Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen Schouwen-Duiveland Gebeeldhouwd marmeren hoofd van Willem de Zoete van Lake, afkomstig van zijn grafmonument uit de Sint-Janskerk in Sluis. Project Probleemloos Toegankelijk De meest 'nieuwe' projectmedewerker Guus Besuijen werkt aan de afronding van drie deelprojecten: vondstregistratie van het depot van Historisch Museum De Bevelanden (Goes), registratie van versierde terra sigillata en stempels van Aardenburg en afronding integratie van de POAZ-database. De museumregistratie bracht weer opvallende zaken. De laatste doos van Streekmuseum Het Land van Axel bevatte een randscherf van een voor Zeeland unieke Merovingische ruwwandige pot, een late versie van het type 'Wölbwandtopf' (datering 675-725). Van de Sluise Sint-Janskerk zijn behalve de grafstenen in situ ook objecten ondergebracht in het gemeentedepot (Aardenburg). Twee marmeren fragmenten, een mannen- hoofd met snor en de torso van een hond kunnen volgens Henk Hendrikse (SCEZ) worden herleid tot het grafmonument van Willem de Zoete van Lake, gouverneur van Sluis, overleden 1637. Het beeldhouwwerk gaat na registratie weer in bruikleen naar het Belfort van Sluis. Twee kopse einden van beschilderde grafkelders bevinden zich nog in het Belfort. Twee andere delen van dergelijke graven zijn in de dertiende-eeuwse crypte van de Abdij in Middelburg vastgemetseld aan de achtermuur. Over de conserveringstoestand van laatstgenoemde en andere veertiende-eeuwse grafschilderingen schreef Roosevelt Academy-studente en SCEZ-stagiaire Catherine Williams een paper: Conservation of Medieval Wall Paintings (2011, opgenomen in mediatheek SCEZ). Kopse zijde van een veertiende-eeuws beschilderd graf met afbeelding van madonna met kind, opgegraven in de Sint-Janskerk van Sluis in 1947. Voor de bouw van het neolithische huis van Haamstede-Brabers worden uit een gevelde eik de staanders op de juiste maat gehakt met behulp van een stenen bijl (foto A.L. van Gijn). Neolithische nieuwbouw oudste Zeeuwse huis In het Horsterwold bij Zeewolde (Flevoland) is een reconstructie van het 'oudste Zeeuwse huis' gebouwd, afkomstig van Brabers-Haamstede uit de opgraving in 1957, met tenminste drie gebouwen uit de laatneo- lithische Vlaardingencultuur (circa 2700-2100 voor Chr.) Eén boerderij hieruit diende al eens voor een reconstructie in Archeon; deze is weer afgebroken. In het Horsterwold verrees een nieuwe reconstructie (9,1 x 3,8 meter, dakhoogte ruim 3 meter) onder verantwoordelijkheid van Staatsbosbeheer en Universiteit Leiden, met ondersteuning van het Prins Bernhard Cultuurfonds en de gemeente Zeewolde. Bouwmeesters waren Hans de Haas en Diederik Pomstra, de wetenschappelijke leiding had Annelou van Gijn. Studenten van de Universiteit Leiden werkten mee en gebruiken gegevens voor hun studie projecten. Het Zeeuws Archeologisch Depot (SCEZ) stelde veldtekeningen uit 1957 digitaal beschikbaar. De werkzaamheden zijn zorgvuldig gedocumenteerd om vaardigheden op te doen met bouwmaterialen en -technieken, en om inzicht te krijgen in de benodigde tijd voor werkzaamheden als het vellen van een boom, in de bouw zelf en slijtage van werktuigen. Het huis gaat in de herfst open voor educatie en 'beleefexcursies' voor schoolkinderen. Ook moet het uitgroeien tot wetenschappelijk experimenteel-archeologisch centrum. Onderzoek Romeins Aardenburg Het wetenschappelijk rapport is in concept klaar en wordt geredigeerd. Oplevering van het project is nu voorzien in april 2013. Dan worden het wetenschappelijk rapport en het publieksboek gepresenteerd, en opent de tentoonstelling in het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg. Stempel MINVTVS.F (Mi n ut us fecit =Mi nutus heeft dit gemaakt) op de bodem van een terra sigil- lata-bord. De pottenbakker Minutus was werkzaam in Trier, circa 175-250 na Chr. (Odyssee-project Aardenburg). Zeeuws Erfgoed 18 september 2012/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 18