Inhoudsopgave SCEZpresse b ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOEDEDUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 Regen schrikt niet af bij Zeeuwse Buitenplaatsen Zomertournee 4 Von Brucken Fock even terug op Ter Hooge MONUMENTEN 4 Netwerkdag Buitenplaatsen voor Zeeuwse ambtenaren Veel molens in Zeeland in de prijzen voor Brim 2012 5 Restauratie Hof Kwistenburg in Kwadendamme 6 Monumentenronde: Stichting Oude Zeeuwse Kerken 7 Open Monumentendagen zaterdag 8 en zondag 9 september Groen van Toen: relatie tussen monument en directe omgeving Schenking waterspuwers toren Biezelinge Een gek op het dak STREEKTALEN 8 Groeiende belangstelling van vrijwilligers voor dialectprojecten Zing Zeeuws 9 Streektaal Varia ALGEMEEN 10 Houd erfgoed levend! CULTUURHISTORIE 11 Betrokken bij erfgoed 12 7 December: symposium Waar eens water was Over het water terug in dorp en stad ERFGOED ALLERLEI 13 Publicaties MUSEA 14 Museumregister wordt Museumnorm 15 Museumnieuws Neptunus op Het Schuitvlot 16 Museum Arnemuiden vernieuwt en breidt uit Ontdek de Zeeuwse Ziel tijdens de Zeeuwse MuseumNa| 8 17 Volkscultuur Nieuws: Volksverhalen rond Zeeuwse Ankers ARCHEOLOGIE 18 Archeologisch Nieuws Onderzoek en meldingen 21 Vondst voor het voetlicht: Een Portugese kraak bij Arnestein ERFOEDEDUCATIE 22 Een dagje oorlog Geschiedenis Zeeland 23 Colofon KORTelings MOnuMENTaal Bij de omslag Water, steen en groen ontmoeten elkaar bij de Nobelpoort in Zierikzee. Dat is al zo vanaf de veertiende eeuw, de periode waarin de Nobelpoort is gebouwd en het grachtenstelsel is aangelegd. De Nobelpoort is een van de drie bewaard gebleven stadspoorten, alle in de jaren zestig van de vorige eeuw gerestaureerd. Drie andere poorten zijn in de negentiende eeuw gesloopt. De wallen zijn groenzones geworden en in de grachten hebben eenden nu hun eigen monumentje. De Nobelpoort is een van de opengestelde monumenten tijdens de Open Monumentendag (foto Nel Ringelberg). Een gek op het dak? Een dagje oorlog? Ik kan u bij voorbaat verzekeren dat het allemaal niets te maken heeft met de door Gedeputeerde Staten voorgestane bezuinigingsvoorstellen voor de komende jaren. Hoe dramatisch die op zichzelf kunnen uitpakken. Toegegeven, je zou er bijna gek van worden en er een oorlog om kunnen voeren, want de belangen voor het erfgoed en voor Zeeland zijn groot. Er staat heel wat op het spel. Erfgoed moet de komende jaren levend worden gehouden, ook als het economische getij tegenzit. Dat is een gezamenlijke opgave van overheden, organisaties en burgers. Het erfgoed heeft vele belanghebbenden. Waarmee ik weer terug ben bij die gek op het dak en dat dagje oorlog. Zie daarvoor de inhouds opgave en lees de stukjes. In oktober is het tien jaar geleden dat het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland werd opgericht. Alle reden dus om er in deze Zeeuws Erfgoed een special aan te wijden. Het platform is een mooi voorbeeld van samenwerking van organisaties met een gelijk doel: het behouden, benutten en beleven van maritiem erfgoed. De kennis, creativiteit en het doorzettingsvermogen van de bestuursleden en vrijwilligers van de bij het platform aangesloten organisaties zijn groot. Het klinkt wat abstract om te zeggen dat dit maat schappelijk kapitaal is waar we in Zeeland trots op moeten zijn en dus zuinig mee om moeten gaan (in de goede betekenis van het woord wel te verstaan). De special laat zien hoe dat concreet uitpakt. De Open Monumentendag is een van de grootste culturele evenementen van Nederland met vorig jaar ongeveer 950.000 bezoekers. Traditiegetrouw organiseert de SCEZ samen met een gemeente de provinciale opening voor Zeeland. Dit jaar is dat de gemeente Schouwen-Duiveland. Met 830 rijksmonumenten en 386 gemeentelijke monumenten is het bij uitstek een monumentengemeente. U bent nieuwsgierig? Maak dan op 8 en 9 september gebruik van de mogelijkheid om een monument ook eens van binnen te bekijken. Wat je dan allemaal niet te weten komt! Wim Scholten, directeur Vanaf de Scheldedijk bij Waarde is het een fraai zicht op schor en slik. De stroming van het water zorgt voor dynamiek. Het hoger gelegen schor trotseert de vloed. Twee strekdammen proberen het lager gelegen slik op zijn plaats te houden. Wat is hier zo bijzonder? Ooit lag hier het dorpje Valkenisse. Gesticht in de twaalfde eeuw en in 1682 definitief verloren gegaan door het wassende water. In 1990 weer tevoorschijn gekomen en sindsdien onderwerp van archeologisch onderzoek. Een beschermd archeologisch monument. Beschermd door de wet en beschermd door het slik tussen de strekdammen. Een fascinerende plek. Binnenkort verschijnt een monografie over Valkenisse, inmiddels het best gedocumenteerde verdronken dorp van Nederland.

Zeeuws Erfgoed | 2012 | | pagina 2