Erfgoed Allerlei PUBLICATIES SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Ann Diels, Willem van Oranje, heerser en huisvader (Middelburg: Zeeuws Museum, 2012) 48 pag. Tentoonstellingscatalogus met daarin een beschrijving van alle tentoongestel de werken. Uitgegeven ter gelegenheid van de gelijknamige tentoonstelling die vanaf 31 maart t/m 27 mei 2012 te zien is geweest in het Zeeuws Museum. Zeger van Mersbergen, Michiel de Ruyter, Kroontje reeks 314 (Groningen: Noordhoff, 2011) 20 pag.; ill., tek., foto's, ISBN 978-90-01-78954-1. Een boekje voor de basisschooljeugd over het leven van Michiel de Ruyter waarin in zeven hoofdstukjes zijn carrière en de Nederlandse Gouden Eeuw aan bod komen. Met lijst van moeilijke woorden en lijst met verder te lezen literatuur. Ineke Marjee Paauwe, Jeugdherinneringen van een schoolmeisje uit Yerseke (Middelburg: De Drvkkery/Schrijverspodium, 2012) 182 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-70174 64-4. De in 1955 geboren auteur vertelt in dit boek over haar jeugd in Yerseke in de tijd van de wederopbouw in de jaren vijftig en zestig. Het twintigtal hoofdstukjes is vooral thematisch ingedeeld. Zo zijn er hoofd stukken over de lagere school, spelletjes op school en thuis, vakantiebezigheden, winkels, de gasfabriek, beroepen, werkzaamheden, mosselfeesten en de winter van 1963. Met een inleiding, fotoverantwoording en dankwoord. Ernst Jan Rozendaal, Hier 20 jaar Bbf (Amsterdam: Carrera, 2012) 320 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90 4881312-4. In negentien hoofdstukken die lezen als een roman vertelt Rozendaal het verhaal van Nederlands bekendste popgroep van het begin tot heden. Overigens start de proloog met het motorongeluk van drummer Chris Götte, want die loopt als een scheidslijn door de geschiedenis van de band. Doordat alle bandleden en intimi meewerkten en de auteur ook van materiaal voorzagen, is het een intieme bandbiografie geworden. Voorzien van heel veel fotomateriaal. Bevat alleen een dankwoord en geen directe verwijzingen of bijlagen (deze zijn via internet te vinden). George Sponselee en Eddie Prince, Hengstdijk. Het dorp en zijn parochie (Hengstdijk: Stichting Behoud Catharinakerk Hengstdijk, 2012) 114 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-94 6190-838-4. Dit boekje bestaat uit de bewerking van twee eerder verschenen boeken: Beknopte geschiedenis van de parochie van de H. Catharina te Hengstdijk van G.J.G. Bongenaar uit 1948 en Geschiedenis van Hengstdijk door dezelfde auteur uit 1956. Teksten zijn aangepast aan de moderne spelling en overlapping is weggelaten. In een vijftiental hoofdstukjes wordt ingegaan op de geschiedenis van dorp en kerk, waarbij ook de familie Van Genk, pastoor Emericus de Kerf en de kunstschatten van de kerk zoals de luidklok, windwijzer, altaar, doopvont en gebrandschilderde ramen en orgel aan bod komen. Pieter Tak, bewerkt door Marcel van den Driest, Onze vriendelijke republik einse reis (Zoetermeer: Free Musketeers, 2012) 166 pag.; ill., tek., grav.; ISBN 978-90-484-2365-1. Dit is een hertaling en transcriptie van het in de Zeeuwse Bibliotheek berustende handschrift 'Journaal eener reijse die de heeren Jacobus Thehoff en Cornelis van den Driessen vergezeld door Pieter Tak Anthz. hebben gedaan door de Zeven Vereenigde Provintien in den jare 1789.' Van den Driest voorzag het geheel van een inleiding en commentaar met eindnoten, register van personen en geraadpleegde literatuur en websites. M.A. Verhulst, 'Als ketelbink naar zee (2012) 180 pag. Het levensverhaal van de schrijver, althans slechts van zijn vijftiende levensjaar, want dit verhaal vertelt van zijn eerste reis aan boord van het schip Aagtekerk, waar hij een half jaar als 'ketelbinkie' meevoer van Rotterdam naar Afrika en via de Middellandse Zee weer terug naar huis. Een reis waar men, anders dan tegenwoordig, heel wat meer meemaakte dan vele dagen zee en een verblijf in de haven alleen. Tijdschriften Zeeland 22/2 (2012) 41-80. Slechts twee artikelen in dit nummer van Zeeland. T.J. de Koning vond nieuwe aanknopingspunten over onbekende brieven van de Zeeuwse kapitein David Jansz. van de watergeuzen, die zich als spion bij de Spanjaarden aanbood. L.A. Tange en Jan Zwemer vergeleken de 'Verschuivingen in de sterfte op Schouwen en westelijk Walcheren in het midden van de negentiende eeuw.' Niet minder dan vijf pagina's in memoria, omdat het KZGW in de afgelopen maanden onder meer Wim Dirksen, Henk en Ruud Visscher- Passmann en Nel Ginjaar-Maas ontvielen. De rubrieken aanwinsten en twee boekbesprekingen sluiten dit nummer af. Zeeuws Tijdschrift 62 54 (2012) 74 pag. Dit themanummer is grotendeels gewijd aan Scoop, de organisatie die per 1 juli bij de Zeeuwse Bibliotheek haar kantoren betrok. Er