I Museumnieuws Neptunus op Het Schuitvlot Terra Maris viert middeleeuws festijn Juli en augustus stonden bij Terra Maris in Oostkapelle in het teken van het middeleeuws festijn 'Spelen en spijzen'. Het decor was de middeleeuwse verdedigingstoren die ook beklommen kon worden. Hoogtepunt waren de demonstraties schapen drijven met Bordercollies. De 'herders' met hun honden dreven de kudde Drentse heideschapen langs een bepaalde route of zonderden een aantal schapen van de kudde af. En het publiek mocht daarbij helpen! In een herbergachtige sfeer zittend op strobalen kon de honger worden gestild. Er was muziek, drank, een kookpot met pruttelende soep en een vuur met gebraden vlees. Kinderen bakten hun eigen stokbroodje boven een vuurtje en vermaakten zich met middeleeuwse spelletjes. De middeleeuwse sfeer werd verhoogd door optredens van de kwakzalver, de kruidenvrouw, de lastpost, de stroper, een verdwaalde ridder en een danseres. Stadhuismuseum Zierikzee in een nieuw jasje In april van dit jaar is het vernieuwde Stadhuismuseum Zierikzee geopend. Het nieuwe museum is een voortzetting van twee samengevoegde, verouderde musea: het Stadhuismuseum en Maritiem Museum in Zierikzee. Het Stadhuis is na grondige restauratie en verbouwing, een gemoderniseerd en aantrekkelijk museum geworden. Het laat de historische band tussen de stad, het eiland en de zee zien. De collectie wordt ingezet om zoveel mogelijk mensen de geschiedenis van Zierikzee en omgeving te laten ontdekken en ervaren. Het museum maakt gebruik van multimedia, voice-over, beamerprojecties, ledlicht, digitaal geluid en computeranimaties, maar deze zaken hebben niet de overhand. De aantrekkingskracht van het nieuwe museum schuilt nog steeds vooral in de bijzondere collectie en het gebouw. Het is een sfeervol museum waar bezoekers geïnformeerd en verrast worden. Veertig jaar Streekmuseum De Meestoof Volgend jaar bestaat Streekmuseum De Meestoof 40 jaar. Ter gelegenheid van het jubileum is de langste merklap ter wereld 'Door Ons Gedaen' nu in het museum te zien. Onder het motto 'We lappen het samen' wordt deze winter een Thoolse merklap gemaakt. Eef de Jonge, ambassadrice van de merklap 'Door Ons Gedaen', begeleidt het proces. Er wordt gestreefd naar een Thoolse merklap van 20 meter, die bij de opening van het museumseizoen 2013 wordt gepresenteerd aan het publiek en daarna een vaste plaats in het museum krijgt. De merklap 'Door ons Gedaen, de langste merklap ter wereld, is nu te zien in Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Scene met realistische figuren gemaakt door Gerry Embleton (foto Jan van Oosten). Broodjesbakken tijdens middeleeuws festijn bij Terra Maris (foto André van der Velde). In het kader van het Zeeuws Jaar van het Water is op SCEZ-locatie Het Schuitvlot een raamvitrine met dit thema ingericht. Het Zeeuws maritiem muZEEum verleende zijn medewerking door het beschikbaar stellen van een van hun collectiestukken, de sierlijst met Neptunus. De sierlijst met Neptunus is een bijzonder object met een onduidelijke voorgeschiedenis. Archief- en brononderzoek leveren geen sluitende verklaring waar het voorwerp oorspronkelijk vandaan komt. Het voor werp wordt in het openingsboekje van het Van Dishoeckhuis uit 1819 vermeld als "het beeld van Neptunes dat eertijds op de Beursbrug prijkte". Maar bij de ontdekking van het voorwerp in 1990 op zolder van het Stedelijk Museum Vlissingen, dacht men dat het een onderdeel van een boerenkar of versierde wagen was. Dat lijkt onwaarschijnlijk vanwege het grote formaat, het voorwerp is 2 meter 60 lang. In 2009 was maritiem historicus Jan Parmentier overtuigd dat het houtsnijwerk diende ter versiering van een schip aan de achterzijde (de spiegel). Dat zou heel goed kunnen, maar in de fotodatabase van het gemeentearchief Vlissingen Neptunus in de raamvitrine van Het Schuitvlot in Middelburg. Zeeuws Erfgoed 15 september 2012/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 15