Stichting Museumhaven Zeeland Nieuwe aanwinst voor Stichting Behoud Hoogaars www.hoogaars.nl www.museumhavenzeeland.nl De Museumhaven Zeeland in Zierikzee bestaat uit een buitenlocatie en een binnenlocatie. De buitenlocatie aan de Oude Haven is de enige nog bewaarde middeleeuwse getijhaven. De binnenlocatie, de Stads- en Commerciewerf, is een voormalige opslagplaats van een houthandel. In de haven kan men de collectie reeds gerestaureerde of nog te restaureren historische schepen bewonderen, evenals een aantal historische schepen van particulieren. Het accent van de getoonde vaartuigen ligt op schepen die voeren in de mondingen van de Rijn, Maas en Schelde. Enkele schepen zijn weer in de vaart, zoals de rivierklipper Mijn Genoegen. Iedere maand mei varen er op initiatief van de Slavenkas schoolkinderen een dag mee naar de Oosterschelde. Tijdens de bietentocht is de Mijn Genoegen zoveel mogelijk van de partij. 's Zomers zijn er in het ruim van de klipper kleine exposities te zien. Een ander schip, de eerste gemotoriseerde (diesel)veerboot in Zeeland, de Zuidvliet, vaart regelmatig met gasten, sponsoren en met Sinterklaas! De ARM 17, de enige sprietgetuigde Hoogaars in het land, voert nog proefvaarten uit. De peilvlet de Leendert- Abrahampolder wordt op hoogtijdagen gebruikt voor kleine tochtjes tussen haven en werf. In de werf wordt voor een langere periode aan het publiek een schip uit de Schelde Delta getoond, dat ter plekke gerestaureerd wordt. Op dit moment is dat de boeier Vabel. Vanaf een hoge loopbrug kunnen van bovenaf de werkzaamheden gevolgd worden. De voort gang van de restauratie wordt wekelijks in een logboek vastgelegd. De expositieruimte toont de verschillende aspecten van de scheeps bouw door de eeuwen heen en hier krijgt het publiek een levendig beeld van de restauratietechnieken in het algemeen. Er is ook een fraaie dvd-voorstelling te zien van de restauratie van de Vrouw Adriana (ARM 17), waarmee van oorsprong op garnalen werd gevist. Een ander deel van de werf bevat een collectie oude motoren. Onlangs heeft het museum een oude Smit-Bolnes 3 cyl. motor van de zeevaartschool uit Vlissingen gekregen. Deze wordt nu door vrijwilligers opgeknapt. Na een omzwerving door Zeeland en tenslotte naar Canada, is de Luctor et Emergo weer terug in Zeeland. De Luctor et Emergo is een oude peilboot die in 1902 werd gebouwd in opdracht van het toen malige waterschap Schouwen. De peilboot is geschonken aan de Stichting Behoud Hoogaars (SBH) en het transport vanuit Canada is betaald door waterschap Scheldestromen. De zeven meter lange peilboot is een zogenaamde Zeeuwse Schouw en vormt een prachtige aanvulling op de collectie van de SBH. De boot was tot 1947 in gebruik bij het waterschap en had Gorishoek als lig- haven. Vervolgens kwam het in particuliere handen. Tijdens de ramp van 1953 werd de boot gebruikt voor het evacueren van mensen naar veiliger oorden. De vorige eigenaar, de heer Priester, emigreerde in 2007 naar Canada en schonk de peilboot enige tijd later aan de SBH, omdat het hem aan tijd ontbrak om het goed te onderhouden. Met de Luctor et Emergo keert er een stukje uniek cultuurhistorisch erfgoed terug in Zeeland dat onderdeel is van de waterschapsgeschie denis. Het toenmalige waterschap Schouwen gebruikte de boot voor het uitvoeren van peilingen aan de vooroevers van de zeedijken. De meeste metingen vonden plaats op een afstand van circa 500 meter uit de kust. Dit was nodig om het risico op een dijk- of oeverval in te schatten. De boot werd met een stalen lijn vastgemaakt aan een paal in de dijk. Er waren twee roeiers, iemand die met het peiltoestel het peillood in het water liet om de diepte te bepalen. Ook bediende iemand de haspel met de stalen afstandslijn te bedienen. Tot slot was er iemand om de afstand uit de kust en de diepte te noteren. Aan wal verzette een medewerker de bakens en maakte de afstandslijn vast. De opzichter mat de gevonden dieptes om tot waarden t.o.v. N.A.P Deze werden vergeleken met die van voorgaande jaren om te bepalen of de oever versterkt moest worden. (foto's Gaston Timmer >rman. De Museumhaven doet mee aan de Webquest, een initiatief van de Provincie Zeeland. Dit is een speurtocht op het web naar het verhaal van de regio, speciaal ontwikkeld voor scholieren (www.scez.nl/verhaalvanderegió). Ook heeft het museum meegedaan aan het geslaagde museumeducatieproject 'Lüüsterus'.

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 27