is een inter view met directeur Dick van den Bout, SCP-directeur Paul Schnabel geeft zijn visie op het instituut, de redactie sprak met acht medewerkers over de werkzaamheden en in twee andere artikelen wordt gekeken naar de leefbaarheidsmonitor en de jeugd- monitor van Scoop. Kleinere bijdragen zijn er onder meer van René de Visser over de houtsneden van Shiko Munukata, van Albert Clement over de renaissancecomponisten Ghiselin Danckerts en Lupus Hellinck, en Menno Steketee vergelijkt de smaak van gekweekte en wildgevangen vis. Heem- en oudheidkundige bladen Sint-Philipsland De Cronicke van den lande van Philippuslandt, uitgave van de heem kundekring "Philippuslandt" (2012,1) begint met een verslag over de aankoop van de weegbrug in Sint-Philipsland door de heemkundekring; J. Mol haalt herinneringen op aan de weegbrug. Ook in dit nummer het jaarverslag 2011 en de notulen van de algemene ledenvergadering op 26 april 2011. Het tijdschrift is verder gevuld met een uitgebreid artikel over de opkomst en het opheffen van de tramlijn Steenbergen-Brouwershaven. De plannen voor de aanleg werden in 1892 bij de gemeenten ingediend. Een in het leven geroepen comité kreeg eind 1893 subsidie van Gedeputeerden Staten voor het aanleggen en exploiteren van de tramlijn. De aanleg van de verschillende trajecten, de veranderingen, alle voorkomende werkzaamheden en het dienstdoende personeel worden besproken. Ook het reilen en zeilen in oorlogstijd en daarna komen aan bod. Na de Watersnoodramp in 1953 is de lijn Anna Jacobapolder-Steenbergen nog in gebruik geweest voor het herstel van de dijken bij Nieuw-Vossemeer; in 1955 heeft een laatste transport plaatsgevonden. Een straatnaam in Sint-Philipsland herinnert ons aan het tramtijdperk, en ook het vervallen spoorbrugje over de Bruintjeskreek en wat keien van de los- en laadplaatsen die nog zijn overgebleven. Schouwen-Duiveland Stad en Lande, het tijdschrift van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland (april 2012), is voor het grootste deel gevuld met verslagen van de verschillende commissies. S. den Haan schreef ter gelegenheid van het jaar van de historische buitenplaats het stuk 'Basters Buytensorge in Schuddebeurs 1751-1819'. Job Baster, zoon van een wijnkoper en keurmeester van meekrap, heeft zich intensief beziggehouden met tuinieren en het schrijven daarover. Hij stichtte de kleinste buitenplaats van Noordgouwe, in Schuddebeurs. Daarnaast bezat Baster zijn hof aan 't Vrije in Zierikzee. De auteur bespreekt in dit artikel het leven van Job Baster en zijn familie en de beplanting van zijn hoven. F. Westra geeft een aanvulling op een stuk in de vorige aflevering van het tijdschrift over de gedenksteen van de meestoof De Nijverheid bij Capelle op Duiveland, die van 1869 tot 1907 bestaan heeft. R. van Langeraad steekt de loftrompet over de eigenaar van de Zeeuwsche Boekhandel in Zierikzee: Cor Pols, een groot liefhebber van de geschiedenis van Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van een onbekende foto in een uitgave van Pols uit 1997 geeft Van Langeraad een verslag van de huldiging van burgemeester A.C. van der Have in 1951. Door H. Doeleman wordt Piet Boot in een in memoriam herdacht. Walcheren De Wete (2012, 2) opent met 'Een waardige dochterkerk. De Onze-Lieve-Vrouwe-ter-Sneeuwkapel in Veere', van J. Midavaine. De kerk werd gebouwd nadat in 1795 rooms-katholieken in Nederland een eigen kerk mochten stichten. Tot de sluiting in 1966 heeft de kerk steeds met moeilijkheden op verschillend gebied te kampen gehad. A. de Klerk prikkelt op papier onze neuzen met niet al te smakelijke gegevens over stankoverlast in de loop der tijden, veroorzaakt door rottend vlas, stinkend bleekwatersop en illegaal lozende toiletten. Aan de Oude Vlissingseweg hebben veel buitenplaatsen en herenhuizen gestaan. J. Kaljouw heeft sinds 2007 over een aantal ervan geschreven in De Wete. In dit nummer gaat het over het herenhuis Huize Abeele, dat gelukkig nog bestaat en samen met de vroegere herberg Bellevue in Groot Abeele te bewonderen valt. A. Bosselaars laat zien dat oude prentbriefkaarten vaak goed te dateren zijn. Hij maakt daarbij gebruik van gegevens in oude kranten en combineert die met de nummering van de kaart. Lichtdrukkerij Van Straalen in Middelburg heeft twintig jaar prentbriefkaarten gedrukt en de auteur vertelt over het reilen en zeilen van deze drukkerij. Van F. van den Driest volgt een lang artikel naar aanleiding van een korte uitdrukking van Jan Vader: over het volksvoedsel de aardappel. Over aardappelrassen, ziekten, prijzen en meer bijzonderheden betreffende de aardappel blijkt heel wat te melden te zijn. Zeeuws Erfgoed 13 september 2012/03 ERFGOED ALLERLEI

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 13