaronder enkele zegelstempels. Waterput IJzendijke De heer H.J. Rombaut trof tijdens werkzaamheden in zijn tuin aan de Gouverneurstraat 4 in IJzendijke een oude waterput aan. Hieruit heeft hij diverse aardewerk fragmenten verzameld en bij de SCEZ aangemeld. De scherven dateren in hoofdzaak uit de zeventiende eeuw. Middeleeuwse vondsten Biervliet Op 21 en 23 maart documenteerde de SCEZ enkele muur- en/of vloerresten langs de N61, direct ten zuiden van de Geertruidadijk bij Biervliet, na een vondstmelding van mevrouw M. Moelker van Rijkswaterstaat. De resten waren op meer dan een meter diepte aangetroffen in een leidingensleuf langs het fietspad. Gezien het baksteen formaat van 26 x 12,5 x 6 centimeter en enkele fragmenten van grijsbakkend aardewerk dateren de resten uit de veertiende/vijftiende eeuw. Van middeleeuwse bebouwing op deze locatie was tot op heden niets bekend. Middeleeuwse cultuurlaag in een slootkant langs de Draaibrugseweg bij Aardenburg. De heer J.P. Schoutens uit Retranchement had al eerder archeologische sporen geïnspecteerd, die bij graafwerk zaamheden langs de Draaibrugseweg voor de nieuwe rondweg bij Aardenburg te voorschijn kwamen. Uit die sporen verzamelde hij meerdere Romeinse aardewerk fragmenten. Naar aanleiding van zijn melding verrichtte de SCEZ op 13 maart archeologische waarnemingen en 1 Sleuf met baksteenresten langs de N61 bij Biervliet. Zeeuws Erfgoed 8 juni 2012/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 8