Maritiem erfgoed in Zeeland - 3 Special 16 Schippersvereniging Houthaven Goes .Zeeuws .Erfgoed P1.ATFO i; I// MARITIEM ERFGOED ZEELAND september 2012 www.scez.nl/maritiemerfgoed °i o www.schippersvereniging-houthaven-goes.nl Met de verschijning van deze special over het maritiem erfgoed in Zeeland geven wij u als Platform Maritiem Erfgoed Zeeland graag een kijkje in de (kombuis)keuken van het platform en de hierbij aangesloten stichtingen. Tevens wil ik u informeren in dit Zeeuwse Jaar van het Water over enkele gerealiseerde en toekomstige taken en doelstellingen. Sinds de start in oktober 2002 maakt het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland zich sterk voor het behoud van historische schepen en maritieme objecten. Dit doet het platform door te fungeren als aanspreekpunt en als coördinerend en adviserend orgaan over zaken die spelen op het gebied van maritiem erfgoed. Het platform is samengesteld uit een vijftal platformleden, die zo goed mogelijk de organisaties die zich met het Zeeuws maritiem erfgoed bezighouden vertegenwoordigen. Zij komen meerdere malen per jaar bij elkaar in een vergadering, die wordt voorgezeten door een onafhankelijk voorzitter. Doordat het behoud van maritiem erfgoed is ingebed in het provinciaal beleid, krijgt het platform vanuit de SCEZ ondersteuning van een adviseur cultuurhistorie en monumenten en een administratief-secretarieel medewerker. In de afgelopen jaren heeft het platform diverse activiteiten georganiseerd. Enkele voorbeelden hiervan zijn de themadagen en workshops voor bestuurders, belanghebbende organisaties en eigenaren van historische schepen en de gesprekken met beleidsmakers van gemeenten en provincie. In deze bijeenkomsten en overleggen werden onder andere verbanden gelegd tussen maritiem erfgoed en recreatie, werden mogelijkheden en beperkingen van varende monumenten belicht en werd de vraag gesteld op welke manier maritiem erfgoed als economische drager kan fungeren. Bovengenoemde activiteiten, maar ook andere platformactiviteiten dragen zichtbaar bij aan een collectief bewust wordingsproces van het belang van behoud van het maritiem erfgoed in Zeeland. Aangezien het behoud niet alleen het varend erfgoed aangaat, werkt het platform momenteel aan een inventarisatie van historische maritieme objecten in Zeeland. Deze prestatieafspraak met de Provincie Zeeland moet leiden tot meer kennis en besef van de cultuurhistorische waarde van deze objecten. Van harte beveel ik het lezen van deze special aan. Om u op de hoogte te houden van (onze) maritieme activiteiten en projecten verwijs ik u naar onze platformfolder en nieuwsbrief, te vinden op onze website Veel leesplezier en een goede vaart. Sien de Mol-Marcusse, voorzitter Platform Maritiem Erfgoed Zeeland O Si 8 De Schippersvereniging Houthaven Goes heeft dit jaar haar 25-jarig jubileum gevierd. De vereniging is klein, maar uniek binnen de groep verenigingen en stichtingen die zich in Zeeland bezighouden met maritiem erfgoed. Het bijzondere van de schippersvereniging is gelegen in het feit dat zij van de gemeente Goes een strook water aan de Houthaven pacht die zij vervolgens ter beschikking stelt aan haar leden. De twaalf vaartuigen die binnen de Houthaven een plaats hebben gevonden zijn oude bedrijfsvaartuigen van zeer diverse scheepstypen. De schepen hebben in het verleden allemaal als normale werkvaartuigen hun dienst gedaan. De huidige eigenaren hebben de schepen van een gewisse ondergang gered en vervolgens met heel veel inspanning geprobeerd de vaartuigen gedetailleerd te restaureren. De meeste scheepseigenaren hebben de restauratiewerkzaamheden zelf gefinancierd, zonder enige financiële steun in de vorm van subsidies of laagrentende leningen. Ook het onderhoud van het haventerrein en de steigers wordt door de leden zelf uitgevoerd. De meeste schepen zijn tijdens de jaarlijkse Open Monumentendag te bezoeken in Goes. De schippers zijn dan aanwezig om over hun vaartuigen te vertellen, terwijl op het haventerrein van de vereniging diverse activiteiten plaatsvinden. Technische en historische informatie over de vaartuigen is terug te vinden op de website van de vereniging en in de brochure Varend Erfgoed, uitgegeven door de gemeente Goes ter gelegenheid van de Open Monumentendag 2011 (www.goes. nl/gemeentearchief/wandel-en-fietsroutes_42l4l) NIEUWSBRIEF VAN DE STICHTING Cultureel Erfgoed Zeeland

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 25