MuseumNa 8 Museum Arnemuiden vernieuwt en breidt uit Ontdek de Zeeuwse Ziel tijdens de Zeeuwse MuseumNa|8 2 november 21)12 vanar 20. DO uur entree i eere Ontdek de Zeeuwse Ziel www.museumarnemuiden.nl bevindt zich een foto van een gravure met de bewuste brug. De vorm van het contra gewicht van de brug heeft dezelfde vorm als de grondplaat van het voorwerp. Maar de gravure laat geen versiering van Neptunus zien. Misschien is het de andere kant van de brug? De afmetingen van het object komen overeen met eenzelfde soort klapbrug in Goes, dus het zou het wel kunnen zijn. Helaas kan geen enkel archiefstuk of afbeelding dat bevestigen. Het is dus niet met zekerheid te zeggen of de Neptunus uit het muZEEum ook daadwerkelijk afkomstig is van de Beursbrug. Bron: Den Spiegel, Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen, Jaargang 30, nummer 1 - januari 2012, auteur: Dick Broers. Gezicht op de Beursbrug, foto van een gravure (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen). Zeeuws Het Museum Arnemuiden heeft de afgelopen maanden een belangrijke uitbreiding en intensieve vernieuwing ondergaan. Na overeenstemming met de gemeente Middelburg heeft de Stichting Oudheidkundig Museum het gehele voormalige gemeentehuis aan de Langstraat in gebruik genomen en dit heringericht. Het nieuwe gedeelte (de in 1987 aangebouwde achter vleugel) en een gedeelte van het bestaande museum (voorste deel en bovenverdieping) is volledig door vrijwilligers van het museum aangepast, geverfd en opnieuw ingericht. Aan de achterzijde hebben nu ook de Stichting Behoud Hoogaars en de Stichting Historische Scheepswerf C.A. Meerman een ruimte in gebruik voor documentatie, tekeningen, scheepsmodellen en dergelijke. Streekdracht Een gedeelte van de bovenverdieping wordt ingericht als expositieruimte voor de Arnemuidse streekdracht. Een enthousiaste groep van circa twintig vrouwelijke vrijwilligers heeft de afgelopen winter de circa vijftien modelpoppen onder deskundige leiding van Sylvia van Dam, conservator van het Museum De Schotse Huizen in Veere, gemaakt. De klederdrachtenexpositie toont de opvolgende Arnemuidse streekdracht van 1870, begin twintigste eeuw, midden twintigste eeuw en heden. De expositie is opgebouwd rond vier thema's: 1. een Arnemuids vissersgezin koopt oorijzers bij goudsmid Minderhoud in 1870; 2. visleursters op de markt van Middelburg in 1930/1940; 3. Arnemuidse vrouwen in het klederdrachtwinkeltje van De Troye; 4. garnalenpellen en netten boeten op de visserijdag. Dit seizoen zijn er in elk geval al twee scènes te bezichtigen. Visserij Een ander hoofdonderwerp van het museum is de visserij. Te zien is de fototentoonstelling van Jhr. W.F. den Beer Poortugael te Veere over de Arnemuidse vissersvloot in Veere in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Deze expositie met circa honderd unieke foto's van de Arnemuidse vissers in de haven van Veere trok het afgelopen seizoen veel bezoekers. Archeologische vondsten Eveneens valt dit seizoen de archeologische thema tentoonstelling 'De Dokke' van Bruno Janson en andere schatgravers weer te bezichtigen, zij het dat een aantal nieuwe vondsten wordt tentoongesteld. De opgravingen uit de bouwput aan de Clasinastraat omvatten circa 2.000 archeologische voorwerpen uit de periode 1400-1550 zoals munten, rekenpenningen, pelgrimsinsignes en gebruiksvoorwerpen. 't Uusje van Eine en Van Vollenhoven Andere ruimten zoals 't Uusje van Eine en de expositie ruimte met de collectie-Van Vollenhoven zijn heringericht. Ook de grafzerken, de schilderijen en de scheepsmodellen komen nu veel beter tot hun recht. Er zijn plannen om een ruimte van het museum in te richten als gedachtenisruimte voor de omgekomen vissers bij tal van rampen op zee gedurende de laatste twee Na vijf eerdere succesvolle edities organiseren de Zeeuwse musea samen met de SCEZ weer een Zeeuwsbrede Museumnacht, op vrijdagavond 2 november als afsluiting van het Museumseizoen en de Maand van de Geschiedenis. Gedurende deze speciale avondopenstelling organiseren de musea voor jong en oud een scala aan activiteiten rondom het thema 'Ontdek de Zeeuwse Ziel'. Het programma start 's avonds om acht uur met allerlei kinderactiviteiten. Daarna nemen verhalenvertellers het estafettestokje over, gevolgd door muziek. Onder het genot van een hapje en een drankje loopt het programma door tot middernacht. De entree tijdens de MuseumNa|8 is 1 euro, een symbolisch bedrag omdat musea veel meer waard zijn dan 1 euro! Kijk voor het activiteitenprogramma op www.zeelandmuseumland.nl of www.scez.nl laat u verrassen! Thema van de MuseumNa\8 is Ontdek de Zeeuwse Ziel' eveneens de slogan van de website van de Zeeuwse musea www.zeelandmuseumland. nl. Zeeuws Erfgoed 16 september 2012/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 16