Walcheren Onderzoek Fort Rammekens Afgelopen voorjaar zijn grootscheepse restauratiewerken bij Fort Rammekens (Ritthem) gestart in opdracht van Staatsbosbeheer. De Walcherse Archeologische Dienst (WAD) deed archeologisch onderzoek in samenwerking met bouwhistoricus Jan van der Hoeve. Maria van Hongarije gaf opdracht tot de bouw van Fort Rammekens, of 'Zeeburg' (1547-1556). In Italië had zich het principe ontwikkeld van bastionbouw met lage, dikke muren met aarden wallen (Oud-Italiaans vestingstelsel), wegens toegenomen vuurkracht van geschut. Rammekens, naar ontwerp van de Italiaanse architect Donati de Boni, is een van de eerste voorbeelden in Noordwest-Europa van dit stelsel. Het onderzoek toonde verschillende planwijzigingen tijdens de bouw, soms vermoedelijk ingegeven door ad hoc-situaties zoals verzakkingen. De buitenmuurconstructie is opvallend. Om het metsel werk voldoende te kunnen laten uitharden is gewerkt met blokken van circa 4-5 x 1,5 meter die op en naast elkaar werden gezet. Een ander fraai element zijn de 'oreillons' op beide halfbastions: halfronde, 'oorvormige' constructies als teruggetrokken verdedigingselement achter de kanonnen. Op verschillende plekken waren resten van bestrating om kanonnen en zwaar materieel te verplaatsen. Een der halfbastions (ZW) met oreillon (foto WAD). Kanonskogels om schepen te kunnen beschieten vanaf Fort Rammekens; het zijn zogenaamde 'kneppelkogels', verbonden door een staaf om het vernietigend effect op masten, tuigage en zeilen te vergroten (foto WAD). Vergeten kelder herontdekt Het spectaculairst was een grote overwelfde kelder bij het poortgebouw met een kleine deur en twee kleine half ronde ramen. In de achttiende eeuw was hij waarschijnlijk mede in gebruik als kruitopslagplaats. Na het dichten van de openingen (begin negentiende eeuw) is de huidige trap voor de ruimte gebouwd en vergat men de kelder. Erboven stond op het bastion een gebouw: volgens archiefgegevens de commandeurswoning. In de Napoleontische tijd (circa 1812) zijn alle gebouwen gesloopt en de bastions opgehoogd. Het puin van de commandeurswoning vulde de kelder op; ook oreillons en bestrating verdwenen uit het zicht. Aan de oost- en zuid zijde van de binnenplaats kwamen nieuwe kazematten; langs een groot deel van de buitenmuur een voorzetwand van baksteen. Om het fort werd een tweede verdedigings gordel, het kroonwerk, opgericht. Uit de Tweede Wereldoorlog dateren twee fundamenten van een geschutpost op het westelijk half- en het hoofdbastion, voorzien van ingekraste namen en een laarsindruk van de Duitsers. Skeletvondst Aan de westzijde is de oude dijk bestudeerd waarover het fort vermoedelijk is gebouwd. Verder onderzoek hiernaar vindt plaats met AWN-lid Bas Chamuleau. Verrassend was de vondst van een menselijk skelet in de ophogings pakketten van een bastion. De begraving wordt gedateerd midden/einde van de achttiende eeuw. Sporen van kist, kledij of bijgaven ontbraken. Opgraving Bachtensteene, Middelburg Voorafgaand aan de bouw van een woonzorgcomplex aan de Bachtensteene vond afgelopen zomer een archeologische opgraving plaats. Het plangebied ligt in Middelburgs oudste kern, met de karolingische ringwalburg die eind negende eeuw is opgericht tegen de Noormannen. Het onderzoeksgebied lag aan een van de wegen door de ringwalburg, namelijk de Lange Burg. Hieraan verrees in de late middeleeuwen het Gravensteen: de voormalige gevangenis en een van de eerste stenen huizen in Middelburg. ArcheoMedia voerde in opdracht van Stichting Werkt voor Ouderen de opgraving uit; de WAD begeleidde deze namens de gemeente Middelburg. De resultaten waren vanaf de eerste dag spectaculair. Nauwelijks 50 centimeter onder het maaiveld lagen zeer zware funderingen van het Gravensteen. Ook het complexe riool- en afwateringssysteem van het Gravensteen was aanwezig, inclusief een gemetselde beerkelder met prachtig vondstmateriaal. Verder restanten van een bakstenen riool, dat ook fungeerde als waterafvoer langs de straat. Tevens beerputten en -bakken, met perfect bewaarde voorwerpen van hout en tin. De eens vergeten, nu herontdekte kelder bij het poortgebouw van Fort Rammekens (foto WAD). Funderingen van het Gravensteen; Bachtensteene in Middelburg (foto A rcheoMedia/WAD Een tinnen pispot uit een van de putten aan de Bachtensteene (foto A rcheoMedia/WAD) Duitse geschutspost uit de Tweede Wereldoorlog, voorzien van namen (foto WAD). Zeeuws Erfgoed 19 september 2012/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 19