Over het water terug in dorp en stad 2012 'Zeeuws jSarvan het Water 7 December: symposium Waar eens water was In veel Zeeuwse dorpen en steden is in de loop der tijd veel water gedempt. Ideeën en plannen om dat water weer open te graven zijn er, anders dan in veel plaatsen buiten onze provincie, echter nauwelijks. Tijd dus voor een bezinning. In het kader van het Zeeuws Jaar van het Water organiseert de SCEZ daarom in samenwerking met het waterschap Scheldestromen op 7 december een symposium over deze thematiek. Welke mogelijkheden en beperkingen, uitdagingen en randvoorwaarden zijn er om het water weer een plaats te geven in dorp en stad, op plaatsen waar het eerder is gedempt? Het programma van het symposium 'Waar eens water was heeft inmiddels vaste vorm gekregen. Tussen de opening door dijkgraaf Toine Poppelaars en de slotbeschouwing door gedeputeerde Sjoerd Heijning, zullen enkele deskundige sprekers hun visie geven op de mogelijkheden en onmogelijkheden om water weer terug te brengen in Zeeuwse dorpen en steden. Aad de Klerk (SCEZ) zal het cultuurhistorisch perspectief schetsen. Marjo van Loon van de gemeente Gouda zal de ervaringen met het project Hollandse Waterstad met ons delen. Wethouder van Hulst Diana van Damme-Fassaert heeft toegezegd het project Nieuwe Bierkaai toe te lichten. Vanuit de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed zal Ellen Vreenegoor stilstaan bij de archeologische randvoorwaarden en consequenties van 'waterplannen'. De hydrologische/waterstaatkundige invalshoek staat centraal in de bijdrage van Piet-Hein Nelissen als coördinator stedelijke plannen van het waterschap Scheldestromen. Jan-Willem Bosch (Bureau Bosch en Slabbers) zal tenslotte de stedenbouwkundige context voor zijn rekening nemen. Als (mid)dagvoorzitter zal Tjerk van der Meer optreden. Het belooft een inspirerende themamiddag te worden die vooral voor beleidsmakers en -uitvoerders, ontwerpers stedenbouwkundige en cultuurhistorici van belang is. Andere belangstellenden zijn uiteraard evenzeer hartelijk welkom. Tijd: vrijdag 7 december, 13.00 tot circa 17.00 uur Plaats: kantoor waterschap Scheldestromen, Kanaalweg, Middelburg Deelname is gratis, maar alleen na aanmelding via www.scez.nl/watersymposium onder vermelding van naam en werkkring of functie. Na aanmelding (tot uiterlijk 26 november) volgt een bevestiging in de vorm van het gedetailleerde programma. Tot 1920 lag er een gracht rondom het kerkhof van Colijnsplaat; in dat jaar werd het water gedempt ter wille van de volksgezondheid. Zeeuws Erfgoed 12 september 2012/03 CULTUURHISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 12